LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Martin Schulz dy mesazhet në Tiranë: “Ndërtimi i demokracisë dhe ripajtimi”

  14 Korrik, 2015

  Presidenti i Parlamentit Evropian nënvizoi gjatë takimeve në Tirannë rëndësinë që kanë shpejtësia dhe vendosmëria e reformave në procesin e integrimit evropian të vendit.

   

  SchulzAtmosferën e diskutimeve, hezitimeve, mospajtimeve dhe dyzimit në Bruksel për dosjen “Greqia”, Presidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz, e përcolli pa shumë diplomaci tek mikpritësit e tij në Tiranë, kur tregoi se ishte nisur disa ...

 • Schulz: Institucionet e pavarura, çelësi i një të ardhmeje të drejtë

  14 Korrik, 2015

  shulzPresidenti i Parlamentit Evropian, Martin Schulz ka mbajtur paraditen e kësaj të marte një fjalim në Kuvendin e Shqipërisë. Rekomandimi i zotit Schulz për klasën politike shqiptare, sikurse në takimet e zhvilluara kokë më kokë me krerët politikë, ishte reforma në drejtësi.

  “I bëj thirrje klasës politike në Shqipëri që të veprojë në përputhje ...

 • Kriza greke do të ngadalësojë ritmet e rritjes ekonomike të Shqipërisë

  14 Korrik, 2015

  Nëse Greqia del nga eurozona do të ketë ulje të besimit të rajonit tek BE-ja, rritje të përpjekjeve të Rusisë dhe të Kinës për prani më të madhe në tregjet balllkanike dhe për ndikim politik.

  Preci

  DW: Z. Preçi, samiti i posaçëm i eurogrupit për Greqinë ka dalë me një projektmarrëveshje me dy opsione: një paketë e re ndihmash prej 86 ...

 • Nuland takon Ramën, Nishanin e Bashën: Nevojitet drejtësi e pastër

  13 Korrik, 2015

  Nuland rama

  Viktoria Nuland, zëvendës-sekretarja amerikane e Shtetit për Çështjet Evropiane dhe ato Euroaziatike, gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët pasditen e të hënës, i bëri një bilanc vizitës së saj disa orëshe në Tiranë.

  “Në të gjitha takimet kemi folur për ato çështje, të cilat përfshin partneriteti strategjik SHBA-Shqipëri, që ne e kemi nënshkruar vitin e ...

 • Nuland në Tiranë, rëndësi lufta ndaj ekstremizmit

  13 Korrik, 2015

  Nuland trNdihmës Sekretarja amerikane e Shtetit Victoria Nuland theksoi sot në Tiranë nevojën e vazhdimit të luftës kundër ekstremizmit dhe realizimin e reformës në Drejtësi. Gjatë vizitës së saj disa orëshe, e cila u përmbyll në mbrëmje, zonja Nuland tha se në të gjitha takimet e saj në kryeqytetin shqiptar, mesazhi kishte qenë i njejtë “SHBA-të kanë investuar përgjatë ...

 • Forumi Ekonomik shqiptaro-gjerman, një kapitull i ri bashkëpunimi

  8 Korrik, 2015

  forumi ekonomik tiraneSekretari i Shtetit në Ministrinë gjermane të Ekonomisë, Rainer Bake, deklaroi se vizita e Kancelares Merkel në Tiranë hap një kapitull të ri në marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve.

  “Gjermania është një partnere e rëndësishme ekonomike e Shqipërisë për shkëmbimin dypalësh të mallrave. Në vitet e kaluara ka pasur mbi 200 milionë euro ...

 • Willkommen in Albanien Kanzlerin Merkel!

  8 Korrik, 2015

  Vizita e kancelares Merkel ne Tiranë vlerësohet si një inkurajim për intensifikim të mëtejshëm të marrëdhënieve ekonomike bilaterale dhe perspektivën europiane të Shqipërisë.

  merkel rama tiraneKancelarja gjermane, Angela Merkel arriti sot në Tiranë në kuadër të një turi ballkanik, që vijon nesër (09.07) me vizitat e saj në Serbi dhe Bosnjë–Hercegovinë. Vizita në Tiranë vlerësohet historike dhe shumë e rëndësishme ...

 • Problemet që e presin kancelaren Merkel në Ballkan

  8 Korrik, 2015

  Cilat do të jenë mesazhet e kancelares Merkel në Shqipëri, Serbi dhe Bosnje? Analistët mendojnë se më vështirë ajo do ta ketë në Sarajevë, por probleme të mëdha ka dhe në Beograd dhe Tiranë.

  ballkaniadaPapunësia e lartë, korrupsioni i gjërë dhe elitat autoritare politike – janë disa nga gjërat e përbashkëta të Serbisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Shqipërisë. Në sondazhe thuhet se ...

 • Projektet gjermane në Shqipëri histori suksesi

  8 Korrik, 2015

  Marrëdhënie gjermano-shqiptare kanë qenë konstante pavarësisht cili krah ka qenë në qeveri dhe projektet e financuara nga Gjermania janë modele udhërrëfyese për vendet e tjera donatore të Shqipërisë.

  flam gjermVizita e Kancelares Angela Merkel në Tiranë, në kuadër të turit të saj rajonal, ka rikthyer në opinionin publik dhe mediatik të Shqipërisë, bilancin e marrëdhënieve mes dy vendeve në planin ...

 • “Merkel në Tiranë, shtysë jo vetëm për Shqipërinë, por për gjithë rajonin”

  7 Korrik, 2015

  ish ambasadori bashkimi

  Ish- ambasadori shqiptar në Berlin, Bashkim Zeneli, shpreh vlerësimet e tij rreth vizitës së kancelares gjermane në Tiranë dhe bën një analizë të marrëdhënieve dypalëshe

  Vetëm një ditë na ndan nga vizita historike e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Ish- ambasadori shqiptar në Gjermani, Bashkim Zeneli, është një ndër diplomatët që e njeh më mirë politikën gjermane. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"