LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Problemet që e presin kancelaren Merkel në Ballkan

  8 Korrik, 2015

  Cilat do të jenë mesazhet e kancelares Merkel në Shqipëri, Serbi dhe Bosnje? Analistët mendojnë se më vështirë ajo do ta ketë në Sarajevë, por probleme të mëdha ka dhe në Beograd dhe Tiranë.

  ballkaniadaPapunësia e lartë, korrupsioni i gjërë dhe elitat autoritare politike – janë disa nga gjërat e përbashkëta të Serbisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Shqipërisë. Në sondazhe thuhet se ...

 • Projektet gjermane në Shqipëri histori suksesi

  8 Korrik, 2015

  Marrëdhënie gjermano-shqiptare kanë qenë konstante pavarësisht cili krah ka qenë në qeveri dhe projektet e financuara nga Gjermania janë modele udhërrëfyese për vendet e tjera donatore të Shqipërisë.

  flam gjermVizita e Kancelares Angela Merkel në Tiranë, në kuadër të turit të saj rajonal, ka rikthyer në opinionin publik dhe mediatik të Shqipërisë, bilancin e marrëdhënieve mes dy vendeve në planin ...

 • “Merkel në Tiranë, shtysë jo vetëm për Shqipërinë, por për gjithë rajonin”

  7 Korrik, 2015

  ish ambasadori bashkimi

  Ish- ambasadori shqiptar në Berlin, Bashkim Zeneli, shpreh vlerësimet e tij rreth vizitës së kancelares gjermane në Tiranë dhe bën një analizë të marrëdhënieve dypalëshe

  Vetëm një ditë na ndan nga vizita historike e kancelares gjermane Angela Merkel në Tiranë. Ish- ambasadori shqiptar në Gjermani, Bashkim Zeneli, është një ndër diplomatët që e njeh më mirë politikën gjermane. ...

 • Prezantohen projektet për shndërrimin e Parkut të Tiranës

  7 Korrik, 2015

   

  projekti liqeniU hap dje faza e parë e konkursit për projektin transformues të hyrjes në Parkun e Liqenit të Tiranës. Në garë për këtë projekt janë 9 kompani ndërkombëtare, të cilat sjellin idetë e tyre për hyrjen e Parkut të Liqenit Artificial dhe lidhjen e tij me qytetin, konkretisht me sheshin Nënë Tereza. Në fokus të projekteve të prezantuara ...

 • Gjermani-Shqipëri, firmosen 6 marrëveshje financiare

  6 Korrik, 2015

  hoffmanhelmutMinistri i Financave, Shkëlqim Cani dhe ambasadori gjerman, Helmut Hoffman kanë nënshkruar këtë të hënë një seri marrëveshjesh financiare mes Shqipërisë dhe Gjermanisë.

  Ministri Cani vlerësoi rëndësinë e këtyre marrëveshjeve, që sipas tij, do të rrisin praninë e investimeve gjermane në vendin tonë.

  Edhe ambasadori Hoffman vlerësoi me nota pozitive këtë nismë të qeverisë shqiptare dhe ...

 • Tiranë, hapet konkursi për hyrjen e Parkut të Liqenit. Rama: Projekt me vlerë për transformimin e qytetit

  6 Korrik, 2015

  edirama9 studio arkitekture të huaja dhe shqiptare kanë nisur garën për të prezantuar koncept-idenë më të mirë për hyrjen e parkut kombëtar në Tiranë.

  I pranishëm në çeljen e kësaj gare ishte kryeministri Edi Rama, i cili theksoi ngritjen e një qendre për shërbimet publike që pritet të eleminojë burokracitë që hasin qytetarët.

  “Juria synon krijimin ...

 • Si mund të afrojë Shqipëria më shumë investitorë gjermanë?

  6 Korrik, 2015

  Niveli i shkëlqyer në raportet politike mes Tiranës dhe Berlinit duhet të pasqyrohej në një stad më të lartë të pranisë së investimeve. Si mund të afrojë Shqipëria më shumë investitorë gjermanë?

  Merkel-GjokaInxhinieri Kolë Gjoka është njëri nga pjesmarrësit e forumit ekonomik gjermano-shqiptar që do të zhvillohet të mërkurën në Tiranë, në prani dhe të Kancelares Angela Merkel. Gjoka ka ...

 • Bushati: vizita e Merkel historike

  5 Korrik, 2015

  Ministri i Jashtëm shqiptar shprehet se vizita e kancelares gjermane në Tiranë dhe në rajon është me rëndësi për marrëdhëniet dypalëshe por dhe vetë Ballkanin

  BushatiTë mërkurën e ardhshme kancelarja gjermane Angela Merkel pritet të nis një turne në rajonin e Ballkanit. Ndalesa e parë do të jetë në Shqipëri, për të vijuar më pas me Serbinë dhe Bosnjen. Në ...

 • Arrestohet vrasësi i turistëve. Sokol Mjacaj, i dënuar më parë për vrasjen e një 12-vjeçari

  5 Korrik, 2015

  Pas një operacioni policor 16 orësh, policia arrestoi të dyshuarin si vrasës të turistëve çekë.

  arestimi20-vjeçari Sokol Fran Mjacaj, iu dorëzua rrethimit policor në ambientet e një shkolle në fshatin Grudë në Dukagjin. 20-vjeçari i armatosur, edhe pse ka bërë rezistencë për të mos u dorëzuar, nuk ka qëlluar me armë ndaj policisë, por i ...

 • TAP shkarkon 60 milionë euro; vetëm në fazën e parë pritet ndërtimi i 100 km rrugë

  4 Korrik, 2015

  gazsjellesi tapGërmimet e para kanë nisur tashmë nga Çorovoda, me ndërtimin e rrugëve të aksesit dhe urave. Përgjatë të gjithë gjurmës së gazsjellësit do të ndërtohen dhe përmirësohen rreth 100 kilometra rrugë, është parashikuar rehabilitimi i 42 urave ekzistuese dhe ndërtimi i 3 urave të reja.

  Vlera e përafërt e investimit në fazën e parë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"