LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Aslaidon, fituesi i “The Voice of Albania 4″

  3 Janar, 2015

  Fiton këtë edicion të “The Voice of Albania 4″, si zëri më i mirë i të gjithë shqiptarëve kudo që janë, Aslaidon, me trajner Genc Salihun. Në finalen e madhe ishin në konkurrim Aslaidon, Albina nga skuadra e Elsa Lilës, Olsa nga skuadra e Alma Bektashit dhe Semi nga skuadra e Sidrit Bejlerit.

  Mbrëmja ishte plot emocione, me të papritura, ndërsa gara e fortë, duke qenë se katër finalistët ishin mjaft ...

 • Ngjarjet dhe reformat që u shënuan në 2014

  3 Janar, 2015

  Nga marrja e statusit të vendit kandidat, në ndërhyrjen e policisë në Lazarat. Nga shembjet e ndërtimeve të paligjshme, e deri tek aksioni për energjinë elektrike. Skandali në Bankën e Shqipërisë me supervjedhjen e të paktën 713 milionë lekëve, e deri tek vizita e kryeministrit Edi Rama në Beograd. Ja ngjarjet më të rëndësishme që u shënuan në vitin 2014 dhe reformat e qeverisë Rama.Statusi
  Viti 2014 është shoqëruar me ...

 • Renzi: Shqipëria është në Europë. Takimi me Ramën: Po punojmë për pensionet

  31 Dhjetor, 2014

  Kryeministri italian, Matteo Renzi mbërriti në Tiranë në një vizitë zyrtare prej disa orësh. Ndalesa e parë e tij dhe e delegacionit që e shoqëronte ishte selia e Këshillit të Ministrave, ku u prit nga kryeministri shqiptar, Edi Rama. Të dy delegacionet zhvilluan një takim të përbashkët në të cilin, siç tha kryeministri Rama në konferencën për shtyp, u ra dakord për heqjen e një take 50-vjeçare për transportin mes ...

 • Rama: Përmirësuam marrëdhëniet me Presidentin, me opozitën duhet të kishim qënë më të duruar

  31 Dhjetor, 2014

  Kryeministri Rama e ka nisur me falenderime fjalimin e tij të fundit për vitin 2014. Nuk la njeri pa përmendur, nisi me aleatat e bashkëpuntorët, përmendi Presidentin, por nuk i kurseu falenderimet edhe për opozitën.Posaçërisht falenderoj Ilir Metën që më ndihmoi pa u kursyer në përpjekjen për të rikthyer shtetin në detyre, krerët e grupeve, Rucin e Vasilin. Falederoj Prseidentin për përmirësimin e marrëdhënieve pas një dekade, kemi ende mosdakordësi ...

 • Shqipëria gjatë vitit 2014

  31 Dhjetor, 2014

  Nga vjedhja në Bankën Qendrore te ndërhyrja ne Lazarat, nga tensionet politike te statusi kandidat në BE dhe vizita e Papës… ngjarjet që shënuan muajt që lamë pasViti 2014 ishte i ngarkuar me zhvillime te vrullshme në Shqipëri dhe jo vetëm politike. Një ngjarje e cila do të trondisë opinionin është ajo e vjedhjes në Bankën Qendrore.

  VJEDHJA NË
  BANKËN QENDRORE

  Më 23 korrik përmes vetëm pak radhëve në faqen e saj ...

 • FMN: rritja në 2014 në 2 përqind

  26 Nentor, 2014

  Shqipëri, në përfundim të bisedimeve me autoritetet, misioni I FMN-së u shpreh se mbështeste reformat dhe politikat e ndërmarra. Përfundon rishikimi i dytë e i tretë i marrëveshjes, pritet lëvrimi i 53 milion eurove të tjeraNë Shqipëri Fondi Monetar Ndërkombëtar rikonfirmoi parashikimet e tij se rritja ekonomike për vitin 2014 pritet të jetë rreth dy përqind. Kjo u deklarua nga drejtuesi i misionit të Fondit Monetar Nadeem Ilahi në përfundim ...

 • Shqipëri-Turqi, raporte më të ngushta

  26 Nentor, 2014

  Kryetari i parlamentit turk Cemil Çiçek vizitë në Tiranë, “Forcimi i marrëdhënieve tona i shërben sigurisë së rajonit të Ballkanit”Në Shqipëri, kryetari i parlamentit shqiptar Ilir Meta dhe homologu i tij turk Cemil Çiçek, theksuan sot se forcimi i marrëdhënieve mes dy vendeve është në dobi të sigurisë të rajonit të Ballkanit

  Këto komente të dy përfaqësuesit e lartë i bënë në përfundim të takimit mes tyre. Kryetari i parlamentit turk ...

 • Arrestime për dhunën në stadiumin e Elbasanit

  25 Nentor, 2014

  Drejtoria e Policisë së Elbasanit ka vijuar punën për identifikimin dhe ndalimin e personave që shkaktuan aktet e dhunës në stadiumin “Elbasan Arena” gjatë ndeshjes së Elbasanit me Tiranën. Nga shqyrtimi i pamjeve te kamerave te sigurise, pamje te transmetuara nje dite me pare edhe nga Top Channel, janë indentifikuar disa persona qe kane kryer akte vandalizimi duke shkaterruar deme te medha ne stadium.

  Përveç te ndaluarve te henen ne ...

 • Raporti i KiE: Zbatimi i ligjit për Median, i ngadaltë

  25 Nentor, 2014

  Është diskutuar paraditen e së enjtes në Tiranë raporti i Këshillit të Evropës për 35t audio-vizive, në të cilin theksi vihet tek rëndësia e lirisë së shprehjes. Duke hapur sesionin, kryetari i Parlamentit, Ilir Meta vlerësoi se tashmë e tutje do të jetë detyrë e Autoritetit të 35s Audiovizive që të mundësojë lirinë e 35s përmes ligjit të ri të miratuar në Parlament.

  “Detyra e AMA-s është të ruajë vlerat ...

 • Dëmtohet “Elbasan Arena”, tifozët shkulën stolat e shkatërruan sistemin e reklamave

  24 Nentor, 2014

  Ndeshja Elbasani-Tirana tregoi se grupet e tifozerive shqiptare nuk kanë nevojë për provokime për të shkatërruar çdo gjë. Ata nuk kanë kursyer as të vetmin stadium shqiptar të parametrave ndërkombetarë, i ndërtuar vetëm pak kohë më parë në qytetin e Elbasanit. Edhe pse kane qene ne distance mjaft te larget mes tyre, grupet e tifozerive kane arritur te konfliktohen duke shkatërruar dhjetëra stola.

  Vendosja e tabelave reklamuese ka qene nje ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"