LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Dëshmitari: Më paguan për të luajtur rolin sipas versionit të Tom Doshit

  4 Mars, 2015

  Ka marrë një kthesë tjetër historia e denoncimit “bombë” të deputetit Tom Doshi, që tronditi politikën shqiptare. Personi i arrestuar si atentatori i pretenduar ndaj Doshit dhe Fufit, Durim Bami, në deshmitë e para ka hedhur poshtë versionin e deputetit duke pohuar madje se ai është paguar për të luajtuar këtë rol.Bami i ka mohuar të gjitha thëniet e tij në videon që deputeti Tom Doshi ka folur dy ditë ...

 • Shqipëri-Serbi: Të rritet bashkëpunimi

  4 Mars, 2015

  Zonja Maja Gojkovic në Tiranë, vizita e parë e një kryetari të parlamentit serb: Të punojmë për cështjet e përbashkëta. Kryetari i parlamentit shqiptar Ilir Meta: Shqiptarët e Luginës së Preshevës gur themeltar në marrëdhëniet tonaShqipëria dhe Serbia angazhohen të forcojnë bashkëpunimin me tyre. Kjo u deklarua sot nga kryetarët e parlamenteve të të dy vendeve në përfundim të takimit mes tyre në Tiranë.

  Kryetarja e parlamentit të Serbisë Maja Gojkovic ...

 • Debat i ashpër pas përjashtimit të Tom Doshit nga Partia Socialiste

  3 Mars, 2015

  Partia Socialiste në Shqipëri ka përjashtuar deputetin Tom Doshi nga rradhët e saj. Mbledhja e grupit parlamentar ku u morr vendimi erdhi pas akuzave që zoti Doshi bëri ditë më parë në drejtim të kryeministrit Edi Rama dhe shumicës në Kuvendin e Shqipërisë.“Kur të flas unë më tepër do t’i dridhen themelet shumicës dhe qeverisë. Edi Rama është mosmirënjohës dhe bukshkalë, për mua dhe të gjithë ata që e votuan ...

 • SHBA mirëpresin vendimin për Tom Doshin

  2 Mars, 2015

  Në një deklaratë të lëshuar nga Ambasada Amerikane në Tiranë, thuhet se Shtetet e Bashkuara e mirëpresin vendimin e Partisë Socialiste për të përjashtuar Z. Tom Doshi, i cili pretendohet se është përfshirë në veprimtari kriminale.Shtetet e Bashkuara, thuhet në deklaratë, e marrin seriozisht kërcënimin e krimit dhe korrupsionit ndaj shoqërive të lira dhe demokratike. Deklarata u bën thirrje të gjitha partitë politike në Shqipëri të largojnë individët e përfshirë ...

 • Tom Doshi përjashtohet nga grupi i PS-së

  2 Mars, 2015

  Vendimi pas akuzave që deputeti bëri javën e shkuar. Kryeministri Rama: Eshtë i lirë t’i provojë para drejtësisë. Doshi: Meta ka paguar për vrasjen time dhe deputetit demokrat Mhill FufiNë Shqipëri, grupi parlamentar i Partisë socialiste vendosi sot të përjashtojë nga radhët e veta deputetin Tom Doshi, pas akuzave të këtij të fundit javën e shkuar se i kishte shpallur luftë kryeministrit Edi Rama dhe se do të trondiste shumicën ...

 • Atentatet me eksploziv, katër të tjerë në pranga, dy në kërkim

  26 Shkurt, 2015

  Prokuroria e Krimeve të Rënda ka vënë në pranga pesë persona dhe shpallur në kërkim dy të tjerë, të dyshuar si organizatorët dhe autorë të vendosjes së eksplozivë në farmacine e të atit të Ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe për ekspolzivin e vendosur pranë stacionit të autobusit në rrugën “Muhamet Gjollesha”. Me anë të një njoftimi për shtyp, Prokuroria e Përgjithshme thotë se këta persona akuzohen për “Vepra me ...

 • Rama-Meta kokë më kokë për bashkitë. PS ofron 3, LSI kërkon 4 bashki të nivelit të parë dhe Pogradecin

  26 Shkurt, 2015

  Koalicioni qeverisës përfshihet nga ethet elektorale të Lokaleve të 21 Qershorit. Takimi i përjavshëm i të mërkurës Rama-Meta ka shërbyer thjesht për të ndërtuar platformën e ndarjes së bashkive, ku do të garojnë kandidatët e PS dhe LSI-së. Një burim pranë negociatave i tha Top-Channel se për momentin është duke u diskutuar për Bashkitë e nivelit të parë, siç quhen ndryshe 12 bashkitë kryesore që janë kryeqendrat e 12 Qarqeve ...

 • Horzetzky: ‘Besueshmëria – formula magjike për investime’ në Shqipëri

  26 Shkurt, 2015

  Sekretari i shtetit në ministrinë e Ekonomisë të Renanisë Veriore-Vestfalisë, Günther Horzetzky, vlerëson pozitivisht shanset për investime në Shqipëri. Ai u takua me ministrin e Ekonomisë së Shqipërisë, Arben Ahmetaj.DW: Dje (25.02.15) ambasada e Shqipërisë në Berlin, konsullata e nderit e Shqiperisë në landin e Renanisë Veriore-Vestfalisë, në bashkëpunim me ministrinë e Ekonomisë të landit organizuan një takim për investimet në Shqipëri. Ju pritët ministrin e Ekonomisë, Arben Ahmetaj, i ...

 • PE, rekomandimet për Shqipërinë, hartohet projektrezoluta

  25 Shkurt, 2015

  Komiteti i Jashtëm i Parlamentit Europian pritet të shqyrtojë projektrezolutën për Shqipërinë, bazuar në gjetjet e raportuesit Knut Fleckenstein. Eurodeputeti socialdemokrat vizitoi Tiranën në mes të janarit dhe pas dy javësh dorëzoi pranë sekretariatit raportin e tij ku mbizotëron thirrja për dialog politik.

  Top Channel zbardh pjesët kryesore të këtij dokumenti, ku në më pak se 6 faqe përmblidhen 24 rekomandime.

  Pika B
  Ndërsa miratimi konsistent dhe zbatimi efektiv i ...

 • AI për gjendjen e të drejtave të njeriut në Shqipëri e Kosovë

  25 Shkurt, 2015

  Amnesty International në raportin vjetor përshkruan në hollësi zhvillimet që lidhen me të drejtat e njeriut edhe në Shqipëri e në KosovëOrganizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Amnesty International, thekson në raportin vjetor se dhuna familjare në Shqipëri mbetet e përhapur dhe të mbijetuarit e saj rrallë përfitojnë nga drejtësia. Atje vazhdon mosndëshkimi në rastet e torturës dhe keqtrajtimit. Qasja në strehim të përshtatshëm për njerëzit që jetojnë në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"