LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Karburantet, Autoriteti i Konkurrencës heton tregun. Dyshime për oligopol

  21 Janar, 2015

  Debati për tregun e karburanteve pritet të marrë të tjera përmasa gjatë ditëve në vijim. Shumë shpejt Autoriteti i Konkurrencës mund të marrë vendimin përfundimtar për një hetim të nisur disa muaj më parë, saktësisht në maj të vitit të kaluar në tregun e karburanteve, pas dyshimeve për shkelje të konkurrencës.Afati i hetimit të thelluar, sipas vendimit të institucionit të konkurrencës, ka qenë tre muaj dhe ka mbaruar tashmë prej ...

 • Edhe edukim kundër aksidenteve, vrasin më shumë se çdo krim tjetër

  21 Janar, 2015

  T’i bëjmë të gjithë ta kuptojnë se rregullat janë aty për të na mbrojtur jetën, jo për të na kufizuar lirinë. Me kete apel ministri i Brendshem Saimir Tahiri deklaroi çeljen e nje fushate intesive e ndergjegjesuese per qytetaret, si drejtues mjetesh apo edhe kalimtare, te cilet sa here nuk respekojne rregullat e qarkullimit rrezikojne jeten e tyre.

  Ministri Tahiri tha se numri i jeteve te humbura nga aksidetet eshte ...

 • Raporti i Bankës Botërore për Europën Juglindore

  21 Janar, 2015

  Banka Botërore deklaroi sot se gjatë vitit të kaluar, vetëm Shqipëria dhe Maqedonia shënuan një rimëkëmbjeje më të qëndrueshme ekonomike.Ky përfundim ishte pjesë e raportit ekonomik për Europën Juglindore. Ndërsa ekonomia e gjithë rajonit ndenji në vend apo u rrit mesatarisht me vetëm 0,2 për qind, rritja ekonomike e Shqipërisë ishte 2,1 për qind, dhe e Maqedonisë me 3,3 për qind – theksohet në raport, ndërsa vendet e tjera shënuan ...

 • BB: Rritja ekonomike 2.1%, të dhënat tona më të sakta se BERZH

  20 Janar, 2015

  Banka Botërore vlerëson se ekonomia shqiptare u rrit me 2.1 për qind në vitin 2014, pavarësisht përkeqësimit të situatës në Eurozonë. Drejtoresha e Bankës për Europën Juglindore, Ellen Goldstein, tha se efektet negative nga ngadalësimi i Eurozonës u kompensuan nga ecuria më e mirë e ekonomisë së brendshme.

  “Kjo eshte arsyeja qe vleresimi yne për Shqipërinë nuk ka ndryshuar. Nese Eurozona do te kishte ruajtur te njejten rritje ekonomike qe ne ...

 • Trafiku i kokainës me rroba fëmijësh. Gjermanët kontrollonin gjithçka

  16 Janar, 2015

  Sipas versionit jo zyrtar të Prokurorisë së Krimeve të Rënda të arrestuarit e pak ditëve më parë do të përfundojnë në Gjykatën e Krimeve të Rënda si pjesëtarë të një grupi të strukturuar kriminal, i cili rezulton si i përfshirë në trafikun ndërkombetar të drogës, referuar një materiali tepër sekret që ka dërguar shteti gjerman.Një burim i tha Top Channel se kokaina, e cila u sekuestrua ne laboratorin e fshatit ...

 • Elbasan, zbulohet laboratori i drogës, 8 në pranga. Mes tyre edhe nipi i Enver Hoxhës

  15 Janar, 2015

  Mbrëmjen e së mërkurës në zonen e njohur si Labinot-Fushë, në fshatin Xibrakë në Elbasan, është zbuluar një laborator i përpunimit të droges, më i madhi i gjetur deri më sot në vend. Laboratori ndodhej në disa magazina, dikur shtetërore, pak metra larg aksit nacional Elbasan-Librazhd. Një çift të moshuarish shprehen se e kishin dhënë këtë godinë me qira disa muaj më parë dhe nuk kishin asnjë informacion se çfarë ...

 • Kadare nderohet me çmimin prestigjoz të Jeruzalemit

  15 Janar, 2015

  Shkrimtarit të shquar Ismail Kadare do t’i jepet Çmimi i Jeruzalemit për Lirinë e Individit në Shoqëri, njofton shtypi izraelit. Ky çmim letrar u jepet çdo dy vjet shkrimtarëve që trajtojnë në veprat e tyre temat e lirisë njerëzore në shoqëri.Në të kaluarën, fitues të tij kanë qenë shkrimtarë që më vonë janë nderuar me Nobelin e letërsisë, si Bertrand Russell, Octavio Paz, V. S. Naipaul, John Maxwell Coetzee (Koc-zi) ...

 • Qeveria bllokon kompleksin e pallateve tek Diga e Liqenit

  14 Janar, 2015

  Inspektoriati Ndërtimor Urbanistik ka bllokuar punimet për ndërtimin një kompleksi me 5 pallate shumëkatëshe që ka nisur pranë digës së Liqenit Artificial në Tiranë. Agjensia Kombetare e Planifikimit te Territorit ka vleresuar nul lejen zhvillimore te ndertimit dhene nga Bashkia e Tiranes subjektit “Gener 2″. Sipas kesaj agjensise, vendimi per lejen e ndertimit eshte bazuar ne akte qe nuk kane marre ende fuqi juridike, si dhe ...

 • Rama: Po ndërtojmë shtetin e ligjit, paguani energjinë elektrike

  14 Janar, 2015

  Kryeministri i vendit, Edi Rama ka deklaruar se gjendja në të cilën ndodhet sistemi energjetik me mbi 1 miliard borxhe dhe 80 për qind të sistemit të amortizuar është pasojë e injorancës së keqqeverisjes së shkuar dhe përpjekjes së atyre, që për të mbajtur me çdo kusht pushtetin, shitën të ardhmen e atdheut. Duke iu referuar operacionit mbarëkombëtar të nisur prej disa muajsh në kudër të mbledhjes së detyrimeve te ...

 • Komentet e ambasadorit të ri amerikan në Tiranë

  14 Janar, 2015

  Ambasadori i ri i SHBA-ve në Shqipëri, Donald Lu, i paraqiti sot Presidentit të Republikës, Bujar Nishani letrat kredenciale në fillim të misionit të tij diplomatik. Ai tha se tre janë detyrat e tij në Shqipëri: ndihma për t’u anëtarësuar në Bashkimin Europian, një rol më i fuqishëm i Shqipërisë si antare e N.A.T.O.-s dhe ndihma për forcimin e institucioneve demokratike. Krahas integrimit në B.E., SH.B.A. mbështetin Shqipërinë në përpjekjet ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"