LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Ngricat e bora, vështirësi në aksin Gjirokastër-Tepelenë, izolohen dhjetëra fshatra në Dibër

  8 Janar, 2015

  Ngricat dhe temperaturat e ulëta që kanë përfshirë të gjithë vendin kanë sjellë vështirësi në qarkullimin e mjeteve. Nga raportimet e mëngjesit të sotëm mësohet se ka një situatë problematike në aksin Gjirokastër-Tepelenë si dhe brenda qytetit, për shkak të ngricave dhe prezencës së akullit në rrugë. Qarkullimi paraqitet më problematik në zonën muzeale.Po kështu në Dibër, dhjetëra fshatra janë të izoluara prej 13 ditësh. Raportohet se për shkak të ...

 • Temperaturat e ulëta, rikthehen ngricat nëpër rrugë

  6 Janar, 2015

  Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se për shkak të uljes së temperaturave dhe rinisjes së reshjeve të dëborës duhet bërë kujdes në shumë akse nacionale. Sipas buletinit të mëngjesit, situata është rënduar në Kukës pavarësisht punës për kriposjen e rrugëve, për shkak të krijimit të shpejtë të akullit. Gjithashtu, rrugë ku duhet bërë kujdes për shkak të akullit është ajo që të çon në Priskë e Shën Gjergj në Tiranë.

  Në ...

 • Nuk pastruan rrugët, procedim penal tre zyrtarëve të bashkisë Kukës

  5 Janar, 2015

  Indiferenca ndaj pastrimit të rrugëve, në kushtet e një moti të keq e me reshje dëbore, ka sjellë hetimin e dytë ndaj zyrtarëve lokalëve. Pas atyre të Korçës, janë shoqëruar në polici drejtues të Bashkisë së Kukësit.Burime zyrtare bëjnë me dije se janë shoqëruar tre drejtues të nivelit të dytë të kësaj bashkie, ndaj të cilëve ka nisur edhe procedimi penal në gjendje të lirë. Shoqërimi i tyre dhe hetimi ...

 • Rrugët, ARRSH: Në disa akse prezencë ngricash, kujdes gjatë orëve të natës

  5 Janar, 2015

  Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor janë duke ndjekur me kujdes të veçantë situatën e akseve rrugore pas reshjeve të dëborës që kanë rënë gjatë ditëve të fundit. Autoriteti Rrugor Shqiptar kërkon mirëkuptimin e të gjithë drejtuesve të mjeteve, për të zbatuar rregullat e qarkullimit dhe njoftojnë sot për gjendjen e akseve rrugore dhe kalueshmërinë e mjeteve në to. Në zonat kryesore të vendit ...

 • PS: Buzë liqenit të Pogradecit, vetëm parqe e pemë, jo fshatra turistikë

  5 Janar, 2015

  Partia Socialiste ka deklaruar sot se ndërtimet që po prishen në vijën liqenore të Pogradecit do të zëvendësohen me parqe dhe pemë dhe jo me fshatra turistikë. PS-ja i ka kthyer kështu përgjigje, akuzave të PD-së se shembjet në Udënisht e më gjerë po bëhen me qëllimin për t’i hapur vend, ndërtimit të fshatit turistik të deputetit socialist Ilir Xhakolli.Çmenduria e Partisë Demokratike nuk ka fund, – tha sot deputetja ...

 • Aslaidon, fituesi i “The Voice of Albania 4″

  3 Janar, 2015

  Fiton këtë edicion të “The Voice of Albania 4″, si zëri më i mirë i të gjithë shqiptarëve kudo që janë, Aslaidon, me trajner Genc Salihun. Në finalen e madhe ishin në konkurrim Aslaidon, Albina nga skuadra e Elsa Lilës, Olsa nga skuadra e Alma Bektashit dhe Semi nga skuadra e Sidrit Bejlerit.

  Mbrëmja ishte plot emocione, me të papritura, ndërsa gara e fortë, duke qenë se katër finalistët ishin mjaft ...

 • Ngjarjet dhe reformat që u shënuan në 2014

  3 Janar, 2015

  Nga marrja e statusit të vendit kandidat, në ndërhyrjen e policisë në Lazarat. Nga shembjet e ndërtimeve të paligjshme, e deri tek aksioni për energjinë elektrike. Skandali në Bankën e Shqipërisë me supervjedhjen e të paktën 713 milionë lekëve, e deri tek vizita e kryeministrit Edi Rama në Beograd. Ja ngjarjet më të rëndësishme që u shënuan në vitin 2014 dhe reformat e qeverisë Rama.Statusi
  Viti 2014 është shoqëruar me ...

 • Renzi: Shqipëria është në Europë. Takimi me Ramën: Po punojmë për pensionet

  31 Dhjetor, 2014

  Kryeministri italian, Matteo Renzi mbërriti në Tiranë në një vizitë zyrtare prej disa orësh. Ndalesa e parë e tij dhe e delegacionit që e shoqëronte ishte selia e Këshillit të Ministrave, ku u prit nga kryeministri shqiptar, Edi Rama. Të dy delegacionet zhvilluan një takim të përbashkët në të cilin, siç tha kryeministri Rama në konferencën për shtyp, u ra dakord për heqjen e një take 50-vjeçare për transportin mes ...

 • Rama: Përmirësuam marrëdhëniet me Presidentin, me opozitën duhet të kishim qënë më të duruar

  31 Dhjetor, 2014

  Kryeministri Rama e ka nisur me falenderime fjalimin e tij të fundit për vitin 2014. Nuk la njeri pa përmendur, nisi me aleatat e bashkëpuntorët, përmendi Presidentin, por nuk i kurseu falenderimet edhe për opozitën.Posaçërisht falenderoj Ilir Metën që më ndihmoi pa u kursyer në përpjekjen për të rikthyer shtetin në detyre, krerët e grupeve, Rucin e Vasilin. Falederoj Prseidentin për përmirësimin e marrëdhënieve pas një dekade, kemi ende mosdakordësi ...

 • Shqipëria gjatë vitit 2014

  31 Dhjetor, 2014

  Nga vjedhja në Bankën Qendrore te ndërhyrja ne Lazarat, nga tensionet politike te statusi kandidat në BE dhe vizita e Papës… ngjarjet që shënuan muajt që lamë pasViti 2014 ishte i ngarkuar me zhvillime te vrullshme në Shqipëri dhe jo vetëm politike. Një ngjarje e cila do të trondisë opinionin është ajo e vjedhjes në Bankën Qendrore.

  VJEDHJA NË
  BANKËN QENDRORE

  Më 23 korrik përmes vetëm pak radhëve në faqen e saj ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"