LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Raporti i KiE: Zbatimi i ligjit për Median, i ngadaltë

  25 Nentor, 2014

  Është diskutuar paraditen e së enjtes në Tiranë raporti i Këshillit të Evropës për 35t audio-vizive, në të cilin theksi vihet tek rëndësia e lirisë së shprehjes. Duke hapur sesionin, kryetari i Parlamentit, Ilir Meta vlerësoi se tashmë e tutje do të jetë detyrë e Autoritetit të 35s Audiovizive që të mundësojë lirinë e 35s përmes ligjit të ri të miratuar në Parlament.

  “Detyra e AMA-s është të ruajë vlerat ...

 • Dëmtohet “Elbasan Arena”, tifozët shkulën stolat e shkatërruan sistemin e reklamave

  24 Nentor, 2014

  Ndeshja Elbasani-Tirana tregoi se grupet e tifozerive shqiptare nuk kanë nevojë për provokime për të shkatërruar çdo gjë. Ata nuk kanë kursyer as të vetmin stadium shqiptar të parametrave ndërkombetarë, i ndërtuar vetëm pak kohë më parë në qytetin e Elbasanit. Edhe pse kane qene ne distance mjaft te larget mes tyre, grupet e tifozerive kane arritur te konfliktohen duke shkatërruar dhjetëra stola.

  Vendosja e tabelave reklamuese ka qene nje ...

 • Shqipëri: Situata energjitike

  24 Nentor, 2014

  Kompania e shpërndarjes së energjisë ka mbi 200 milionë dollarë humbje vjetore nga vjedhjet dhe mos-pagimi i faturave të energjisë, ndaj dhe invetimet në fuqizimin e saj janë minimale. Kështu deklaroi sot ministri i energjisë, Damian Gjiknuri, para komisionit parlamentar të ekonomisë, lidhur rme gjendjen e OSHEE-së, të cilët spekullantët i vjedhin të gjithë energjinë e importuar nga jashtë vendit. Hidrocentralet e vendit prodhojnë sa 60 për qind e nevojave ...

 • Rama: Alarmante, padija jonë në bujqësi për të përfituar nga BE-ja

  21 Nentor, 2014

  Hendeku që e ndan bujqësinë shqiptare nga ajo e BE-së është vetëm dija dhe Shqipëria në këte drejtim është në situatë alarmante. Kryeministri Rama, në takimin “Bujqësia e së ardhmes”, ka deklaruar sot se në fushën bujqësisë,”nëse shohim volumet e mundshme që mund të thithim nga BE-ja dhe kapacitetin aktual njerëzor, ne jemi në një situatë alarmante dhe kjo është sfida jonë, që strukturat tona të jenë përçuese të ...

 • Tahiri takon Ajazin, Llallën e Canin: Të vendosur që bota e krimit mos i gëzojë paratë

  21 Nentor, 2014

  Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri ka mbledhur sot paradite në një takim tek hotel “Tirana’ kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror, (SHISH) z Visho Ajazi Lika, ministrin e Financave,z Shkëlqim Cani si dhe Prokurorin e Përgjithshëm, z Adriatik LallaNë takim, me ftesë të ministrit Tahiri janë dhe Ahmet Prenci i hetimit tatimor, Elisa Spiropali, drejtoresha e Doganave si dhe drejtori i Burgjeve, Artur Zoto.

  Burime nga ministria e Brendshme bëjnë me ...

 • Kadare: Pse nuk kam pranuar asnjëherë të jem President

  20 Nentor, 2014

  Në një intervistë për “La Repubblica”, Kadare rrëfen Shqipërinë mes së kaluarës dhe së ardhmes. Shkrimtari, i ndodhur në Tiranë për të prezantuar librin e tij të fundit “Mëngjeset në Kafe Rostand”, flet edhe për marrëdhënien me diktatorin shqiptar Enver Hoxha, patriotin e tij. Në qendër të mendimeve, e ardhmja europiane e Shqipërisë. “Për ne, të hyjmë në Europë është çështje jetë a vdekje”. Sprova e tij e fundit letrare ...

 • Të drejtat e fëmijëve në Shqipëri

  20 Nentor, 2014

  Në 25 vjetorin e Konventës për të Drejtat e Fëmijëve organizatat “Save the Children” dhe “Terre des Homme” publikuan një studim mbi gjendjen problematike të fëmijëve shqiptarë në Shqipëri, Kosovë dhe Greqi. Studimi theksoi se fëmijët ndeshen me abuzimin, dhunën, trafikimin, varfërinë dhe diskriminimin nga shoqëria.Sistemi i mbrojtjes sociale vlerësohet se nuk është i aftë të zbulojë dhe të plotësojë nevojat e fëmijëve shqiptarë, sidomos atyre që janë në emigrim ...

 • Përmbytjet nga shirat, 3 të vdekur. Tahiri në Lezhë, mbledh Shtabin e Emergjencës

  19 Nentor, 2014

  Tre persona kanë humbur jetën si pasojë e motit të keq në të gjithë vendin. Mësohet se babë e bijë humbën jetën në qendër të Laçit, pasi makinën me të cilën udhëtonin e ka marrë rrjedha e ujit, ndërsa në Kurbin si pasojë e shembjes së një ure ka humbur jetën një i ri 22-vjeçar.Gjon Kola, ish-drejtor shkolle në Laç është nxjerrë i pajetë nga makina, ndërsa disa orë pas ...

 • Dr Flori’, akuzat për mosdhënie ndihme, Urgjenca: Vepruam në kohë, vdiq nga overdoza

  18 Nentor, 2014

  Policia e Tiranës po heton mbi pretendimet e familjarëve të këngëtarit Doktor Flori’ i cili humbi jetën një ditë më parë krejt papritur, edhe pse shtëpia ku banonte ishte pak metra larg Urgjencës së Tiranës. Ndërkohë që pritet që mjekësia ligjore të nxjerrë zyrtarisht shkaqet e vdekjes nga rezultatet përfundimtare të toksikologjisë, policia po heton pretendimet e familjarëve, të cilët thonë se ambulanca është vonuar për t’i dhënë atij ndihmën. ...

 • Qeveria prezanton projektbuxhetin. Rama: I hap rrugë rritjes ekonomike

  17 Nentor, 2014

  Kryeministri Edi Rama i paraqiti Parlamentit buxhetin e vitit 2015. Në fjalimin, që zgjati për më shumë se një orë, kreu i Qeverisë nënvizoi që në fillim se thelbi i draftit është mbështetja e rritjes ekonomike pa masa shtrënguese.
  Eshtë një buxhet me disa standarde të mirëpërcaktuara dhe me disa zgjidhje realiste për një situatë, ku potencialet janë padyshim të mjaftueshme për të arritur objektivin tonë minimal të një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"