LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Hahn: Rivendosni dialogun në Kuvend

  14 Nentor, 2014

  Komisioneri për Fqinjësinë Europiane dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, pritet të vizitojë Shkodrën vitin e ardhshëm për të parë nga afër ndeshjen Shqipëri-Serbi. Këtë qëllim, komisioneri austriak e shprehu gjatë deklaratës së përbashkët pas takimit me ministrin e Jashtëm, Ditmir Bushati, me të cilin bisedoi për zhvillimet politike në vend, përfshirë bojkotin e parlamentit, si dhe për çështjet e bashkëpunimit rajonal.

  “Është kyçe që reformat të bazohen në një ...

 • Peshëngritja nderon Shqipërinë

  13 Nentor, 2014

  3 medalje ari dhe 1 argjendi, të fituara në Botërorin e Peshëngritjes që po zhvillohet në Kazakistan, është rezultati më i mirë që ka arritur ndonjëherë sporti shqiptar në arenën ndërkombëtare. Suksesin e 22-vjeçarit nga Peqini, Daniel Godelli, e pasoi peshëngritësja Romela Begaj, e cila edhe pse e dëmtuar u shpall kampione bote në stilin e shkëputjes, në peshën 63 kg.

  28-vjeçarja ngriti 113 kg dhe, falë peshës trupore më të ...

 • DASH përshëndet takimin Rama-Vuçiç: Kapitull i ri në rajon

  13 Nentor, 2014

  Shtetet e Bashkuara, me anë të një deklarate e kanë përshëndetur takimin mes kryeministrave të Shqipërisë dhe të Serbisë. Përgëzime qeverisë shqiptare dhe asaj serbe për këtë vizitë historike. Shtetet e Bashkuara lëvdojnë kryeministrin shqiptar, Edi Rama, dhe kryeministrin serb, Aleksandar Vuçiç, për të parën vizitë zyrtare të një kryeministri shqiptar në Beograd, në gati 70 vjet. E mirëpresim angazhimin reciprok, që këta liderë treguan me hapjen e një kapitulli ...

 • Marrëdhëniet Shqiptaro-Serbe

  13 Nentor, 2014

  Në Tiranë, Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim zhvilloi një konferencë shkencore me studiues nga Kosova dhe Serbia për marrëdhëniet shqiptaro-serbe dhe integrimin europian. Ambasadorja e Bashkimit Europian Romana Vlahutin, theksoi se integrimi do t ë vijë nga bashkëpunimi me BE-në dhe me njëri-tjetrin.Tre qendra studimore nga Shqipëria, Kosova dhe Serbia zhvilluan në Tiranë një konferencë mbi marrëdhëniet shqiptaro – serbe dhe integrimin e rajonit në Bashkimin Europian. Qendra e Kosovës ...

 • Peshëngritje, Godelli shkruan historinë, kampion bote në Kazakistan

  12 Nentor, 2014

  Daniel Godelli u shpall kampion bote në peshëngritje në peshën 77 kg, duke u bërë dhe peshëngritësi i parë shqiptar që arrin të marrë medalje ari në dygarësh në një kompeticion të tillë në sportin e peshëngritjes. 22-vjeçari mori medalje ari në stilin e shkëputjes pasi ngriti 171 kg, medalje argjendi në stilin e shtytjes me 198 kg dhe po medalje ari në dygarësh me 369 kg, duke lënë pas ...

 • Kazakistan, triumfon peshëngritësi Daniel Godelli, rrëmben dy medalje ari

  12 Nentor, 2014

  Peshëngritësi shqiptar Daniel Godelli ka triumfuar në Kampionatin Botëror në Almati të Kazakistanit, ku ka rrëmbyer dy medalje ari. Mësohet se peshëngritësi Godelli ka fituar vendin e parë në dy disiplina, atë në stilin e shkëputjes, si dhe në stilin dygarësh. Fillimisht sportisti ka gëzuar shqiptarët me lajmin e fitores në stilin e shkëputjes, ku Godelli ka ngritur 171 kg.

  Në këtë stil, peshëngritësi tjetër shqiptar, Erkand Qerimaj, u rendit ...

 • Rama: Vizita në Beograd pikë kthese

  12 Nentor, 2014

  Kryeministri komenton vizitën në Serbi. Cështja e Kosovës, Rama: “Keqardhje kur sheh njerëz që përpiqen ta mbulojnë diellin me shoshë”Kryeministri Edi Rama e cilësoi sot vizitën e tij në Serbi si një moment historik dhe një pikë kthese në marrëdhëniet mes dy vendeve. Lidhur me reagimet e palës serbe mbi deklarimet e tij për Kosovën, zoti Rama rikonfirmoi të njejtin pozicion duke shtuar se ajo që duhet të reflektojë ...

 • Vizita në Serbi, Rama: Thyem akullin. Për Kosovën nuk i dhashë besën Vuçiç-it

  12 Nentor, 2014

  Kryeministri Rama ka deklaruar në konferencën e posaçme për 35t, se ai i konsideron të thyer akujt me Serbinë për aq kohë sa kanë arritur në marrëveshje konkrete. Ndërsa në lidhje me Kosovën e ripërsërit edhe njëherë se sa më shpjet ta njohë Serbia, aq më shpjejt do çlirohen nga një barrë. Ndërsa i pyetur nëse i kishte shkelur në besë kryeministrin serb kur Foli për Kosovën, Rama tha se ...

 • Kazakistan, peshëngritësi Daniel Godelli shpallet kampion bote në stilin e shkëputjes

  12 Nentor, 2014

  Peshëngritësi shqiptar Daniel Godelli shpallet kampion bote në stilin e shkëputjes.Godelli ka fituar medalje ari në Kampionatin Botëror në Almati të Kazakistanit, në stilin e shkëputjes. Sportisti shqiptar, ngriti 171 kg duke marrë medaljen e arit. Ndërkaq peshëngritësi tjetër shqiptar Erkand Qerimaj u rendit i pesti në stilin e shkëputjes.

  (m.k/BalkanWeb)

 • BE: Vizita e Ramës, shenjë ndryshimi pozitiv për dialogun rajonal

  11 Nentor, 2014

  Nga Berlini, ndërsa zhvillonte takimet respektive me Ministrat gjermanë të Mbrojtjes, Punëve të Jashtme, Zhvillimit e Bashkëpunimit, Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, komentoi vizitën historike të Kryeministrit shqiptar në Beograd, duke e quajtur “shenjë të një ndryshimi pozitiv për dialogun rajonal në Ballkanin Perëndimor”. Vizita dyditore duhet të përfaqësojë një pikë kthese në marrëdhëniet midis dy vendeve. Ne presim që të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"