LAJMET NGA SHQIPËRIA

 • Serwer: Deklarata e Ramës në Serbi nuk është provokim

  11 Nentor, 2014

  Eksperti amerikan, Daniel Serwer, një studiues i çështjes së Ballkanit thotë se vizita e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama në Serbi është diçka e natyrshme dhe pozitive dhe se dy vendet prej kohësh nuk kanë pasur probleme madhore dypalëshe mes njëra-tjetrës, përveç mospajtimit për Kosovën.Duke iu referuar konferencës së shtypit të së hënës dhe shkëmbimit për Kosovën, zoti Serwer tha se është e qartë që kryeministrat Rama dhe Aleksandër Vuçiç ...

 • Sociologu Dragoti: Shqipëria ende në moshën e adoleshencës kulturore

  11 Nentor, 2014

  Sociologu Edmond Dragoti konstaton një mungesë totale të përgjegjësisë shoqërore dhe të vetëdijes qytetare në Shqipëri, që favorizon fenomenet e krimit dhe të vrasjeve.DW: Z. Dragoti , duke marrë shkas nga ngjarja e ndodhur pak ditë më parë kur katër persona u vranë në Tiranë a mund ta cilësojmë si një ngjarje që mund të ndodhë kudo, jashtë Shqipërisë, apo është një shenjë e pasigurisë në Shqipëri?
  Dragoti: Ngjarje të ...

 • Rama mbron Kosovën në Beograd, Vuçiç: Eshtë e jona, s’lejoj askënd të ulë Serbinë

  10 Nentor, 2014

  Kryeministri shqiptar Edi Rama theksoi në Beograd se pavarësia e Kosovës është një realitet i pamohueshëm, që i ka shërbyer sigurisë dhe stabilitetit në rajon. Ka mjaftuar kjo fjali e kryeministrit shqiptar për të tensionuar konferencën e përbashkët për shtyp me shefin e qeverisë serbe, i cili ka hequr kufjen, duke mos e dëgjuar më deklaratën e homologut të tij.Kryeministri serb reagoi ashpër, duke e cilësuar si provokim deklaratën e ...

 • Edi Rama në Beograd – vizitë (jo)historike

  10 Nentor, 2014

  Edi Rama është kryeministri i parë i Shqipërisë, pas Enver Hoxhës në vitin 1946 që viziton Serbinë. Vizita e shumëpritur zhvillohet nën hijen e incidenteve të fundit në ndeshjen Serbi-Shqipëri.Vizita e Edi Ramës në Serbi nuk do të ketë karakterin historik, si qe shpresuar para incidenteve në ndeshjen Serbi-Shqipëri, më 14 tetor. Këtë e dëshmon edhe atmosfera “relativisht e ftohtë” në Serbi dhe fakti që kësaj vizite deri dje as ...

 • Janjiq: Rama mund të sjellë një frymë të re

  10 Nentor, 2014

  Intervistë me Dushan Janjiq, koordinator i panelit, ku do të flasë kryeministri Edi Rama. Vizita e Ramës në Beograd mund të sjellë një frymë të re pozitive në raportet shqiptaro – serbe.Deutsche Welle: Zoti Janjiq, çfarë mund të pritet nga viztia e Edi Ramës në Beograd?
  Dushan Janjiq: Në opinion nuk ka ndonjë interesim dhe debate tepër të mëdha rreth kësaj vizite. Por personalisht mendoj se vizita është shumë e ...

 • Masakra, Xhuvani lihet në burg, në gjykatë me pranga, braktiset nga familjarët

  7 Nentor, 2014

  Nën masa të rrepta sigurie, Kostandin Xhuvani dhe shoku i tij Erald Sida janë shoqëruar rreth orës 10:25 në Gjykatën e Tiranës, ku u njohën me masën e sigurisë. Seanca ka filluar ashtu siç parashikohej, nën gjykimin e Entela Pajo. I pari ka dalë para gjykatës ishte Konstadin Xhuvani, për të cilin u dha masa arrest me burg, për 4 vrasje.Gazetarja Klodiana Lala bëri të ditur se Xhuvani ka qendruar ...

 • Rama personi i duhur për vizitë në Beograd – pas Nanos!

  7 Nentor, 2014

  Vizita e Edi Ramës në Beograd nuk do të sjellë rezultatet që janë pritur. Kështu pohon për DW, profesori i njohur serb për çështjet ndërkombëtare, një nga njohësit më të mirë të raporteve shqiptaro-serbe, Predrag Simiq.Ballkani në këtë moment është i qetë, por shihet shumë qartë se ende ekzistojnë tensione të mëdha si në raportet shqiptaro-serbe, ashtu edhe në rajonet e tjera. Vizita e parashikuar e Ramës, me 22 tetor, ...

 • Guvernatori i ri, Nishani takime me krerët e politikës, Meta: Bashkëpunojmë

  6 Nentor, 2014

  Kreu i Shtetit Bujar Nishani ka nisur sot konsultimet me krerët më të lartë të politikës për zgjedhjen e Guvernatorit të ri të Bankës së Shqipërisë. I pari që ka nisur takimin me Presidentin, është kryeparlamentari Ilir Meta. Rreth orës 11:45 takimit konsultativ iu bashkua edhe kreu i qeverisë Edi Rama, ndërsa rreth pasdites është parashikuar një takim edhe me kreun e opozitës Lulzim Basha.

  Në përfundim të takimit të ...

 • Masakra, Xhuvani dhe shoku para gjykatës: “S’pranojmë krimin, s’mbajmë mend gjë’

  5 Nentor, 2014

  Prokuroria i kërkon gjykatës të caktojë masën e sigurisë “arrest me burg’ për Kostandin Xhuvanin dhe Erald Sidën, dy prej të arrestuarve pas masakrës së djeshme në lokalin e natës Ante Grand. Kostandin Xhuvani akuzohet “për 4 vrasje’, për “vrasje për shkak të cilësive të vecanta të viktimës’ dhe “për armbëmbajtje pa leje’, ndërsa për mikun e tij Erald Sida, nuk ka ende një akuzë përfundimtare, pasi pritet ekspertiza e ...

 • Masakër në Tiranë, 4 të vrarë në një lokal. Pranga djalit të Luiza Xhuvanit e 2 të tjerëve

  4 Nentor, 2014

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur tek Rruga e Elbasanit në Tiranë, në orët e para të mëngjesit, me pasoja tragjike. Nga një përplasje e armatosur kanë mbetur të vrarë 4 persona ndërsa një tjetër është plagosur lehtë. News24 në vendgjarje sjell pamjet e para pak pas krimit të rëndë, video që BalkanWeb e publikon si më poshtë. Ndalohen si autorë 3 persona, mes tyre djali i një deputeteje të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"