LAJMET NGA BOTA

 • Qytetarët iranianë – “të pashpresë dhe të pakënaqur”

  28 Korrik, 2021

  Pamje nga protestat në Khuzestan. Korrik, 2021.Analistët thonë se dëshpërimi ekonomik dhe zhgënjimi në rritje në shoqëri kanë shkaktuar protesta në të gjithë Iranin.

  Fillimisht, ato kanë shpërthyer në provincën jugperëndimore Khuzestan, për shkak të mungesës së ujit.

  “Nëse shoqëria nuk do të ishte e pashpresë, ajo nuk do të dilte në rrugë, nuk do të reagonte, pakënaqësia e saj nuk do të rezultonte në protesta”, ...

 • Bosnje e Hercegovinë: Nga sot ndalohet mohimi i gjenocidit në Srebrenicë

  28 Korrik, 2021

  Nga e mërkura në Bosnjë e Hercegovinë është i ndaluar me ligj mohimi i gjenocidit në Srebrenicë dhe shkelësit e ligjit mund të dënohen me burgim.

  Vendimi i Përfaqësuesit të lartë ndërkombëtar në Bosnje, Valentin Inzko për plotësimin e Kodit Penal për këtë çështje hyn sot në fuqi.

  Javën e kaluar zoti Inzko, shpalli të premten vendimin me të cilin ndalon mohimin e gjenocidit, duke iu ...

 • Kufijtë e SHBA mbeten të mbyllur për europianët për shkak të pandemisë

  28 Korrik, 2021

  USA Pressesprecherin des Weißen Hauses Jen Psaki Shumë shpresonin, që amerikanët do t’i shfuqizonin së shpejti kufizimet prej pandemisë. Por ndryshe nga BE-ja, qeveria e SHBA-së ndjek kursin e rreptë duke dhënë për këtë një arsye të caktuar.

  SHBA vazhdon t‘ua refuzojë udhëtimin brenda vendit të tyre europianëve dhe të huajve nga vende të tjera për shkak të pandemisë ...

 • Biden akuzon Rusinë për ndërhyrje në zgjedhjet amerikane të vitit 2022

  28 Korrik, 2021

  President Joe Biden finishes speaking during a visit to the Office of the Director of National Intelligence in McLean, Va., July 27, 2021. Rusia tashmë po ndërhyn në zgjedhjet për Kongres të vitit të ardhshëm në SHBA, tha Presidenti Joe Biden të martën në një fjalim në Zyrën e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare (ODNI).

  Duke iu referuar raportit sekret të ditës të përgatitur nga komuniteti ...

 • CDC rekomandon mbajtjen e maskës edhe për ata që kanë bërë vaksinën

  28 Korrik, 2021

  USA, Atlanta, A general view of the Centers for Disease Control and PreventionQendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ndryshoi disa udhëzime në lidhje me mbajtjen e maskës. CDC njoftoi rekomandimet e reja të martën, sipas të cilave, edhe njerëzit e vaksinuar duhet që të mbajnë maska në ambientet e brendshme në pjesët e Shteteve të Bashkuara, ku rastet e koronavirusit janë në rritje.

  Shkencëtarët ...

 • Pajisja e vogël që po kontribuon në pastrimin e oqeanit

  27 Korrik, 2021

  Një numër në rritje kompanish po zhvillojnë produkte që kanë në qendër mbrotjen e mjedisit. Korrespondetja e Zërit të Amerikës Julie Taboh na sjell më shumë detaje rreth një pajisjeje që ndihmon për gjetjen e sendeve të ndryshme, e cila është prodhuar nga mbeturina që gjenden në oqean.

  Nëse i takoni atij grupi njerëzisht që humbasin shpesh sende personale, pajisja e quajtur Chipolo, e cila ...

 • Fauci jep alarmin për rritjen e rasteve me variantin Delta

  26 Korrik, 2021

  Dr. Anthony Fauci, director of the National Institute of Allergy and Infectious Diseases, testifies before the Senate Health, Education, Labor, and Pensions Committee at the Dirksen Senate Office Building in Washington, July 20, 2021.Dr. Anthony Fauci, eksperti më i lartë amerikan i sëmundjeve infektive, dha një alarm të ri të dielën lidhur me rritjen e rasteve të koronavirusit në vend, veçanërisht në ato rajone ...

 • BE i shpall luftë pastrimit të parave

  26 Korrik, 2021

  Symbolbild WirtschaftskriminalitätÇdo vit në ekonominë e rregullt futen shuma të mëdha parash me prejardhje të paligjshme ose nga kontrabanda. Përmes një reforme gjithëpërfshirëse Bashkimi Evropian synon të luftojë më intensivisht pastrimin e parave.

  Rregullat tona kundër pastrimit të parave janë më të ashprat në botë, thotë nënkryetari i Komisionit të BE Valdis Dombrovskis. “Por tani ato edhe duhet të zbatohen me konsekuencë”. Kjo ka ...

 • Rritet numri i rasteve me Covid-19, shumë shtete të Bashkimit Europian rikthejnë kufizimet

  25 Korrik, 2021

  Në shumë vende të Evropës ku është hasur sërish rritje e numrit të rasteve me COVID-19, janë duke u shtrënguar masat dhe kufizimet në kuadër të luftës kundër pandemisë.

  Pavarësisht programit të përhapur dhe intensiv të vaksinimit, rastet me COVID-19 të shkaktuara nga varianti më ngjitës, Delta, në vendet evropiane janë në rritje ndërsa kjo ka shtyrë që qeveritë të marrin masa të ...

 • Dënim me burg për mohimin e gjenocidit të Srebrenicës

  25 Korrik, 2021

  Bosnien und Herzegowina - Gedenken an Srebrenica-MassakerBurgim deri në pesë vjet për këdo që mohon gjenocidin e Srebrenicës.

  Përfaqësuesi i lartë i bashkësisë ndërkombëtare për Bosnjë dhe Hercegovinën, diplomati austriak Valentin Inzko, vendosi që mohimi i gjenocidit së Srebrenicës të konsiderohet si vepër penale.

  Sipas urdhrit të diplomatit austriak ligj i ri hyn në fuqi më 31 korrik. Sipas ligjit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"