LAJMET NGA BOTA

 • Ndalohet hyrja në SHBA e të dyshuarit serb për vrasjen e vëllezërve Bytyçi

  20 Dhjetor, 2018

  Goran RadosvalevicDepartamenti amerikan i shtetit i ka ndaluar hyrjen në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ish gjeneralit të policisë serbe, Goran Radosvaleviç, i njohur si Guri, për shkak të përfshirjes së tij në vrasjen e tre shqiptaro amerikanëve në vitin 1999.

  Vendimi është marrë në bazë të një ligji që i mundëson sekretarit të shtetit që kur ...

 • Paris, Budapest, Tiranë: Po proteston gjysma e Evropës?

  18 Dhjetor, 2018

  Protesta TiraneNë Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës së shtetit. Në Gjermani ka pasur protesta të para të ‘jelekëve të verdhë’. Quo Vadis Europë?

  Protesta studentore në Tiranë

  Nëse sheh vetëm fotot, mund të mendosh, se deti i dritave të Budapestit është spektakël soditës për Krishtlindje. Por njerëzit ...

 • Virgin Galactic arrin kufirin e hapësirës

  15 Dhjetor, 2018
  Virgin GalacticVirgin Galactic reaches space for the first time during its 4th powered flight from Mojave, Calif.

  Një anije kozmike turistike mbërriti në buzë ...

 • Projekt për ndriçimin e zonës së Çernobilit

  15 Dhjetor, 2018

  panel ChernobilVisitors examine solar panels during the official opening ceremony of the new one-megawatt power plant next to the now sealed Chernobyl nuclear plant in Chernobyl, Ukraine, Oct. 5, 2018.

  Tridhjetë e dy vjet pas fatkeqësisë më të rëndë bërthamore të të gjitha kohërave, zona rreth centralit bërthamor të Çernobilit në Ukrainë po tregon shenja jete ...

 • Shkallë e lartë rreziku për terror në Francë

  12 Dhjetor, 2018

  StrasbourgNë tregun e krishtlindjeve në Strasburg një 29-vjeçar qëlloi pa dallim duke vrarë tre vetë dhe plagosur mjaft të tjerë. Policia është në kërkim të tij, bëhet e ditur, se ai ka qenë i dënuar edhe më parë në Gjermani.

  Një person i armatosur vrau të paktën tre vetë në tregun e krishtlindjeve në Strasburg. Këtë e konfirmoi ministri i ...

 • Ç’pёrmban Pakti Global i OKB-sё pёr Migracionin?

  12 Dhjetor, 2018

  okbNë Marakesh është duke u zhvilluar konferenca e OKB për migracionin. Pakti Global i Migracionit që morri mbështetjen e 150 vendeve që në ditën e parë të konferencës, do të kalojë edhe në Asamblenë e Përgjithshme të OKB.

  150 vende e pranuan zyrtarisht Paktin Global të Migracionit. OKB e di dhe e thekson sa herë që është e nevojshme ...

 • Annegret Kramp-Karrenbauer – CDU ka në krye sërsish një grua

  8 Dhjetor, 2018

  Annegret Kramp-Karrenbauer me të shoqinAnnegret Kramp-Karrenbauer është kryetarja e re CDU-së. Sërish një grua në krye të demokristianëve. Dhe për herë të parë prej 40 vjetësh, CDU-ja ka në krye një person që nuk është deputet në Bundestagu.

  Kongresi i partisë e zgjodhi 56-vjeçaren Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK) nga landi i Zarës (Saarland) në raundin e dytë  si pasardhëse të 63-vjeçares ...

 • Merkel: “Koha për një kapitull të ri”

  8 Dhjetor, 2018

  merkelDelegatët e partisë kristiandemokrate CDU janë mbledhur në Hamburg, ku do të zgjidhet pasardhësja/pasardhësi i kryetares së partisë, Angela Merkel, e cila do të vazhdojë të mbetet kancelare.

  Kryetarja e deritanishme e partisë kristiandemokrate CDU Angela Merkel, u largua nga ky post, pas 18 vitesh, me një fjalim, i cili u përcoll me brohoritje dhe duartrokitje frenetike. “Ka qenë një ...

 • Disfatë e rëndë për May-n në parlamentin britanik

  5 Dhjetor, 2018

  MayPak para debatit për marrëveshjen për Brexitin, Dhoma e Poshtme e Parlamentit britanik e ka rritur presionin ndaj kryeministes May. Deputetët i dëshmojnë qeverisë se i ka shkelur të drejtat e parlamentit.

  Shkaku për këtë konstatim është se qeveria pati refuzuar që t’i vërë në dispozicion Dhomës së Poshtme versionin e plotë të një ekspertize ligjore të brendshme për marrëveshjen ...

 • Kërkime të reja për Alzajmerin

  5 Dhjetor, 2018

  AlzajmeriSipas vlerësimeve, në të gjithë botën 44 milionë njerëz të moshës 65 vjeç e sipër, janë me Alzajmer, forma më e zakonshme e demencës. Alzajmeri është një çrregullim degjenerativ i trurit, që shkakton humbje të kujtesës dhe dëmton të menduarit, gjykimin dhe aftësinë për zgjidhjen e problemeve. Deri tani, shkencëtarët kanë zbuluar një ilaç që mund të ndalojë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"