LAJMET NGA BOTA

 • Parisi lëshon pe ndaj protestuesve

  4 Dhjetor, 2018

  MacronPas incidenteve të rënda në fundjavën e kaluar, presidenti francez Macron shpalli masa të reja. Ndër masat e para duket se do të jetë ndalimi i rritjes së çmimit të karburanteve. Por shumë çështje mbeten të hapura.

  Qeveria franceze në konfliktin me “jelek verdhët” – lëvizjen e protestave në Francë – ka vendosur që të mos e rrisë nga 1 ...

 • Homazhe për ish-Presidentin George HW Bush në Uashington

  4 Dhjetor, 2018

  Bush HomazheTrupi i ish-Presidentit të SHBA Xhorxh H.W. Bush do të qëndrojë për homazhe në Rotundën e Kapitolit, selia e Kongresit amerikan në Uashington, pas arritjes të premten pasdite në kryeqytet nga Hjuston i Teksasit me avionin presidencial Air Force One.

  Kapitoli do të jetë i hapur për personalitetet dhe publikun deri të mërkurën në mëngjes për të nderuar presidentin ...

 • Lamtumira e Katarit nga OPEC një sinjal kompleks

  4 Dhjetor, 2018

  Katar1Katari del nga OPEC-u. Vendimi është marrë për arsye ekonomike, por në situatën e politikës së jashtme që ndodhet ky emirat, vendimi është mjaft delikat.

  Pas 57 vjetësh Katari i jep fund antarësisë në Organizatën e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC), deklaroi të hënën (03.12) ministri i Energjetikës Saad al-Katabi. Ky vend ia ka komunikuar OPEC-ut vendimin e vet dhe ...

 • Takimi i NATO-s dhe situata në Ukrainë

  3 Dhjetor, 2018

  UkrainaSulmi i fundit i Rusisë ndaj anijeve të flotës detare ukrainase me shumë gjasë do të jetë në krye të rendit të ditës të takimit të NATO-s që mbahet këtë javë. Aleanca kërkon një reagim të fuqishëm pas veprimit armiqësor të Kremlinit në kufijtë e Evropës. Takimit të ministrave të jashtëm të martën në Bruksel do t’i bashkohet ...

 • “Paralajmërim për stuhi” në Detin e Zi

  3 Dhjetor, 2018

  trupat ruse ne detin e ziMes marinës së Putinit dhe asaj të Ukrainës po gjëmon konflikti në det. Deti i Zi është jo vetëm një terren i rrezikshëm për Moskën e Kievin, por ky det i brendshëm është edhe një pikëtakimi mes NATO-s dhe Rusisë.

  Deti i Zi rrallëherë përfshihet nga dallgë të furishme. Edhe në aspektin gjeostrategjik këto ujëra ...

 • Ekspertët: urbanizimi rrezikon krizën e strehimit

  3 Dhjetor, 2018

  UrbanizimiBazuar në shifrat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, më shumë se gjysma e popullsisë së botës jeton në qytete. Rreth mesit të këtij shekulli, 68 për qind e globit do të urbanizohet, duke e rritur popullsinë e qyteteve me 2 miliardë e gjysëm banorë. Kjo rritje pritet të shoqërohet me probleme përfshirë mungesën e strehimit dhe siç njofton ...

 • ARC ofron motoçikletën elektrike mbi 100 mijë dollarë

  3 Dhjetor, 2018

  ARC Motorcikleta elektrikeKompania ARC me qendër në Britani bëri të njohur në Milano modelin e parë të një motorçiklete që është përshkruar si e shpejtë, e avancuar dhe e kushtueshme. E quajtur Vector, motoçikleta kushton më shumë se 100 mijë dollarë, ndërsa kompania arsyeton çmimin e lartë.

  Prodhuesit e motoçikletës së kushtueshme elektrike thonë se është teknologjikisht më e ...

 • Tonifikim muskujsh pa ushtrime fizike

  3 Dhjetor, 2018

  tonifikimiTonifikim muskujsh pa ushtrime fizike

  Mjekët në Kaliforni po reklamojnë një procedurë të re që thonë se rrit masën muskulore dhe ul përqindjen e dhjamit në trup pa nevojën e ushtrimeve fizike. ...

 • Foshnjat kineze me gjene të redaktuara

  29 Nentor, 2018

  He JiankShkencëtari kinez, i cili pretendon të jetë i pari në botë që ka redaktuar kodin gjenetik të një çifti fëmijësh binjakë të lindur kohët e fundit, për t’i bërë ato rezistente ndaj virusit HIV, ka mbrojtur punën e tij dhe thotë se do të bëjë të njëjtën gjë për një shtatzani tjetër të mundshme.

  Por siguria që ai ...

 • Foshnje gjenetikisht të modifikuara? Shkencëtari mbron pretendimin e tij

  29 Nentor, 2018

  foshnjet gjenetikisht te modifikuarStudiuesi kinez Hë Gjen Kui i doli në mbrojtje publikisht pretendimit të tij se ka krijuar foshnjat e para gjenetikisht të modifikuara në botë. Ai mbajti një fjalim në një konferencë biomjekësore të mërkurën në Hong Kong. Fjalimi vjen dy ditë pasi zoti Hë publikoi një video në internet duke pretenduar se kishte përdorur një ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"