LAJMET NGA BOTA

 • Bill Cosby dënohet me 3-10 vjet burg

  25 Shtator, 2018

  Bill CosbyBill Cosby u dënua me 3-10 vjet burg për drogimin dhe sulmin seksual ndaj një gruaje pranë shtëpisë së tij, para 14 vjetësh.

  Gjykatësi, Steven O’Neill, urdhëroi gjithashtu që Cosby të dërgohet menjëherë në burg, duke mohuar kërkesat që ai të lihej i lirë me kusht.

  Ky dënim nënkupton që ai nuk do të mund të kërkojë lehtësim të dënimit ...

 • Dy kampe kundërshtare në samitin e Bashkimit Evropian

  20 Shtator, 2018

  samiti beNjë tjetër samit i udhëheqësve të Bashkimit Evropian dhe vendime të tjera më të rëndësishme, që nga Brexit-i, migracioni dhe drejtimi i ardhshëm i bllokut. Ndoshta ka më shumë gjasa që të ketë shtyrje në marrjen e këtij vendimi.

  Këtë herë takimi është në vendlindjen e kompozitorit Wolfgang Amadeus Mozart, në Salzburg të Austrisë, nën hijen e alpeve. Muzika ...

 • SHBA, projekt për pajisjen me lazer të aeroplanëve cisternë

  20 Shtator, 2018

  aeroplani me laserLazerët së shpejti do të jenë një mjet i ri mbrojtës për aeroplanët e pambrojtur të cilët janë të rëndësishëm në betejat ushtarake. Flota e aeroplanëve cisternë do të pajiset muajin e ardhshëm me avionë Boeing KC-46 Pegasus, që mund të transportojnë deri në rreth 96,000 kilogram karburant. Aeroplani i shumëpritur do të jetë në gjendje të ...

 • Yusaku Maezawa, pasagjeri i parë në orbitën e Hënës

  20 Shtator, 2018

  SpaceX - MaezawaSpaceX – Maezawa

  Një sipërmarrës japonez do të jetë pasagjeri i parë që do të udhëtojë në anijen private hapësinore të korporatës SpaceX drejt Hënës. Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i korporatës, Elon Musk, e bërë të ditur emrin e japonezit Yusaku Maezawa gjatë një takimi në zyrat qendrore në Kaliforni.

  Pronari miliarder i rrjetit japonez ...

 • Me pranimin e fajit nga Manafort, një fazë e re në hetimin “Mueller”

  17 Shtator, 2018

  ManafortNë Uashington, po fillon një fazë e re në hetimin e Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller pasi ish-menaxheri i fushatës së presidentit Donald Trump, Paul Manafort, deklaroi se është fajtor për dy akuza për krime. Manafort ra dakord të bashkëpunojë me prokurorët për lidhjet e dyshuara mes Moskës dhe rrethit të brendshëm të kandidatit të atëhershëm Trump – ...

 • Kosovë: Aktakuzë në rastin “veteranët”

  14 Shtator, 2018

  uckProkuroria e Posaçme e Kosovës, ngriti të premten aktakuzë kundër 12 personave nën dyshimet për veprën penale “keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”, në rastin e njohur në Kosovë si “veteranët”.

  Në një njoftim të prokurorisë thuhet se “nga provat e siguruara deri më tani është vërtetuar se nga pagesat e kundërligjshme për veteranët luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ...

 • Lavrov dëshiron afrimin me Europën

  14 Shtator, 2018

  LavrovKatër vjet pas fillimit të krizës së Ukrainës Rusia do të ripërtërijë marrëdhëniet me Bahskimin Europian. Gjermania duhet të marrë një rol drejtues për këtë.

  “Ne duam t’i përvishemi punës për rinovimin e shtëpisë së përbashkët europiane”, propozoi ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov gjatë një vizite në Berlin. Ai i bëri thirrje Gjermanisë, që në këtë proces të marrë ...

 • Putin mohon se të dyshuarit rusë punojnë për ushtrinë

  12 Shtator, 2018

  vrasesit agjent rusPresidenti rus Vladimir Putin tha të mërkurën se qeveria e tij e di identitetin e dy personave që Britania ka akuzuar për helmimin e një ish agjenti rus në muajin mars.

  Ai hodhi poshtë akuzat e Britanisë se personat janë spiunë ushtarakë rusë dhe tha se ata janë civilë, pa bërë komente të tjera për identitetin e ...

 • Politika kthen djathtas kudo në Europë

  11 Shtator, 2018

  djathtasSuedia është shembulli më i ri. Më fillimin e krizës së refugjatëve, gati në të gjitha zgjedhjet në vendet e BE-së kanë fituar terren të madh partitë populiste të djathta. Në disa vende ato madje bashkëqeverisin.

  Itali

  Shokëve të idealit, ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini i uroi gjithë të mirat për votimet. Në Itali partia e tij “Lega Nord” është ...

 • Takim për Sirinë mes Rusisë, Turqisë dhe Iranit

  7 Shtator, 2018

  siriaUdhëheqësit e Rusisë, Turqisë dhe Iranit takohen sot për të diskutuar fatin e provincës Idlib në Siri – zona e fundit e kontrolluar nga rebelët në atë vend. Ka shqetësime se forcat siriane dhe ruse janë gati të ndërmarrin një offensive madhore – e cila ka të ngjarë të nxisë një katastrofë humanitare dhe të fillojë një konfrontim ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"