LAJMET NGA BOTA

 • Lufta e së ardhmes – Të ndalen robotët vrasës?

  28 Gusht, 2018

  robotRobotët mund të vendosin për jetë apo vdekje në luftën e së ardhmes pa dorën e njeriut. Zhvillimi i armëve autonome po ecën me temp të shpejtë. Në Gjenevë po diskutohet sërish për ndalimin e tyre.

  Me një zukamë të fortë minidronet vijnë vërdallë në sallën e leksioneve dhe bien mbi studentët që i godasin në ballë. Kjo skenë shihet ...

 • Trump dhe Merkel bisedojnë në telefon edhe për Ballkanin Perëndimor

  28 Gusht, 2018

  trump merkelZëdhënësi i kancelares gjermane, Steffen Seibert, tha të hënën se kancelarja Angela Merkel dhe presidenti amerikan, Donald Trump, kanë diskutuar në një bisede telefonike lidhur me situatën në Siri, Ukrainë dhe Ballkanin Perëndimor.

  Agjencia e lajmeve Reuters, citon zotin Seibert, sipas të cilit “të dy udhëheqësit ndan shqetësimet rreth zhvillimeve në Siri, posaçërisht për situatën humanitare në rajonin ...

 • McCain, letër lamtumire

  27 Gusht, 2018

  McCainLETËR LAMTUMIRE

  Senatori John McCain, i cili vdiq të shtunën në moshën 81-vjeçare nga kanceri në tru, ka lënë një letër lamtumire për bashkëkombasit e tij.

  “Jetova dhe u largova nga jeta si një amerikan krenar,” shkruan McCain.

  “Ne e dobësojmë madhështinë tonë kur ngatërrojmë patriotizmin tonë me rivalitetet klanore që kanë mbjellë armiqësi, urrejtje dhe dhunë në të gjitha anët ...

 • Google, projekti Dragonfly dhe çështja e privatësisë

  27 Gusht, 2018

  googleGoogle ka qenë në qendër të vëmendjes kohët e fundit, por këtë radhë për arsye negative. Kompania e teknologjisë u tërhoq nga tregu kinez para tetë vjetësh për të protestuar ndaj censurës së Pekinit, por tani duket se është gati të kthehet në Kinë me një motor të ri kërkimi. Por projekti po realizohet në fshehtësi, pavarësisht thirrjeve të ...

 • Pelegrinazh në kulmin e verës: Myslimanët në Mekë

  24 Gusht, 2018

  MekaMiliona besimtarë, vapë dhe falje: Eshtë Haxh në Mekë. Një herë në vit qyteti saudit është epiqendra e pelegrinazhit dhe sheshi ku mblidhen më shumë njerëz në botë.

  Eshtë ekstremisht nxehtë në malin Rahma: 48 gradë. Sivjet pelegrnazhi përkon me pikun e sezonit të verës. Rrugës për në vendin qendror të Haxhit rreth 25 km në juglindje të Mekës – ...

 • Gjermani: Viza për punonjës që i mungojnë tregut të punës

  22 Gusht, 2018

  pas hartaTë tërhiqen më shumë punonjës të kualifikuar në Gjermani – ky është qëllimi i ligjit në planifikim të migracionit, që është duke e përgatitur aktualisht qeveria federale.

  Një gjë e kanë të qartë autorët e projektligjit të ri për migracionin e punës: papunësia e ulët dhe popullsia në plakje në Gjermani ua bëjnë të vështirë sipërmarrjeve, që t’i zenë ...

 • Kërkime për trajtimin e sëmundjes së neuroneve motorike

  22 Gusht, 2018

  NeuronetMjekët shpresojnë të ndryshojnë pritshmëritë për pacientët që jetojnë me sëmundjen e neuroneve motorike, sëmundja me të cilën shkencëtari i hapësirës Stephen Hawking jetoi për disa dekada.

  Një raund i dytë provash klinike do të zhvillohen më vonë këtë vit, duke përdorur ilaçe për të goditur një gjen difektoz, që mjekët besojnë se mund të shkaktojë sëmundjen tek disa ...

 • Lundrim virtual

  22 Gusht, 2018

  lundrim virtualRyan Abrahamsen, founder of Terrain 360, a virtual river mapping company, on the Patuxent River in Maryland, with passenger.

  Rreth 400 vjet më parë, eksploruesi anglez, Kapiteni John Smith lundroi nëpër gjirin e Çesapikut në brigjet ...

 • Shansi i dytë i Greqisë

  21 Gusht, 2018

  AtheneBE i shpëtoi grekët nga falimentimi. Shpëtimi qe i ashpër dhe nganjëherë edhe i padrejtë. Por nuk kishte alternativë tjetër të vërtetë. Prej së martës nis një eksperiment i ri.

  Për tetë vjet me radhë BE demonstroi solidaritet të madh dhe tregoi që është e mundur që së bashku të arrihen rezultate të habitshme. Riparimi i rastit për falimentim Greqi, ...

 • Kërcënimet e SHBA për tarifa shkaktojnë rënie të mëtejshme të lirës turke

  21 Gusht, 2018

  change officeMonedha turke ka pësuar rënie drastike gjatë këtij muaji, pas tensioneve të acaruara mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuara lidhur me mbajtjen nën arrest të pastorit amerikan.

  Kërcënimet e Uashingtonit se do të vendosë tarifa të reja e kanë goditur rëndë lirën turke. Sot u regjistrua një rënie e mëtejshme kundrejt dollarit.

  Në lagjen Kadikoy të Stambollit, tregtarët janë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"