LAJMET NGA BOTA

 • Vala e të nxehtit në Evropë

  10 Gusht, 2018

  nxehti europeSi turistët, ashtu edhe banorët, po ndjejnë në Evropë valën e të nxehtit të pazakontë. Megjithatë, jo të gjithë janë të pakënaqur nga temperaturat përvëluese. Prodhuesit gjermanë të verës po presin me padurim të mbledhin shumë më tepër rrush se zakonisht, i cili madje mund të bëhet gati për t’u vjelë dy javë më herët. Sidoqoftë, në pjesën ...

 • Shtetet e Bashkuara me sanksione të reja ndaj Rusisë për rastin Skripal

  8 Gusht, 2018

  Salisbury DistrictShtetet e Bashkuara do t’i vënë sanksione të reja Rusisë, pasi që kanë gjetur se Moska ka përdorur agjent nervor kundër një ish spiuni rus dhe të bijës së tij në Brtitani.

  Departamenti amerikan i shtetit tha të mërkurën se me këtë veprim Rusia ka përdorur armët kimike në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar.

  Ish spiuni rus, Sergei Skripal dhe ...

 • NASA: Epokë e re për eksplorimin e hapësirës

  8 Gusht, 2018

  NasaFluturimet amerikane të hapësirës po hyjnë në një epokë të re: NASA ka prezantuar ekipet që do të testojnë fluturimet dhe misionet operacionale në bordin e anijeve komerciale të hapësirës që do të lëshohen nga Shtetet e Bashkuara. Anijet e hapësirës të gjeneratës së shkuar janë hequr tashmë nga përdorimi në vitin 2011. Fluturimet provë të moduleve CST-100 ...

 • A do ta blejë Kina Portugalinë?

  6 Gusht, 2018

  TermocentraliKur ishte trojka ajo që përcaktonte fatet e Portugalisë, Kina bleu masivisht sipërmarrje portugeze. Tani ajo do të blejë krejtësisht prodhuesin më të madh të energjisë në vend. A kërcënon varësia ekonomike dhe politike?

  Dikur, prodhuesi portugez i energjisë EDP ishte një sipërmarrje krenare shtetërore me 25.000 punonjës. Së shpejti ai mund të kthehet në një koncern të leverdisshëm, i ...

 • Maduro fajëson Amerikën dhe Kolumbinë për tentativën e dështuar për vrasje

  6 Gusht, 2018

  Maduro VenecuellaPresidenti i Venezuelës Nicolas Maduro thotë se i shpëtoi një përpjekje për atentat përmes dronëve me eksplosivë ndërsa fajësoi Shtetet e Bashkuara dhe Kolumbinë për sulmin.

  Në një fjalim televiziv, mbrëmjen e së shtunës, Maduro tha se të gjitha gjurmët të çojnë drejt një komploti nga e djathta që e kishte origjinën në Kolumbinë fqinje. Ai tha se Zoti, ...

 • E ardhmja e eksplorimit të hapësirës

  29 Korrik, 2018

  astronaut49 vjet më parë, në muajin korrik astronautët amerikanë kryen ecjen e tyre të parë në Hënë. Gazetarja e Zërit të Amerikës Greta Van Susteren zhvilloi një diskutim në studio lidhur me eksplorimin e hapësirës dhe cila është perspektiva në këtë fushë, ndërsa propozimi i Presidentit Donald Trump për një forcë të re ushtarake të hapësirës, është ndeshur ...

 • Përdorimi i internetit nga agjentët rusë

  25 Korrik, 2018

  rusetNë epokën para Internetit, spiunët përballeshin me më shumë sfida se tani në përpjekjet e tyre për të depërtuar në qarqet politike perëndimore, për të mbledhur informacione, për të identifikuar rekrutë potencialë, për të marrë ndihmën e simpatizantëve dhe për të ngritur operacione aktive, si ndërhyrja në zgjedhjet e një vendi të huaj.

  Tani ata përfitojnë nga mediat sociale ...

 • Skëterrë flakësh në Athinë

  25 Korrik, 2018

  flaket e zjarritGreqia në gjendje shoku pas zjarrjeve që shkaktuan mbi 70 të vdekur. Në rrjetet sociale shumë njerëz ofrojnë ndihmën e tyre.

  Rafina në verilindje të Athinës u përfshi papritur nga zjarret. Ndërkohë zjarrfikësit ishin duke luftuar me zjarrin në Kineta në perëndim të Athinës, pra nuk mund të dërgonin të gjitha forcat në Rafinë.

  Numri i viktimave ka arritur ...

 • Greqi, dhjetëra të vdekur nga zjarret

  24 Korrik, 2018

  zjarret greqi 2Zyrtarët grekë thanë ka arritur në të paktën 74 numri i të vdekurve nga zjarret që kanë përfshirë zonat turistike afër Athinës.

  Ambasada Shqiptare në Athinë tha se pas verifikimeve të kryera në terren në të gjitha spitalet në zonën e Athinës, si dhe nga burimet zyrtare të Emergjencave Civile, rezulton se përveç rastit të qytetares shqiptare ...

 • Zjarret: Dhjetra vetë humbasin jetën në Greqi

  24 Korrik, 2018

  zjarret greqiZjarret në pyjet pranë Athinës u kanë marrë jetën 50 vetëve, njoftohet nga autoritetet greke.

  Zjarret në pyjet pranë Athinës u kanë marrë jetën 50 vetëve, njoftohet nga autoritetet greke. Në afërsi të zonës Rafina, forcat e shpëtimit kanë gjetur edhe 26 viktima të tjera, raportojnë ndihmësit e Kryqit të Kuq dhe zëvendëskryetari i bashkisë së rajonit, Jorgos Kokolis ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"