LAJMET NGA BOTA

 • Dëmi që shkakton alkooli tek ADN-ja

  2 Maj, 2018

  OBSHOrganizata Botëreore e Shëndetësisë i klasifikon pijet alkoolike si kancerogjene të “grupit 1”, çka do të thotë se ka prova bindëse që mund të shkaktojnë kancer. Por studime të reja tregojnë se si alkooli mund të dëmtojë trupin nga ana gjenetike.

  Disa nga ju ndoshta pitë një gotë më shumë për Vit të Ri. Ose ndoshta mjaftoheni me një ...

 • Parashikimet shkencore për foshnjet e së ardhmes

  30 Prill, 2018

  foshnjaE ardhmja e të qenit prind mund të shohë një ndryshim të madh, pasi shkencëtarët dhe ekspertët e etikës kanë një parashikim befasues për mënyrën se si do të krijohen fëmijët në të ardhmen. Falë përparimeve në biomjekësi, prindërit mund të jenë në gjendje të zgjedhin një fëmijë nga qindra embrione, bazuar në profilin e tyre të ADN-së.

  Një ...

 • Automatizimi do të zhdukë 10 mln vende pune brenda 15 vitesh

  30 Prill, 2018

  AutomatiyimiNga John Harris (The Guardian) – Shumë njerëz mund të mos kenë dëgjuar aspak mbi firmën e shitjes me pakicë “Shop Direct”. Rrënjët e saj vijnë prej shumë larg, nga koha e blerjeve me katalog, e prej dy gjigantëve të asaj epoke, “Littlewoods” dhe “Great Universal Stores”.

  Tashmë ajo është kompania mëmë pas firmës “online” të modës, “Very”, si dhe ...

 • Udhëheqësit e dy Koreve – në takim historik

  27 Prill, 2018

  Presidentet e KoreveDy Koretë janë pajtuar që të çlirojnë gadishullin e tyre nga armët bërthamore, por nuk kanë ofruar asnjë hollësi për masat e që do të merren për të përmbushur këtë synim.

  Në një deklaratë të përbashkët pas bisedimeve të së premtes të dy udhëheqësve, konfirmon synimin e tyre për të siguruar “gadishullin korean të lirë nga armët bërthamore”.

  Në ...

 • Analistët: Perëndimi dhe vendet e Ballkanit të rrisin angazhimin ndaj ndikimit rus

  26 Prill, 2018

  voa analistPerëndimi dhe vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të shtojnë përpjekjet për t’iu kundërvënë kërcënimit nga ndikimi rus në rajon. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian duhet të shtojnë praninë ushtarake dhe politike për t’iu kundërvënë këtij kërcënimi, tha për Zërin e Amerikës analisti Luke Coffey. Ndërsa, analistja Heather Conley theksoi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet ta përballojnë ...

 • Freedom House – liria e medias përballet me kërcënime të reja

  26 Prill, 2018

  FHFreedom House vlerëson në raportin më të ri për lirinë e medies së ajo është duke u përballur me kërcënime të reja në demokracitë e mëdha, si dhe në shtetet shtypëse, ku autoritetet po përqendrojnë përpjekjet e tyre në mediat sociale ...

 • Tragjedi në Toronto – 10 të vdekur

  24 Prill, 2018

  toronto10 të vdekur e 15 të plagosur. Ky është bilanci tragjik në metropolin kanadez Toronto, kur një kamion transportesh iu drejtua të hënën një grupi kalimtarësh. Ende nuk ka qartësi për sfondin e sulmit.

  10 të vdekur e 15 të plagosur. Pse i vërsulet një 25 vjeçar kalimtarëve në Toronto duke shkaktuar 10 të vdekur dhe 15 të plagosur, e ...

 • Gjermania planifikon armatime në vlerë prej miliarda euro

  23 Prill, 2018

  armatimi tankuPas kritikave të shumta për gjendjen e keqe në pajisjen e ushtrisë, autoritetet kanë nisur një ofensivë për pajisje. Ministrja e Mbrojtjes von der Leyen planifikon të nënshkruajë 18 kontrata të reja vetëm për këtë vit.

  Kontratat e parashikuara të jepen këtë vit kapin shumën prej 25 milionë euro, njoftojnë gazetat “Handelsblatt” dhe “Bild”. Burimet e këtyre gazetave thonë ...

 • Ishulli Ellis, atje ku fillon ëndërra amerikane e imigrantëve

  21 Prill, 2018

  Ellis Island New YourkThuhet shpesh se Amerika është një ide, jo thjesht një vend. Me dëshirën për të kërkuar lirinë dhe një jetë më të mirë, për të realizuar ëndrrën e tyre larg shtypjes, dhunës dhe privimeve, emigrantë të shumtë populluan Shtetet e Bashkuara gjatë dekadave. Shumica, mes tyre edhe shqiptarë, shkelën së pari në Amerikë përmes një ishulli ...

 • Mirupafshim, Amerikë: Sanksionet e reja të Moskës

  17 Prill, 2018

  putin trumpToka të rralla, medikamente, programe kompjuterike – përgjigjja më e fortë e Rusisë ndaj sanksioneve të SHBA merr konturet e para. Në objektiv: Uashingtoni, por edhe aleatët e tij.

  Projektligji u paraqit të hënën në një mbledhje urgjente të Këshillit të Dumës Shtetërore, të dhomës së deputetëve të parlamentit rus. Ai është përgjigjja ruse ndaj sanksioneve të vendosura në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"