LAJMET NGA BOTA

 • May: Ka shumë mundësi që pas sulmit ndaj ish agjentit rus të jetë Moska

  13 Mars, 2018

  MayKryeministrja britanike tha se “ka shumë mundësi” që Rusia të jetë pas sulmit ndaj një ish spiuni rus dhe vajzës së tij, të cilët vazhdojnë të jenë në gjendje kritike në spital, pas kontaktit me një agjent nervor rreth një javë më parë, në qytetin Salisbury, në Anglinë Jugore, ku ata jetojnë. Në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Trump ...

 • Kremlini kundërshton akuzat për helmimin e ish-agjentit rus

  13 Mars, 2018

  agjenti rus dhe e bijaRusia i ka hedhur poshtë si qesharake kritikat britanike se është e përfshirë në atentatin e helmimit për ish-agjentin e dyfishtë. Ndërkohë BE tha se mbështet pozicionin e Britanisë së Madhe.

  Bëhet fjalë për një “fushatë politike” të qeverisë britanike – mbi “bazën e provokimeve” deklaroi ministria e Jashtme ruse. “Kemi të bëjmë me një numër ...

 • Mjedisi apo ekonomia? – Dilema e Spanjës

  12 Mars, 2018

  luledielliNjë konflikt i njohur mes përfitimit ekonomik dhe ruajtjes së natyrës ndan në dy kampe banorët e Salamankës, në perëndim të Spanjës. Një koncern botëror do të nxjerrë aty uranium.

  Julian Sánchez është i shqetësuar. Kullotat ku sot blegtori nxjerr gjedhin janë në rrezik, sepse në këtë zonë pritet të nxirret uran. Fermeri mund marrë shpërblim, por ai nuk do ...

 • SHBA: Miliona pa energji elektrike, pas stuhisë dimërore

  9 Mars, 2018

  boreAfro një milion vetë në Shtetet e Bashkuara janë pa energji elektrike pas një stuhije dimërore në brigjet lindore të vendit që ka sjellë rreshje dhe akumulim bore deri në 60cm.

  Kjo është stuhija e dytë brenda një jave dhe pritet që të pasohet javën e ardhshme me reshje të reja bore.

  Akumulimi i borës dhe ngricat që kanë mbuluar ...

 • Plan britanik për t’iu kundërpërgjigjur helmimit të ish-agjentit rus

  9 Mars, 2018
  agjenti rusSergei Skripal, gjatë gjykimit në Rusi në vitin 2006

  Sekretarja e Brendshme britanike Amber Rudd tha sot se zyrtarët do të kenë gati një plan reagimi në rast se hetuesit ...

 • WP: Ka prova se Trump është përpjekur të krijojë një kanal me Kremlinin

  8 Mars, 2018

  TrumpKëshilltari i posaçëm amerikan, Donald Trump, të merrte detyrën, ka qenë përpjekje e fushatës së tij për të krijuar një kanal me Kremlinin, raporton gazeta Washington ...

 • Kush donte ta vriste agjentin e dyfishtë rus?

  8 Mars, 2018

  Agjenti rus hetimetMe një helm paralizues nervor mendohet se është helmuar ish-agjenti Sergej Skripal pranë Londrës. A qenë punonjës të shërbimeve të fshehta që donin ta vrisnin agjentin e dyfishtë?

  Ish-agjenti i dyfishtë rus Skripak dhe bija e tij Yulia, sipas policisë britanike janë viktimta të një helmi nervor. Hetimet po bëhen për vrasje me paramendim të mbetur në tentativë. ...

 • Shenja jo të mira – Luftë tregtare mes BE dhe SHBA-së?

  8 Mars, 2018

  flamujt usaPritet që presidenti Trump të bëjë të enjten realitet kërcënimin e tij me dogana ndëshkuese për çelikun e aluminin që eksportohet në SHBA. Disa vende ka gjasa të përjashtohen. Trump kërkon të mbrojë industrinë vendase

  Pak para se presidenti Trump të vendosë doganat ndëshkuese për çelikun dhe aluminin për të mbrojtur firmat amerikane, të enjten apo deri në fund ...

 • Balonat me ajër dhe dronët

  6 Mars, 2018

  drohneDronët me bateri kanë zëvendësuar avionët me pilotë në një sërë operacionesh si matjet shkencore dhe fotografitë nga ajri. Megjithatë, dronët vazhdojnë të kenë një disavantazh të madh, burimin e kufizuar të energjisë. Një kompani e re në San Francisko thotë se balonat e tyre me ajër mund ta zgjidhin këtë problem, duke bërë që dronët të qëndrojnë ...

 • Qeramikë më e fortë se çeliku për jelekët antiplumb

  6 Mars, 2018

  plumbaJelekët antiplumb shpëtojnë jetë. Madje, disa prej tyre mund të ndalojnë edhe plumbat e prodhuar kundër mjeteve të blinduara. Megjithatë, kjo lloj mbrojtjeje nënkupton një veshje me peshë të rëndë. Një universitet në Çeki po përdor qeramikën, e cila ka peshë shumë më të lehtë.

  Që veshjet antiplumb të ofrojnë mbrojtje maksimale, është i nevojshëm shtimi i pllakave të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"