LAJMET NGA BOTA

 • Së shpejti konfrontim mes ushtarëve turq e amerikanë?

  26 Janar, 2018

  tanket turkePas telefonatës mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe atij turk, Erdogan tensionet mes dy vendeve janë rritur. Ankaraja hedh poshtë prononcimet e fundit nga Shtëpia e Bardhë.

  Jo, Donald Trump nuk ka shprehur shqetësim për shkallëzimin e situatës në Veri të Sirisë. Presidenti amerikan ka përforcuar deklaratën për mosfurnizimin më me armë të milicëve kurdë. Një zëdhënës i qeverisë ...

 • Koment i FAZ: E pandershme – ndërhyrja e Turqisë në Siri

  26 Janar, 2018

  tanket turkeTurqia nuk rrezikohet nga rajoni kurd i Afrinit, ndaj sulmi i saj ndaj kurdëve nuk është i justifikuar. Problemin Turqia si duket e ka tek ekzistenca e autonomisë së kurdëve.

  Argumentimi turk, me të cilin qeveria turke kërkon të imponojë në Perëndim dhënien e një miratimi për operacionin e saj “Dega e ullirit”, nuk është bindës. Ankaraja pretendon se ...

 • Ide nga filmat fantastiko-shkencorë aplikohen në mjekësi

  26 Janar, 2018

  imposible posibleNdërsa analizat me ultratinguj dhe me rreze X i ndihmojnë mjekët të diagnostikojnë të gjitha sëmundjet, nga kanceri i gjirit te guri në veshka, këto lloj analizash nuk mund të zbulojnë çfarë ndodh në brendësi të këtyre masave që formohen në trupin e njeriut. Njohuritë në këtë fushë mund t’u vijnë në ndihmë miliona pacientëve që të ...

 • Trump paralajmëron Erdoganin: Shmang konfliktin midis forcave turke dhe amerikane

  25 Janar, 2018
  kurdetAfrin, Siri

   

  Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha se do të vazhdojë operacionin ndërkufitar kundër kurdëve në enklavën Afrin në veri të Sirisë, duke rritur shqetësimet në mesin e shumë aleatëve të ...

 • Mediet: Hetuesit në Gjermani intensifikojnë përgjimin e celularëve

  24 Janar, 2018

  CelyularetAutoritetet e sigurisë njoftohet se po i përdorin më dendur të dhënat e celularëve për të konstatuar fshehtas vendndodhjen e të dyshuarve. Edhe të dhënat e lidhjes me shtyllat e telefonisë celulare kontrollohen më shumë.

  Mbrojtja e Kushtetutës (Shërbimi i fshehtë i brendshëm i Gjermanisë) dërgon gjithnjë e më dendur të ashtuquajtura mesazhe të heshtura sms, për të konstatuar vendndodhjen ...

 • Sulmohet zyra e agjencisë “Save the Children” në Afganistan

  24 Janar, 2018

  AfganistanDisa persona të armatosur sulmuan sot zyrën e agjencisë ndërkombëtare të ndihmës “Save the Children” në Afganistanin lindor, duke vrarë të paktën një person dhe plagosur të paktën 14 të tjerë.

  Një zëdhënës i qeverisë provinciale në Nangarhar njoftoi se një grup personash të ...

 • Shpallen kandidaturat për Çmimet Oscar

  23 Janar, 2018

  Oscar 2018Kandidaturat për Çmimet e Akademisë u njoftuan të martën në mëngjes nga aktorëtAndy Serkis dhe Tiffany Haddish. Filmi “The Shape of Water” kryeson me 13 propozime për Çmimin Oscar. Filmi fantastiko-shkencor me buxhet të vogël shtjellon historinë e një pastruesi shurdh që bie në dashuri me një krijesë detare të burgosur.

  Në vend të dytë pason filmi “Dunkirk” me ...

 • Hapet Forumi i Ekonomisë Botërore në Davos

  23 Janar, 2018

  Davos2018Sot në Davos të Zvicrës filloi Forumi i Ekonomisë Botërore, një takim i përvitshëm, ku udhëheqësit botërorë diskutojnë për problemet globale dhe kryesisht për ekonominë. Këtë vit, krahas udhëheqësve të tjerë botërorë, në takim do të marrë pjesë për herë të parë Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump, që sipas planit, do të flasë në takim të premten.

  Në ...

 • OKB: Tre vitet e fundit më të ngrohtat që prej 170 vjetësh

  20 Janar, 2018

  toka e thateMatjet e reja konfirmojnë ndryshimin e klimës: 2015, 2016 dhe 2017 janë vitet më të ngrohta që nga fillimi i matjeve. Këtë e ka hulumtuar Organizata Botërore e Motit, WMO. Viti më i nxehtë ka qenë 2016.

  Grumbullimi i viteve veçanërisht të nxehta është një shenjë e qartë e ndryshimit të klimës, shkaktuar nga rritja e përqendrimit të ...

 • Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018 – Leeuwarden dhe Valeta

  17 Janar, 2018

  Malta Valetta Kulturhauptstadt (Leeuwarden-Fryslân/Tony Zelenhoff) Leeuwarden në veri të Holandës dhe Valeta, kryeqyteti i Maltës janë Kryeqytetet e Kulturës Europiane 2018. Vështirë se mund të jenë kaq të ndryshme qytetet dhe programet kultutore që ofrohen sivjet në këtë kuadër.

  Panoramë e kryeqytetit të Maltës, Valeta

  Mbi bazën e artit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"