LAJMET NGA BOTA

 • Shtetet e Bashkuara goditen rëndë nga gripi

  13 Janar, 2018

  vakcinaMjekët thonë se sezoni i gripit këtë vit në Shtetet e Bashkuara ka qenë mjaft i rëndë dhe mund të keqësohet. Një numër pacientësh janë shtruar në spital dhe ka pasur edhe viktima nga gripi ose ndërlikimet që shkakton sëmundja. Siç na njeh materiali në vazhdim, shumë nga pacientët mendojnë se janë me rrufë dhe nuk i kushtojnë ...

 • Juncker: Bullgaria ka bërë mirë kur e ka vënë Ballkanin si prioritet

  12 Janar, 2018

  JunckerIntervistë e Deutsche Welles me presidentin e Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, i cili flet për rolin e Bullgarisë si presidente e radhës së BE dhe perspektivën e Ballkanit Perëndimor.

  Deutsche Welle: Zoti Juncker, a jeni të bindur se Bullgaria do ta kryejë si duhet detyrën e kryesueses së radhës së BE, për gjashtë muajt e ardhshëm?

  Juncker: Bullgaria ...

 • Panairi i teknologjisë, mbizotërojnë pajisjet inteligjente

  12 Janar, 2018

  BytonNë panairin më të madh të pajisjeve elektronike për konsumatorët që po zhvillohet këtë javë në Las Vegas, kompanitë po prezantojnë të rejat më të fundit ndërsa vizitorët kanë mbushur pavionet. Një e veçantë e panairit është dominimi i sensorëve në produktet elektronike.

  Makina futuriste “Byton”, e kontrollur nga një tabletë dhe gjestet me dorë, ka tërhequr vëmendjen në ...

 • Dodik: Republika Sërpska dhe Serbia të jenë një

  9 Janar, 2018

  DidikNë Banjallukë janë mbajtur manifestime me rastin e “Ditës së Republikës Sërpska”, edhe pse kjo ditë është shpallur e paligjshme nga Gjykata Kushtetuese e Bosnjës.

  Ngjarjet në Banja Llukë, qendrën administrtative të entitetit serb, kanë kujtuar 9 janarin e vitit 1992, kur serbët e Bosnjës kanë shpallur themelimin e Republikës Sërpska.

  Zyrtarët ndërkombëtarë ...

 • Protestat në Iran

  8 Janar, 2018

  Ministri i brendshem i iranitGarda Revolucionare e Iranit tha në një deklaratë të dielën se populli iranian dhe forcat e sigurimit të vendit luajtën një rol në dhënien fund të valës së trazirave që grupi thotë se ishte nxitur nga armiqtë e huaj.

  Grupi tha në një deklaratë: “Epika e re e popullit iranian krenar, të vetëdijshëm, devotshëm dhe revolucionar, ...

 • Një vështrim mbi metodat e reja që ju mbajnë në formë

  8 Janar, 2018

  stervitjePas festave të fundvitit, shoqëruar me shumë ushqim, pije dhe argëtim, zakonisht vitin e ri e presim me shumë premtime dhe angazhime për përmirësimin e vetvetes, përshirë shëndetin fizik. Materiali në vazhdim hedh një vështrim se si të dobësohemi e të mbetemi të shëndetshëm duke larguar nga trupi substancat toksike, falë disa metodave të reja të provuara vitin që ...

 • Brazil: Teknologjia në shërbim të ruajtjes së rendit dhe popullsisë

  8 Janar, 2018

  brazilGjatë vitit 2015 në Brazil u vranë më shumë se 50 mijë njerëz, duke e renditur këtë vend në listën e vendeve me ritmet më të larta të vrasjeve në shkallë globale. Në përgjigje të situatës, brazilianët po përdorin telefonat për të njoftuar njëri-tjetrin në rastet kur shpërthen dhuna.

  Brazili me mbi 200 milionë banorë regjistron dhjetëra mijëra vrasje ...

 • Terapia gjenetike gjatë vitit 2017

  8 Janar, 2018

  okulistiKa shanse që 2017-ta do të hyjë në historinë e mjekësisë si një vit kur inxhinieria gjenetike më në fund filloi të lëvizë nga laboratorët në klinika. Disa raste të suksesshme që vijnë nga pjesë të ndryshme të botës premtojnë se sëmundjet e trashëguara dhe kanceret së shpejti mund të mposhten. Xhorxh Putic i Zërit të Amerikës i hedh ...

 • Efektet shëndetësore të të ftohtit ekstrem

  8 Janar, 2018

  ftohti ekstremNjë valë të ftohti vdekjeprurës ka përfshirë Amerikën e Veriut, duke sjellë shumë dëborë dhe ngrica. Shërbimi Kombëtar i Motit paralajmëroi për erëra të akullta dhe ngrica në një sipërfaqe që nga Teksasi jugor dhe deri në Kanada, si dhe nga Montana dhe deri në Nju England. Edhe mjekët kanë filluar t’i paralajmërojnë njerëzit për t’u ruajtur ...

 • Përplasje yjesh që do të shihet nga bota në 2022

  8 Janar, 2018

  Muri kinezNë univers, veçanërisht në galaktikën tonë, ka një numër të madh sistemesh me shumë yje ku dy ose më shumë yje rrotullohen përreth njëri-tjetrit. Në shumë nga këto sisteme, yjet përplasen me njëri-tjetrin. Një dukuri që ka qenë e njohur për astronomët për një kohë të gjatë. Por shkencëtarët thonë se një përplasje që ka ndodhur pothuajse dy ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"