LAJMET NGA BOTA

 • Kaliforni: fillon përdorimi rekreativ i marijuanës

  4 Janar, 2018

  marijuhanaKalifornia u bë më 1 janar shteti i gjashtë amerikan që legalizon përdorimin rekreativ të marijuanës. Deri tani përveç Kalifornisë, konsumimi i marijuanës për qejf, pra jo për arsye mjekësore, lejohet në Nevada, Oregon, Uashington, Alaska dhe Kolorado si dhe në kryeqytetin e vendit.

  San Diego, San Jose, Oakland, Berkeley dhe Eureka janë ndër qytetet ku dyqanet ku shitja e ...

 • Dronët që diktojnë peshkaqenët

  4 Janar, 2018

  drone peshkaqeniËshtë ende e vërtetë se ka më shumë gjasa të goditesh nga rrufeja se sa të sulmohesh nga një peshkaqen. Por, kjo nuk ishte e vërtetë për më shumë se 150 njerëz që e kanë përjetuar ndeshjen me peshkaqenët gjatë një periudhe njëvjeçare. Megjithatë, australianët kanë filluar të përdorin dronët për të monitoruar peshkaqenët në ujërat pranë plazheve ...

 • Zonat rurale në Amerikë dhe qasja në internet

  4 Janar, 2018

  internetMë shumë se 19 milion amerikanë ende nuk kanë qasje në internet në shtëpitë e tyre, sipas Komisionit Federal të Komunikacionit. Në komunën Garret në shtetin Meriland, udhëheqësit lokalë dolën me një plan novator për të sjellë internet tek komuniteti i tyre. Materiali ...

 • Arritjet më të rëndësishme hapësinore në vitin 2017

  4 Janar, 2018

  SaturniNdërsa vëmendja e shumicës së botës ishte e zënë me ngjarje të tjera, shkencëtarët e hapësirës shënuan disa arritje të dukshme gjatë vitit 2017, duke filluar nga projektet e reja deri tek fundi spektakolar i së paku një programi hapësinor. George Putic i Zërit të Amerikës i hedh një vështrim ngjarjeve kryesore të vitit në fushën e hapësirës.

  Le ...

 • Në prag të panairit më të madh të elektronikës

  4 Janar, 2018

  cesMe ardhjen e janarit, të apasionuarit e teknologjisë po presin me padurim të njihen me paisjet më të reja elektronike. Panari ndërkombëtar i pajisjeve elektronike për konsumatorët, shkurtimisht CES, është vendi ku kompanitë e ndryshme teknologjike prezantojnë produktet e tyre, me shpresën se ato do të bëhen preferuara në mbarë botën.

  Vit pas vitit, panairi në Las Vegas ka ...

 • Masa të rrepta sigurie në qytetet kyesore të botës në prag të Vitit të Ri

  31 Dhjetor, 2017

  policiaQindra-mijëra zyrtarë të rendit, ushtrisë dhe sigurisë do të dislokohen në qytete në gjithë botën si masa mbrojtëse për njerëzit që do të festojnë për të pritur Vitin e Ri 2018.

  Në Shtetet e Bashkuara, zyrtarët e qytetit të Nju Jorkut njoftuan se do të përdorin kontrollin të dyfishtë, snajpera, mbyllje rrugësh dhe veçanërisht qen të trajnuar për të ...

 • Riparimi i qelizave embrionale

  30 Dhjetor, 2017
  laboratoriResearcher Xavier Nissan seen in his laboratory at the Institute for Stem cell Therapy and Exploration.

  Pse muskujt regjenerohen nga lëndimi, por humbasin masën dhe forcën kur plakemi? ...

 • Teknologjia ndihmon stërvitjen efektive të ushtarëve

  30 Dhjetor, 2017

  ushtaretUshtria amerikan po shqyrton mundësinë e përdorimit të teknologjisë së re, siç janë ndjesorët në uniforma, apo realitetin virtual, për të përmirësuar stërvitjen e rekrutëve. Në një takim mes disa oficerëve dhe pedagogëve nga Universiteti i Kalifornisë së Jugut, ushtarakët flasin për nevojën për të futur në ushtri teknologjinë moderne. Ju njohim tani me disa zhvillime teknologjike që mund ...

 • Serbia i dorëzon një kurd Turqisë

  26 Dhjetor, 2017

  Erdogan VucicPolitikani kurd, Cevdet Ayaz u ekstradua nga Serbia në Turqi. Këtë e konfirmoi ministria serbe e Drejtësisë. Komisioni i OKB-së kundër torturës pati paralajmëruar kundër ekstradimit.

  Fjalën e fundit e kishte ministrja serbe e Drejtësisë Nela Kuburoviq. Në fund ajo ndoqi vendimin e gjykatave serbe, të cilat në dy instanca e patën gjykuar të lejueshëm nga ana ...

 • Historia e këngës më të njohur amerikane të Krishtlindjes

  26 Dhjetor, 2017

  Carol of the BellsPër disa dekada, kënga Carol of the Bells ose Kremtimi i Këmbanave ka qenë një pjesë thelbësore e traditës amerikane të Krishtlindjes, ashtu si pemët e Krishtlindjeve apo dhuratat. Kënga mund të dëgjohet pothuaj çdo ditë në radio ose në reklamat televizive, në versionet rok, xhaz ose metal. Por, çfarë e bën atë aq të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"