LAJMET NGA BOTA

 • Krijimi i imazheve të njerëzve me teknologjinë e inteligjencës artificiale

  28 Qershor, 2021

  Imazhet dixhitale të individëve që nuk ekzistojnë, në dukje reale, po shiten në internet në sasi të mëdha, me mijëra. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Deana Mitchell i hedh një vështrim këtij fenomeni dhe problemeve që mund të krijojë.

  Këto fytyra, të krijuara nga inteligjenca artificiale, janë produkt i Generated.Photos, një kompani që shet fytyra njerëzish, të cilat përdoren nga kompanitë e video-lojrave për të ...

 • Doza e tretë e vaksinës AstraZeneca rrit ndjeshëm imunitetin ndaj koronavirusit

  28 Qershor, 2021

  Një dozë e tretë “përforcuese” e vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit ofron një reagim të fortë imuniteti, tregon një studim i Universitetit të Oksfordit, i botuar të hënën. Ekspertët thonë se deri tani nuk ka shenja se do të jetë e nevojshme një dozë e tretë.Vaksina është rezultat i një bashkëpunimi mes Universitetit të Oksfordit dhe firmës AstraZeneca

  Një studimi i Universitetit të Oksfordit tregon se ...

 • Izraeli rikthen maskat në ambiente të mbyllura

  25 Qershor, 2021

  Tel Aviv, IzraelIzraeli riktheu kërkesën për të veshur maska në ambiente të mbyllura, pas rritjes së numrit të rasteve me koronavirus.

  Shqetësimet u rritën pasi autoritetet shëndetësore regjistruan më shumë se 100 raste të reja ditore në disa ditë të njëpasnjëshme.

  Shumica e tyre lidhen me variantin Delta dhe thuhet se janë importuar nga jashtë.

  Izraeli është një nga vendet më të suksesshme në botë sa i ...

 • SHBA në pritje të publikimit të raportit për UFO-t

  25 Qershor, 2021

  UFOÇfarë dinë Pentagoni, FBI-ja dhe agjencitë e tjera të inteligjencës amerikane rreth UFO-ve? Një raport që do të publikohet këtë javë pritet të nxjerrë disa përfundime dhe të ngrejë shumë pyetje, veçanërisht në lidhje me rivalët e Shteteve të Bashkuara.

  Raporti i shumë pritur për UFO-t pritet të mbërrijë në Kongresin amerikan këtë javë.

  Në raport përfshihen mbi 120 raste të atyre që ushtria i quan ...

 • CDC: Vaksinat e Pfizerit dhe Modernës mund të shkaktojnë miokardi

  25 Qershor, 2021

  Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se ekziston një lidhje e mundshme mes dy vaksinave kundër COVID-19-s dhe një efekti të rrallë anësor në zemër që përjetojnë meshkujt, kryesisht ata në moshë të re.

  Agjencia federale e shëndetit publik tha se më shumë se 1,200 persona që kanë marrë vaksinën e Pfizerit apo Modernës zhvilluan miokardi, apo inflamacion të ...

 • Çfarë duhet të dini për variantin “Delta” të koronavirusit?

  25 Qershor, 2021

  Varianti “Delta” i koronavirusit është gjetur në më shumë se 80 vende, që kur u zbulua për herë të parë në Indi. Emrin e mori nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila emërtoi variante të ndryshme sipas shkronjave të alfabetit grek.

  Viruset vazhdimisht pësojnë mutacione dhe shumica e ndryshimeve nuk janë shqetësuese. Por ekziston një shqetësim që disa variante mund të zhvillohen mjaftueshëm për të ...

 • Gjermania dhe SHBA ritheksojnë bashkëpunimin

  24 Qershor, 2021

  Binken MaasMinistri i Jashtëm Antony Blinken qëndroi në Berlin në prag të vizitës së kancelares Angela Merkel më 15 korrik tek Presidenti i SHBA-së Joe Biden.

  Gjatë vizitës së tij të parë në Gjermani si ministër i Jashtëm i SHBA-së, Antony Blinken deklaroi se “në të gjithë botën gjendemi në një kohë ndryshimesh të mëdha pozitive dhe negative dhe mënyra më ...

 • Vaksina e BioNTech ka efekt ndaj variantit Delta të Coronës

  23 Qershor, 2021

  BioNTech Ugur SahinJavët e fundit në Europë e Gjermani po përhapen infektimet me variantin e ri Delta të Coronës, me origjinë nga India. Kreu i sipërmarrjes gjermane BioNTech dha tani lajmin e mirë.

  “Aktualisht nuk kemi të dhëna, se është e nevojshme përshtatja e vaksinës sonë me variantet e virusit në qarkullim”, tha drejtuesi i bordit të BioNTech, Ugur Sahin ...

 • Sekretari Blinken në Berlin – Nord Stream 2, kërcënim për sigurinë energjetike të Evropës

  23 Qershor, 2021

  Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara janë thellësisht të përkushtuara ndaj marrëdhënieve dypalëshe me Gjermaninë, me gjithë mosmarrëveshjet për disa çështje.

  Sekretari Blinken është në Gjermani në një periudhë kur administrata e presidenti Joe Biden vazhdon me veprimtari diplomatike që synojnë të për të qetësuar aleatët e Evropës Perëndimore, pas katër vjet marrëdhëniesh të trazuara nën ish presidentin ...

 • Maas angazhohet për marrëveshje të re me Turqinë

  22 Qershor, 2021

  MaasSi do të veprojë Evropa me migrantët dhe refugjatët në të ardhmen? Ministri i Jashtëm gjerman pozicionohet qartë. BE duhet të arrijë marrëveshje me Truqinë.

  Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas po bën fushatë për një marrëveshje të re për refugjatët midis Bashkimit Evropian dhe Turqisë. “Ne kemi nevojë për një rifreskim të marrëveshjes për bashkëpunim rreth çështjes së migracionit ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"