LAJMET NGA BOTA

 • Kina po krijon fakte të kryera në Ballkan

  15 Shtator, 2017

  Kina greqiPërmes kredive të bankave kineze Ballkani mund të bëhet gjithnjë e më i varur politikisht nga Pekini. Gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” analizon ndikimin kinez në Ballkan.

  Ballkani nuk ka emër të mirë tek evropianët e tjerë që e lidhin me konflikte etnike, korrupsion, varfëri dhe të gjitha llojet e të këqijave të tjera. Shpesh këto janë stereotipe që ...

 • Evropa Qendrore, nervoze në prag të stërvitjes ushtarake ruse

  14 Shtator, 2017

  ushtrime ushtarakeRusia ka dërguar trupa dhe armë të blinduara në Bjellorusi prej disa javësh dhe të enjten Kremlini do t’i urdhërojë ato të fillojnë të sulmojnë vendet fqinje anëtare të NATO-s.

  Sigurisht jo vende të vërteta.

  Për fqinjët e Rusisë, stërvitja ushtarake e njohur si “Zapad 2017”, më e madhja e ndërmarrë nga Moska që nga Lufta e Ftohtë, është një ...

 • Misioni i fundit i sondës “Cassini”

  14 Shtator, 2017

  Sonda CassiniPas një misioni 20-vjeçar, sonda e hapësirës Cassini po përgatitet të bëjë një lëvizje të fundit drejt planetit Saturn, gjatë të cilës anija do të shkatërrohet. Shkencëtarët dhe inxhinierët e laboratorit të NASA-s vendosën t’i jepnin fund në këtë mënyrë historisë së kësaj sonde, pasi mësuan gjatë misionit se në disa prej hënave të Saturnit ka elementë ...

 • Stacioni i hapësirës me tre astronautë të rinj

  14 Shtator, 2017

  stacioni i hapsiresStacioni Ndërkombëtar i Hapësirës ka tani tre anëtarë të rinj në ekuipazh.

  Kapsula hapsinore “Soyuz” me dy astronautë amerikanë dhe një rus u ankorua në Stacion të mërkurën, pesë orë pas nisjes nga Kazakistani.

  Tre astronautët duhet të qëndrojnë në stacionin hapësinor për rreth pesë muaj e gjysëm, për të kryer eksperimente.

  Ata i bashkohen ekuipazhit të Stacionit me tre ...

 • 40 vjetori i anijes së hapësirës “Voyager 1″

  13 Shtator, 2017

  Satelit40 vjet më parë, Presidenti Jimmy Carter ishte në vitin e tij të parë të mandatit presidencial dhe Amerika po mbante zi për vdekjen e mbretit të rock and rollit, Elvis Presley; NASA lëshoi në hapësirë dy anije të vogla, me shpresën për të mësuar më tepër për Jupiterin, Saturnin and Hënën e Saturnit, Titanin. Mendohej se ato do ...

 • Irma: Rreziku nuk ka kaluar

  11 Shtator, 2017

  irmaUragani Irma po shpalos fuqinë e tij të plotë në Florida. Me shpejtësi ere prej 215 kilometrash në orë kaloi ai mbi vargun e ishujve “Florida Keys”. Po me këtë nuk ka marrë fund rreziku.

  Ekspertët llogarisin se do të ketë dallgë baticash shumë të larta, të shkaktuara nga erat që bart me vete Irma. Po jo të gjithë banorët ...

 • Në pritje të modelit të ri iPhone

  11 Shtator, 2017

  AppleKlientëve besnikë të kompanisë Apple nuk do t’u duhet të presin më gjatë për të parë se çfarë do t’u ofrohet këtë vit. Kompania pritet të zbulojë iPhonin e ri gjatë një aktiviteti të martën. Këtë vit mbushen edhe plot 10 vjet nga koha kur aparati i parë iPhone iu paraqit publikut në vitin 2007.

  Ndoshta pak njerëz e kuptuan ...

 • Banorët e Floridës përgatiten për uraganin Irma

  9 Shtator, 2017

  floridaNdërsa Uragani Irma shkon drejt Floridës, zyrtarët atje paralajmërojnë miliona njerëz se koha po mbaron për t’u evakuar pasi stuhia vrau të paktën 22 vetë në Karaibe dhe shkaktoi shkatërrime katastrofike.

  Qendra Kombëtare e Uraganëve tha të shtunën se uragani është shndërruar në një stuhi të shkallës së 3-të, por pritet të fuqizohet kur të godasë Floridën.

  Zyrtarët në Florida kanë ...

 • Irma bie në kategorinë 4, por mbetet “tejet e rrezikshme”

  8 Shtator, 2017

  uragani irmaQendra Kombëtare e Uraganëve njoftoi se Irma “po lëviz përmes pjesës juglindore të Bahamasit si një stuhi jashtëzakonisht e rrezikshme e kategorisë 4″.

  Të premten herët në mëngjes, fuqia e stuhisë u ul në 4 prej kategorisë 5. Parashikuesit e motit thonë “se luhatjet në intensitet janë të mundshme gjatë dy ditëve të ardhshme, por Irma do të vazhdojë ...

 • Tërmet i fuqishëm në Meksikë

  8 Shtator, 2017

  termet meksikeNjë tërmet i fuqishëm prej 8.1 shkallësh goditi bregdetin jugor të Meksikos, duke shembur shtëpitë në shtetin Chiapas, duke vrarë të paktën pesë veta dhe duke shkaktuar valë cunami.

  Presidenti meksikan Enrique Pena Nieto, tha se tërmeti ishte aq i fuqishëm – më i fuqishmi që ka para Meksiko dhe ai dridhi edhe ndërtesat në kryeqytet, më shumë se ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"