LAJMET NGA BOTA

 • Uashington: Shqipëria dhe Kosova në garën e robotëve

  20 Korrik, 2017

  robotikaKëto ditë në kryeqytetin amerikan u zhvillua sfida robotike globale me pjesmarrjen e ekipeve të shkollave të mesme nga mbi 160 vende të botës. Në këtë aktivitet morën pjesë edhe ekipet e Shqipërisë dhe Kosovës të cilët treguan aftësitë e tyre të programimit. Aktiviteti tre ditor që u mbyll mbrëmë synonte bashkëpunimin mes ekipeve konkuruese për të zgjidhur sfida ...

 • Brexit: Fillon faza e “divorcit”

  18 Korrik, 2017

  BE UKTani bisedimet mund të quhen vërtet të nisura. Pas raundit të parë për procedurat, negociatorët flasin këtë javë për herë të parë për tema specifike.

  “Tani do të përqendrohemi në thelbin e temës”, thotë negociatori i BE, Michel Barnier në krye të takimit me ministrin e Brexitit, David Davis. Ai përgjigjet “tani është me të vërtetë e rëndësishme, që ...

 • Do të krijojë Brukseli një Jugosllavi të re?

  17 Korrik, 2017

  shtypi gjermanNë kuadër të samitit të Triestes ku krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve të Ballkanit takohen me kancelaren Angela Merkel e presidentin francez, Emmanuel Macron, shtypi gjerman drejton vëmendjen tek Ballkani.

  Gazeta gjermane “Die Welt” nën titullin “Pse Brukseli do të krijojë një Jugosllavi të re”, shkruan se një sërë shtetesh në Ballkan duan të jenë pjesë e ...

 • Rita Ora flet për karrierën dhe pasionet e saj

  16 Korrik, 2017

  RitaKëngëtarja Rita Ora ka tani një angazhim të ri në karrierën e saj. Ajo është drejtuesve e një konkursi ku djemtë kualifikohen ose eliminohen për t’u bërë pjesë e një grupi muzikor. Ajo rrëfen pasionet e saj, çfarë ka mësuar me kalimin e viteve në skenë në qendër të vëmendjes dhe çdo të thotë modë, për të.

  Rita Ora thotë ...

 • Srebrenica: Përvjetori i masakrës më të tmerrshme pas Luftës së së Dytë Botërore

  11 Korrik, 2017

  SrebrenicaPara 22 vitesh ndodhi masakra e Srebrenicës – krimi më i madh pas Luftës së Dytë Botërore në Evropë. Reporteri i Deutsche Welles ka biseduar me disa prej atyre që e kanë mbijetuan masakrën.

  Sejdalija Suljiq është mësues në Osatë. Ai ka lindur në afërsi, në fshatin Urisiqi afër Drinës, ku ka jetuar deri në vitin 1992. Babai i ka ...

 • Serbët vrasin amerikanin për një “selfie” me kamerieren

  10 Korrik, 2017

  LaganaNën masa të rrepta sigurie, forcat policore të Greqisë shoqëruan mbrëmjen e së shtunës në gjykatë, 8 të arrestuarit që akuzohen për vrasjen e bujshme të një turisti amerikan në ishullin Zakinthos.

  23-vjeçari Bakari Henderson, nga Teksasi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, u godit me sende të forta nga një grup serbësh, gjatë një ...

 • 18 vjetori i vrasjes së vëllezërve Bytyçi

  10 Korrik, 2017

  fatos bytyciFatos Bytyçi, vëllai i tre vëllezërve shqiptaro-amerikanë Bytyçi të vrarë në Serbi në vitin 1999, thotë se nuk do të heqë dorë nga përpjekjet për të zbardhur rastin e tyre dhe nxjerrë para drejtësisë personat përgjegjës. Pavarësisht premtimeve që u kanë bërë zyrtarëve amerikanë dhe ndonëse kanë kaluar 18 vjet nga vrasja, vëllai i viktimave beson se autoritetet ...

 • Konkurrencë SHBA-Rusi për tregun evropian të gazit

  10 Korrik, 2017

  gaziGjatë vizitës në Poloni javën e kaluar, Presidenti Donald Trump premtoi shtimin e eksportit të gazit natyror amerikan në formë të lëngëshme drejt Evropës Qendrore, duke sfiduar dominimin rus të tregut. Shumë vende evropiane e akuzojnë Moskën se po përdor energjinë si mjet politik. Analistët thonë se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia po shkojnë drejt përplasjes lidhur me furnizimin ...

 • Pritshmëritë e Brukselit dhe Romës nga samiti në Trieste

  10 Korrik, 2017

  samitiPamje nga samiti i Ballkanit në Vjenë me kancelaren gjermane, Angela Merkel (24.09.2016)

  “Forcimi i bashkëpunimit rajonal për një rrugë më të shpejtë drejt BE”, – kjo është motoja e samitit të Ballkanit Perëndimor që zhvillohet më 12 korrik në Trieste. Në fokus të Brukselit janë projektet e përbashkëta.

  Samiti i katërt i Procesit të Berlinit, i nisur ...

 • Epidemia e fruthit në Minesota

  10 Korrik, 2017

  fruthiFruthi u zhduk në Shtetet e Bashkuara para 17 vjetësh. Megjithatë epidemi të kësaj sëmundjeje ndodhin kur dikush që ka virusin, vjen nga një vend ku fruthi nuk është eliminuar. Shteti i Minesotës po përballet me shpërthimin më të madh të epidemisë së fruthit që nga viti 1990 dhe zyrtarët e shëndetësisë të atij shteti shpresojnë që tani epidemia ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"