LAJMET NGA BOTA

 • SpaceX me mjete të ricikluara për udhëtimet në hapësirë

  5 Qershor, 2017

  Space XKompania SpaceX ka hedhur në hapësirë mjetin e saj të parë fluturues të ricikluar. Anija pa ekuipazh, Falcon 9, po udhëton drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor për të dërguar një kapsulë të mbushur me pajisje për eksperimente, ndër to edhe insekte dhe minj të gjallë, një panel të ri diellor, si dhe sensor për të diktuar yje me neutron.

  Nisja ...

 • Energjia diellore ndihmon refugjatët sirianë në Jordani

  5 Qershor, 2017

  refugjatetEnergjia diellore po ndriçon mjediset e banimit në Jordani dhe po ndihmon refugjatët sirianë në nevojat e tyre të përditshme në një kamp refugjatësh ku më parë furnizimi me energji pësonte ndërprerje të shumta. Ju njohim me një projekt të ri energjetik të sponsorizuar nga Fondacioni IKEA:

  Azraq është kampi i dytë më i madh i refugjatëve në Jordani. Që ...

 • Reagime për tërheqjen e SHBA nga Marrëveshja e Klimës

  2 Qershor, 2017

  klimaNjoftimi i djeshëm i administratës Trump për tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Marrëveshja e Parisit për Ndryshimet Klimatike ka shkaktuar reagime të menjëhershme në mbarë botën.

  Ndërsa në Uashington pati protesta jashtë Shtëpisë së Bardhë, Parisi i ndezi në ngjyrë të gjelbër dritat në qendrën e qytetit, si reagim ndaj njoftimit të Presidentit Trump për tërheqjen nga Marrëveshja e ...

 • Në pritje të vendimit të presidentit për Marrëveshjen e Parisit

  1 Qershor, 2017

  trumpPresidenti Donald Trump thotë se do të njoftojë sot pasdite vendimin e tij në lidhje me angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj Marrëveshjes së Parisit për Klimën. Marrëveshja e arritur në 2015, e cila synon të reduktojnë çlirimin e gazeve karbonike në atmosferë, ka aktualisht mbështetjen e 195 vendeve.

  Presidenti bëri të ditur përmes një postimi mbrëmë në llogarinë e ...

 • Aleksandër Vuçiç betohet të qëndrojë mes lindjes e perëndimit

  31 Maj, 2017

  VucicNjë ditë pasi formalisht dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, dha të mërkurën betimin në postin e presidentit duke u zotuar për të punuar për paqen e qëndrueshmërinë në rajon, ndërsa po punon për fuqizimin e forcave të armatosura të Serbisë.

  Një ish ultra nacionalist që pohon të jetë shndërruar në një reformator pro evropian, Aleksandër ...

 • Gabriel: BE duhet të jetë me aktive në mbështetje të Ballkanit

  31 Maj, 2017

  GabrielMinistri i Jashtëm gjerman, Sigmar Gabriel, tha sot se Bashkimi Evropian duhej të punojë më shumë në mënyrë që mbështetja e gjerë e BE-së ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor të ...

 • Sulm në zonën diplomatike të Kabulit

  31 Maj, 2017

  KabulNga një shpërthim i një automjeti në kryeqytetin afgan, Kabul kanë humbur jetën dhjetëra njerëz dhe janë plagosur qindra të tjerë. Si pasojë ambasada gjermane është dëmtuar rëndë.

  Shpërthimi ndodhi në orët e para të mëngjesit (31.05), në kohën e pikut të trafikut në Kabul në afërsi të mjaft ministrive dhe ambasadave të huaja.

  Nuk dihej në fillim se ndaj kujt ...

 • OBSH: 7 milion të vdekur çdo vit nga duhani

  31 Maj, 2017

  duhanpiresOrganizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëron se më shumë se shtatë milionë njerëz vdesin çdo vit nga sëmundje që shkaktohen nga pirja e duhanit, duke shkaktuar kështu një dëm të madh në ekonomitë e vendeve të ndryshme.

  Ditën e mërkurë, për të kujtuar Ditën Botërore Kundër Duhanit, agjencia e shëndetit global dhe Programi i Zhvillimit i Kombeve të Bashkuara kanë bërë ...

 • Emmanuel Macron i quan mediat ruse, organe të propagandës

  30 Maj, 2017

  Putin MacronPresidenti i ri francez Emmanuel Macron e quajti televizionin rus që mbështetet nga Kremlini “RT” si dhe transmetuesin rus “Sputnik”, organe të “propagandës” pas bisedimeve të tij të para ballë për ballë me homologun rus Vladimir Putin.

  Zoti Macron i quajti ato “organe të influencës dhe propagandës” që u vunë kundër tij në zgjedhjet presidenciale të këtij viti, gjatë ...

 • McCain: Rusia dhe Putini – kërcënim më i madh sesa IS-i

  30 Maj, 2017

  McCainSenatori amerikan John McCain thotë se ai e sheh Rusinë dhe presidentin e saj, Vladimir Putin, si “sfidën më të madhe për SHBA”, më të madhe edhe se ajo që paraqet grupi terrorist Shteti Islamik.

  Gjatë një vizite në Australi, senatori McCain i tha Kompanisë Australiane të Transmetimeve se Putini është përpjekur të “shkatërrojë thelbin e demokracisë” me orvatjen për ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"