LAJMET NGA BOTA

 • Në kërkim të jetës në Mars

  22 Maj, 2017
  MarsThis color view of the parachute and back shell that helped deliver NASA’s Curiosity rover to the surface of the Red Planet was taken by the High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) camera on NASA’s Mars Reconnaissance Orbiter.
  Mogherini fton për takim liderët e Ballkanit Perëndimor 19 Maj, 2017

  MogheriniLiderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor do të takohen në Bruksel më 24 maj. Në takim do të jenë edhe diplomatë të lartë të BE.

  Qëllimi i takimit, siç kumtohet nga kabineti i Federica Mogherinit, është që të bisedohet për mënyrën e tejkalimit të tensioneve në rritje në disa vende të Ballkanit Perëndimor si dhe përparimi i bashkëpunimit rajonal ...

 • Hoyt Yee: Në Ballkan, rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje

  18 Maj, 2017

  Hoyt YeeNjë zyrtar i lartë amerikan tha se në Ballkan rreziku i përsëritjes së konfliktit është në rritje dhe forcat kundër demokracisë po shtohen.

  Hoyt Brian Yee, Zëvendës ndihmës sekretar i shtetit tha se nëse nuk trajtohen, problemet do të acarohen dhe do të çojnë në konflikte, të cilat në mënyrë të paevitueshme mund të tërheqin brenda tyre edhe Shtetet ...

 • Shërbimet e fshehta: Besimi fitohet me zor dhe humbet shpejt

  17 Maj, 2017

  trump putinDonald Trumpi i ka përcjellë informacione sekrete Rusisë. Eksperti për SHBA, Irwin Collier deklaron në intervistë me DW se ç’pasoja mund të kishte kjo për Trumpin dhe për punën e shërbimeve të fshehta të SHBA.

  DW: Në takimin e tij me ministrin e Jashtëm Sergej Lavrov, Presidenti i SHBA besohet se ka përcjellë informacione, të cilat mund të rrezikojnë ...

 • Nivelet e klasifikimit të informacionit në SHBA

  16 Maj, 2017

  Daily BriefingKëshilltari i Sigurisë Kombëtare H.R. McMaster dhe anëtarë të tjerë të administratës Trump iu përgjigjën dje artikujve ku njoftohej se Presidenti Donald Trump u tregoi informacion të klasifikuar të nivelit të lartë zyrtarëve rusë me të cilët u takua në Zyrën Ovale.

  Cilat janë nivelet e informacionit të klasifikuar në SHBA?

  • Tepër Sekret
  • Sekret
  • Konfidencial

  Çfarë domethënieje kanë këto kategori klasifikimi?

  Nivelet përfaqësojnë rëndësinë ...

 • Ukraina vë sanksione ndaj kompanive ruse të internetit

  16 Maj, 2017

  internetUkraina vendosi të martën sanksione ndaj grupit më të madh rus të internetit Yandex dhe disa kompanive tjera të njohura të internetit, me arsyen se donte të mbrohej nga sulmet kibernetike.

  Kremlini ka kërcënuar se do të hakmerret.

  Kufizimet kanë ngrirë të gjitha pasuritë që kanë bizneset ruse brenda Ukrainës. Megjithatë, faqet e internetit të menaxhuara nga këto firma sot ishin ...

 • Microsoft fajëson shërbimin sekret amerikan NSA

  15 Maj, 2017

  sulmi cyberAutoritetet dhe politikanët kërkojnë që firmat që prodhojnë software të bëjnë më shumë për sigurimin e të dhënave në internet.

  Koncerni Microsoft kritikoi pas sulmit kibernetik që preku më tepër se 200.000 kompjutera në mbarë botën përdorimin e programeve të dëmshme prej qeverive të ndryshme. Menaxheri i këtij koncerni, Brad Smith, akuzoi shërbimet sekrete të SHBA-së për shfrytëzimin e ...

 • Studim mbi parandalimin e sëmundjeve bimore

  15 Maj, 2017

  lakra fusheBujqësia moderne po ushqen më shumë njerëz me kosto më të ulët se kurrë më parë, me ferma të mëdha që kultivojnë vetëm një ose disa kultura. Por kjo mënyrë e kultivimit të ushqimit sjell rreziqe. Një libër i ri zbulon se si bujqësia në shkallë të gjerë krijon kushtet për sulme të mëdha nga insektet ose sëmundjet. ...

 • Teknologji e re për prodhimin e energjisë bërthamore

  15 Maj, 2017

  energjia berthamoreduring its inauguration at the European Organization for Nuclear Research (CERN) in Meyrin near Geneva, Switzerland, M

 • Vazhdon kërcënimi i sulmeve kibernetike

  15 Maj, 2017

  sulm kibernetikNjë sulm kibernetik që ka marrë nën kontroll kompjuterat në 150 vende të botës duket se është zbutur sot, ndërsa njerëzit u kthehen në punë për të filluar një javë të re.

  Tri ditë më parë infektimi kibernetik u përhap në 15 vende të botës. Zyrtarët e shëndetësisë në Britani, ku operacionet dhe konsultat me mjekët përsuan mjaft çrregullime ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"