LAJMET NGA BOTA

 • Blinken: Rusia do të vuajë “kosto dhe pasoja” për veprimet e saj anti-amerikane

  28 Mars, 2021

  Antony BlinkenSekretari i Shtetit Antony Blinken tha se do të ketë “kosto dhe pasoja” për Rusinë, për siç thuhet aktivitetet e saj malinje ndaj Shteteve të Bashkuara.

  Shefi i diplomacisë amerikane i bëri komentet në një intervistë me rrjetin televiziv CNN që u transmetua të dielën.

  “Ne do të ndërmarrim masat e nevojshme për të mbrojtur interesat tona,” në momentin kur ...

 • AstraZeneca nxjerr informacione të reja për efektivitetin e vaksinës

  25 Mars, 2021

  AstraZenecaDrama e vazhdueshme rreth vaksinës AstraZeneca për COVID-19, mori një kthesë tjetër të mërkurën vonë, kur kompania nxorri informacione të reja në lidhje me efektivitetin e saj.

  Të dhënat mbi provat klinike me më shumë se 30,000 pjesëmarrës në Shtetet e Bashkuara, tregojnë se regjimi me dy doza është 76% efektiv në parandalimin e koronavirusit simptomatik.

  Shifrat e fundit ndryshonin pak ...

 • Merkel: “Gabimi është vetëm gabimi im”

  24 Mars, 2021

  MerkelPas kritikave të ashpra që shkaktoi në Gjermani vendimi për lockdownin gjatë ditëve të Pashkëve, kancelarja Merkel e tërhoqi atë. Ishte qëllim i mirë, por nuk u mendua mirë, tha ajo dhe u kërkoi gjermanëve të falur.

  Me një deklaratë para mediave kancelarja Merkel tërhoqi të mërkurë (24.03) vendimin që parashikonte një superlockdown në ditët e Pashkëve. Vendimi për qetësinë e ...

 • Blinken: Sanksionet kundër gazsjellësit Nord Stream 2, mundësi reale

  24 Mars, 2021

  Antony BlinkenSekretari i Shtetit Antony Blinken njoftoi të mërkurën se i kishte thënë homologut të tij gjerman se sanksionet kundër tubacionit të gazit natyror Nord Stream 2 ishin një mundësi reale dhe se në kundërshtimin amerikan për ndërtimin e gazsjellësit nuk kishte “asnjë paqartësi”.

  Deri tani Berlini ka shpresuar se administrata e re e Presidentit Joe Biden do të mbajë ...

 • Gjermania ashpërson sërish masat – Zgjaten kufizimet deri më 18 prill

  23 Mars, 2021

  MerkelPër shkak të rritjes së numrit të infektimeve, Gjermania rikthen masat kufizuese dhe nuk lejon lirimin e tyre as në kohën e pashkëve. Në një kohë që shumë vetë kishin shpresuar për pushime të shkurtra.

  Lockdowni që po zgjat që nga nëntori në Gjermani, do të zgjatet deri në 18 prill, po ashtu po tërhiqen edhe ato pak lirime që ...

 • AstraZeneca, hapat e gabuar dëmtojnë reputacionin e vaksinës

  23 Mars, 2021

  AstraZenecaPublikimi të hënën i të dhënave inkurajuese nga kompania AstraZeneca në lidhje me testimet e vaksinës së saj në Shtetet e Bashkuara rriti shpresat se kompania farmaceutike i tejkaloi problemet e mëparshme.

  Por vetëm disa orë pas njoftimit, zyrtarët amerikanë lëshuan një deklaratë të pazakontë duke shprehur shqetësimin se kompania kishte përfshirë “të dhëna të vjetëruara” në studimin e saj ...

 • Studimi: Ilaçi me antitrupa ofron mbrojtje ndaj koronavirusit

  23 Mars, 2021

  regeneronNjë studim i ri që ka përfshirë një numër të madh njerëzish ofron prova të reja sipas të cilave përdorimi sa më shpejt i një ilaçi me antitrupa që lufton COVID-19-n, mund të ndihmojë në parandalimin e rasteve të rënda të sëmundjes.

  Kompania e bioteknologjisë me seli në Nju Jork “Regeneron Pharmaceuticals” thotë se nga provat e kryera tek më ...

 • Përgatitjet për pandemitë e ardhshme

  22 Mars, 2021

  VirusShkencëtarët thonë se nuk ka dyshime që bota do të goditet nga një pandemi e re dhe se kjo është thjeshtë çështje kohe. Ndaj ata u bëjnë thirrje vendeve në të gjithë botën që të përgatiten për të parandaluar një infeksion të ri vdekjeprurës.

  Sipas tyre urbanizimi dhe zgjerimi i habitatit tonë në afërsi të kafshëve vetëm sa shton mundsinë ...

 • Vlera dhe pesha jote nuk është numri i kilogramëve, por numri i librave që ke lexuar.

  20 Mars, 2021

  Vlera dhe pesha jote nuk është numri i kilogramëve, por numri i librave që ke lexuar.

  Kjo skulpturë ndodhet në Japoni, me mbishkrimin: Vlera dhe pesha jote nuk është numri i kilogramëve, por numri i librave që ke lexuar.

  Education and Money

  Education & Money ...

 • Bashkëthemeluesja e BioNTech-ut: Duhen marrë vendime të guximshme

  19 Mars, 2021

  BioNTechShkencëtarja e kompanisë BioNTech, e cila fitoi garën për prodhimin e vaksinës së parë kundër koronavirusit, tha se njerëzit mund të jenë të qetë se vaksina është e sigurtë dhe se teknologjia e zbatuar do të mund të përdoret për të luftuar kancerin “brenda dy vjetëve”. Të premten, ajo dhe bashkëshorti i saj u nderuan me urdhrin më të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"