LAJMET NGA BOTA

 • 15 Shkurt, 2017

  BonnMe takimin e ministrave të Jashtëm në Bonn (16-17.02) hapet sipari i samitit të 20 vendeve më të industrializuara, presidencën e radhës e mban kësaj here Gjermania me synime mjaft ambicioze.

  Pasiguria dhe trazimi po përhapen në botë. Jo vetëm me ardhjen në post të Donald Trumpit por shumë gjëra të vëtëkuptueshme janë vënë papritur në pikëpyetje. G20 është një ...

 • Lufta për demokracinë në Rumani

  15 Shkurt, 2017

  Dhjetëra mijëra vetë demonstrojnë prej dy javësh në Bukuresht kundër korrupsionit dhe qeverisë social-liberale. Besueshmëria tek politika është tronditur më thellë se mendojnë qeveritarët.

  RumaniNga strehët e Bukureshtit varen kërcënueshëm hejet e akullit. Bora dhe ngrica i bëjnë disa rrugë të pakalueshme. Autoritetet pastrojnë vetëm bulevardet kryesore nga bora. Qeveria duket se ka shqetësime të tjera, më të mëdha. Ajo ...

 • Çmimet amerikane “Grammy”, triumfon Adele

  13 Shkurt, 2017

  AdeleNjë natë yjesh, duartrokitjesh të gjata dhe vlerësimi për ata që bëjnë histori në muzikë ishte ajo e ndarjeve të çmimeve “Grammy”, në Los Anxhelos. Këngëtarja britanike Adele mori tre çmime duke lënë pas divën amerikane të popit Beyonce.

  Takimi i 59-të i çmimeve “Grammy” që u mbajt në Los Anxhelos shënoi një fitore të trefishtë për Adele, për albumin, ...

 • Konferenca e Sigurisë: Ka filluar rendi i ri botëror?!

  13 Shkurt, 2017

  mseNë Konferencën e Sigurisë në Mynih do të trajtohen shumë sfida aktuale në botë. Përgjigje deri tani nuk ka, ndërsa organizoatorët presin debate shumë të hapura.

  Kriza e demokracisë liberale, terrori i grupeve xhihadiste, çështjet e pazgjidhura territoriale në Paqësor dhe vakuumi i pushtetit që do të linte pas vete tërheqja e SHBA-së nga arkitektura e tanishme e sigurisë ...

 • Rumunët zotohen të demostrojnë deri në dorëheqjen e qeverisë

  10 Shkurt, 2017

  RumaniaRumunët mbushën përsëri sheshin “Fitorja”, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë Social Demokrate lidhur me një dekret për korrupsionin. Presidenti rumun ka kritikuar ashpër qeverinë në parlament për nxjerrjen e një dekreti sekret pa u konsultuar me parlamentin.
  Presidenti i qendrës, Klaus Iohannis, mbështeti qeverinë për të qëndruar në pushtet mes protestave më të mëdha në vend që nga rënia ...

 • Shtypi gjerman: Kosova dhe “pavarësia e klasit të dytë”

  10 Shkurt, 2017

  Shtypi gjermanKosova do të ketë kodin e saj telefonik, e Serbia pushtetin – shkruan gazeta Frankfurter Allgemeine Zeitung, e cila analizon edhe gjendjen e brendshme në veri të Kosovës.

  Mediat gjermane i kanë kushtuar së fundi vëmendje të madhe gjendjes në Ballkan dhe në veçanti raporteve shqiptaro-serbe, pas murit, arrestimit të Haradinajt, trenit  dhe dështimit të raundit të fundit të ...

 • Çfarë pushteti ka presidenti i SHBA-së?

  9 Shkurt, 2017

  TrumpPresidenti i SHBA-së është njëkohësisht edhe kryeministër dhe komandant i forcave të armatosura. Çfarë mund të bëjë ai?

  Presidenti amerikan ka në duar një fuqi të jashtëzakonshme politike. Por Gjykata Kushtetuese parashikon edhe parimin “Checks and Balances” nga Kongresi dhe Gjykata më e lartë në vend, e cila mund t’i pezullojë vendimet e tij. Qëllimi është që të ruhet balanca ...

 • SHBA, komentet e presidentit Trump për Putinin ngrejnë shqetësime

  7 Shkurt, 2017

  TrumpGrupet e të drejtave të njeriut, një numër ligjvënësish amerikanë, disa gjeneralë në pension dhe ish-ambasadorë thonë se janë të shqetësuar në lidhje me mbrojtjen që Presidenti Trump i ka bërë presidentit rus Vladimir Putin.

  Në një intervistë të transmetuar të dielën në kanalin televiziv Fox para fillimit të ndeshjes së Superbollit, presidenti Trump ritheksoi respektin e tij për Putinin. ...

 • A po përzihet Rusia në punët e brendshme të Gjermanisë?

  7 Shkurt, 2017

  Shërbimet sekrete gjermane nuk kanë gjetur ndonjë dëshmi për përpjekjet e Rusisë për të influencuar opinionin gjerman, shkruan gazeta Süddeutsche Zeitung. Raporti nuk është prezantuar publikisht.

  Merkel PutinNë janar të vitit të kaluar, 13-vjeçarja Lisa F. u zhduk në Berlin, por u gjet papritur një ditë më pas. Gjermania e re me origjinë ruse më pas i tregoi policisë një ...

 • Kartat e kreditit për studentët e huaj

  7 Shkurt, 2017

  Master CardMe më shumë se një milion studentë të huaj që ndjekin studimet në universitetet amerikane, një nga sfidat me të cilat përballen ata është marrja e miratimit për një kartë krediti. Bankat zakonisht i miratojnë kërkesat për karta krediti bazuar në historinë e kredisë së një personi – diçka që mund të jetë e vështirë për një student ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"