LAJMET NGA BOTA

 • Andreas Ernst: Pushtetmbajtësit po provokojnë me qëllim

  17 Janar, 2017

  Intervistë me Andreas Ernst, korrespondent i “Neue Zürcher Zeitung” nga Beogradi, për gjendjen në Serbi dhe rajon. Ernst thotë se politikanët e atjeshëm po provokojnë gjendjen për qëllime të caktuara.

  AE Neue Zurcher ZeitungIntervistë me Andreas Ernst, korrespodent i “Neue Zürcher Zeitung” nga Beogradi për gjendjen në Kosovë. “Tensionet në rajon shkojnë në favor të strukturave politike”, thotë ai në ...

 • Stamboll, arrestohet i dyshuari për sulmin e natës së Vitit të Ri

  17 Janar, 2017

  Abdulkadir MasharipovKryeministri turk Binali Yildirim konfirmoi sot se autoritetet turke arrestuan autorin e dyshuar të sulmit që la 39 të vrarë në një klub nate në Stamboll, natën e ndërrimit të viteve.

  Mediat turke e identifikuan javën e kaluar të dyshuarin, Abdulkadir Masharipovin nga Uzbekistani. Ai u arrestua gjatë një bastisjeje në një shtëpi në lagjen ku ai qëndronte me ...

 • Biden bën thirrje për luftë kundër kancerit

  17 Janar, 2017

  BidenZëvendëspresidenti Joe Biden i ka bërë thirrje administratës së ardhshme amerikane të vazhdojë mbështetjen për luftën kundër kancerit. Kanceri i trurit i mori jetën të birit, Beau, dhe zoti Biden nuk mori pjesë në garën presidenciale. Ai foli dje në Forumin Ekonomik Botëror në Zvicër, një ditë para çeljes së konferencës vjetore.

  Zoti Biden u është bashkuar udhëheqësve politikë dhe ...

 • Transporti personal po bëhet më ekonomik

  17 Janar, 2017

  CESQytetet amerikane po bëhen gjithnjë e më miqësore për kalimtarët dhe ngarësit e biçikletave. Ndërsa shoferët po mësojnë si të jenë më të kujdesshëm ndaj njerëzve në trafik, rrugët po bëhen më të sigurta për ato që quhen pajisje të transportit personal. Panairi i pajisjeve elektronike për konsumatorët i zhvilluarnë Las Vegas para disa ditësh, ofroi disa mjete transporti ...

 • Ndahet nga jeta Eugene Cernan, personi i fundit që eci në Hënë

  17 Janar, 2017

  Eugene CernanU nda nga jeta në moshën 82-vjeçare, astronauti amerikan Eugene Cernan, personi i fundit që eci në sipërfaqen e Hënës.

  Cernan ishte kapiten i marinës amerikane, kur Agjencia amerikane e Hapësirës, NASA, e zgjodhi atë, së bashku me 13 astronautë të tjerë, për programin Apollo të fluturimeve në Hënë.

  Ky program u krijua kur Presidenti John F. Kennedy bëri të ...

 • Intervista e zotit Trump pritet me reagime në Evropë

  16 Janar, 2017

  trumpRusia tha të hënën se është tepër herët për të komentuar mbi propozimet e presidentit të zgjedhur Donald Trump, i cili sugjeroi në një intervistë se do të mbështesë heqjen e sanksioneve ndaj Rusisë në këmbim të një marrëveshjeje për të pakësuar arsenalin e saj bërthamor.

  “Le të presim deri sa zoti Trump të marë detyrën para se ne të ...

 • 2 ton drogë drejt Europës, kapet rrjeti serb në Peru

  13 Janar, 2017

  droga serbiMë shumë se dy ton kokainë u gjetën në Peru të fshehura në kuti shpargjesh të paketuara. Ngarkesa kishte për destinacionin Amsterdamin.

  Një serb dhe katër peruanë u vunë në pranga nën dyshimin se ishin ata krerët e rrjetit të narkotrafikut, i cili përdorte biznesin ushqimor për kalimin e lëndëve narkotike. Policia sekuestroi gjatë ...

 • Gjermani: Hakerat rrezikojnë zgjedhjet parlamentare

  13 Janar, 2017

  Shërbimet sekrete gjermane dhe ekspertët i tremben rrezikut të ndërhyrjes së hakerave në zgjedhjet parlamentare në Gjermani. Por cilat janë metodat e hakerave?

  Hakerat“Mund të depërtosh kudo”, thotë Sandro Gaycken. Konsulenti për sigurinë për ekonominë dhe politikën dhe një nga specialistët e njohur në këtë fushë si drejtor i “Institutit për Shoqërinë Digjitale” të Shkollës Europiane për Menaxhimin dhe Teknologjinë ...

 • Merkel: Nuk ka garanci të përjetshme për bashkëpunimin SHBA-BE

  13 Janar, 2017

  MerkelKancelarja gjermane ka thënë se do të ishte “naive” nga ana e BE që ta konsiderojë gjithmonë të sigurtë mbështetjen e SHBA. Ajo bëri thirrje për më shumë solidaritet brenda BE pas Brexit dhe fitores së Donald Trumpit.

  Kancelarja gjermane Angela Merkel kërkoi në një fjalim të mbajtur të enjten në Bruksel që Bashkimi Evropian “të marrë më tepër përgjegjësi” ...

 • Trump: Rusia, sulm kibernetik për të ndikuar në zgjedhje

  13 Janar, 2017

  Donald TrumpPresidenti i zgjedhur, Donald Trump pranoi për herë të parë se Rusia depërtoi në kompjuterat e Komitetit Kombëtar Demokrat në një përpjekje për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara. Në një konferencë për shtyp dje, presidenti i ardhshëm amerikan mohoi gjithashtu me forcë një njoftim të pakonfirmuar se Rusia kishte informacion personal komprometues për të. ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"