LAJMET NGA BOTA

 • Presidenti i zgjedhur Trump pranon se Rusia ndërhyri në zgjedhje

  11 Janar, 2017

  trump-familyPresidenti i zgjedhur Donald Trump e pranoi të mërkurën se Rusia ndërhyri në zgjedhjet e nëntorit, por tha se nëse Presidenti rus, Vladimir Putin e përlqen atë, ai e konsideron një gjë të tillë “një plus, jo një dobësi”.

  Në konferencën e tij të parë për shtyp që prej thuajse gjashtë muajsh, zoti Trump, tha se edhe nëse Putin kishte ...

 • Media: Rusia, të dhëna kompromentuese për z. Trump?

  11 Janar, 2017

  trumpPas daljes së lajmeve të martën se Rusia zotëronte informacione kompromentuese të një natyre personale dhe financiare ndaj zotit Trump, presidenti i zgjedhur u përgjigj përmes një postimi në Tweeter duke shkruar “LAJME TË RREME”.

  Postimi i plotë është: “LAJM I RREMË – NJË GJUETI POLITIKE SHTRIGASH!” Në të kaluarën ai ka mohur se Moska ka patur ndonjë ndikim në ...

 • Pajisje e re për transportimin e zemrës për transplantim

  11 Janar, 2017

  zemraOperacionet e transplantimit të zemrës janë përsosur vitet e fundit dhe tashmë ato janë bërë procedura të zakonshme. Por megjithatë numri i donatorëve të këtij organi mbetet i vogël në Shtetet e Bashkuara dhe shumë pacientë vdesin duke pritur. Numri i vogël i donatorëve nuk është i vetmi problem.

  Shumë organe të dhuruara nuk mbrrijnë në dhomën e operimit për ...

 • Mamogrami përsëri në pikëpyetje

  11 Janar, 2017

  mamogramNjë studim i ri arrin në përfundimin se një në tre gra të diagnostikuara me kancer në gji nga mamogrami kanë marrë trajtim, pa qenë e nevojshme.

  Kjo gjetje përforcon edhe një herë pikëpyetjen lidhur me rolin e mamogramit në përcaktimin e rasteve të kancerit.

  Studimi u krye në Danimarkë dhe u botua në revistën “Analet e Mjekësisë”. Në studim thuhet ...

 • Serbi: Trolle të qeverisë në betejën e internetit

  10 Janar, 2017

  Partia në pushtet në Serbi zotëron një ushtri të vogël, që lufton për të në internet. Me të krijohet një realitet paralel, në të cilin në Serbi të gjitha gjërat ecin si duhet dhe ku kritikët janë vetëm armiq të shtetit.

  tastaturaKështjella, kështu e quan Marija “punëdhënësin” e saj të mëparshëm. Ajo qe angazhuar nga Partia serbe e Përparimit, e ...

 • Çmimet “Golden Globes” dhe politika

  10 Janar, 2017

  meryl-streepMbrëmë në Los Anxheles u mbajt ceremonia e çmimeve Golden Globes. Filmi La La Land ishte fituesi kryesor i natës, me shtatë çmime. Aktorja Meryl Streep fitoi çmimin Cecil B. DeMille për arritjet e karrierës dhe kritikoi Presidentin e zgjedhur Donald Trump.

  Pas marrjes së çmimit, zonja Streep foli rreth një ngjarjeje në jetën reale që ajo tha se “e ...

 • Rritja e temperaturave globale dhe mjedisi

  9 Janar, 2017

  ndotja-globaleVeprimtarët e mjedisit druhen se presidenti i zgjedhur, Donald Trump, mund të zhbëjë shumë prej politikave të presidentit Barack Obama për pakësimin e ndotjes nga karboni. Siç na njeh edhe materiali në vazhdim, ndryshimet e klimës duket se po sjellin ndikime serioze në jetët e njerëzve në shumë pjesë të globit.

  Ndërsa ajri ftohtë lëviz në lindje, mbi Liqenin Miçigan ...

 • Serbia “pengu i Millorad Dodikut”?

  9 Janar, 2017

  Presidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq do të vizitojë Republikën Serpska me 9 janar. Por kjo vizitë mund të thellojë problemet në Ballkan.

  dodik-srpskaPresidenti i Serbisë Tomisllav Nikoliq dhe kryeministri Aleksandar Vuçiq nuk e kanë mbështetur në shtator referendumin e Republikës Serpska. Megjithatë Nikoliqi ka vendosur që me 9 janar të shkojë për vizitë në Banjallukë ku do të shënohet dita ...

 • Turistët në Hotelin e Borës sodisin Dritat Veriore

  9 Janar, 2017

  aurora“Hoteli i Borës”

 • Tomografia dhe radioskopia tre dimensionale

  9 Janar, 2017

  tomografia-dhe-radioskopia-3dÇfarë kanë të përbashkët radioskopia dhe tomografia? Të dyja japin imazhe fikse të gjithçkaje brenda trupit, dhe, ndërsa mund t’u tregojnë shumë mjekëve dhe studiuesve, ata nuk mund të tregojnë me saktësi se si muskujt dhe kockat punojnë së bashku. Deri tani! Në sajë të disa teknologjive të reja mahnitëse, shkencëtarët janë duke parë filmime radioskopike të të gjitha ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"