LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, agjencitë e zbulimit informojnë presidentin e zgjedhur

  6 Janar, 2017

  james-claperPresidenti i zgjedhur Donald Trump, i cili ka hedhur poshtë idenë se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, do të marrë sot një informacion të plotë nga krerët e komunitetit amerikan të zbulimit.

  Zoti Trump ka mbajtur qëndrim tepër kritik ndaj agjencive të zbulimit, diçka e pazakontë për një president të zgjedhur, edhe pse dje ai e zbuti ...

 • Udhëzime të reja për alergjinë nga kikirikët

  6 Janar, 2017

  kikirikiKikirikët dhe produktet ushqimore që i përmbajnë ato, si gjalpi i kikrikut, vaji, apo mielli i kikirikut, përdoren gjerësisht në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera, për vlerat ushqyese dhe çmimet e përballueshme. Fatkeqësisht, shumë njerëz kanë alergji nga kikirikët dhe mund të kenë reaksion prej tyre, si acarim të lëkurës, apo lot në sy, e deri tek ...

 • Zyrtarët e zbulimit: rusët ndërhynë në zgjedhjet e SHBA

  5 Janar, 2017

  agjencia-e-zbulumit-amerikeKrerët e agjencive amerikane të zbulimit rikonfirmuan të enjten përfundimin e tyre se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet e Shteteve të Bashkuara. Ata thanë sot në një seancë të Komisionit të Senatit për Forcat e Armatosura, se besojnë se autoritete të larta ruse ishte drejtpërdrejt përgjegjës për depërtimin në sistemet kompjuterike amerikane dhe rrjedhjen e dokumentave nga Komiteti Kombëtar ...

 • A do të përcaktojë 2017-ta të ardhmen e NATO-s?

  5 Janar, 2017

  natoEvropa po goditet nga një sërë krizash të njëkohësishme politike, ekonomike dhe të sigurisë, të cilat po mbjellin dyshime për të ardhmen e Bashkimit Evropian dhe marrëdhënien me Shtetet e Bashkuara. Korrespondentja e shërbimit serb të Zërit të Amerikës Jela de Franceschi, i hedh një vështrim gjendjes së tanishme të komunitetit euroatlantik, brenda të cilit përfshihen unioni politiko-ekonomik i ...

 • Omega-3 zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të zemrës

  4 Janar, 2017

  omega-3Acidet yndyrore – Omega 3

  Acidet yndyrore Omega-3 që gjenden te peshqit mund të zvogëlojnë gjasat e sëmundjeve të zemrës, raporton Reuters të dhënat e një studimi të ri.

  Omega-3 iu ndihmon edhe njerëzve që konsiderohen seriozisht të rrezikuar nga sëmundje të zemrës si pasojë e nivelit të lartë të yndyrave apo kolesterolit të keq në gjakun e tyre.

  Shoqata ...

 • E ardhmja e marrëdhënieve SHBA-Rusi

  4 Janar, 2017

  rusi-shbaPresidenti i zgjedhur Donald Trump ka shprehur dyshime rreth përfshirjes së Moskës në hakerimin e sistemeve të kompjuterave të partisë demokrate amerikane. Ai bëri gjithashtu thirrje për të përmirësuar marrëdhëniet me Rusinë dhe madje vlerësoi presidentin rus Vladimir Putin që zgjodhi të mos përgjigjej ndaj dëbimit javën e kaluar të diplomatëve rusë nga Shtetet e Bashkuara.

  Në të njëjtën kohë, ...

 • Alarm për gripin e shpendëve, mijëra raste në Bullgari e Greqi

  3 Janar, 2017

  spitali-greqiOrganet greke të shëndetit janë vënë në alarm pasi në dy prefektura fqinje të Bullgarisë, në Plovdiv dhe Stara Zagora, organet vendase kanë dhënë urdhër për therrje masive të mijëra shpendëve të cilët janë konstatuar se kanë virusin e gripit H5N8.

  Gjithsej në zonat kufitare me Greqinë në Bullgari, janë regjistruar 15 vatra të infektimit ...

 • Paris: Silicon Valley i ri në Europë?

  3 Janar, 2017

  Parisi mund të bëhet një Silicon Valley i ri i Europës. Ndonëse sipërmarrësit e rinj nuk e kanë të lehtë.

  startup-roxaneStartup në Paris, Roxane Varza drejtoreshë e Stacionit F

  Në sallat e magazinave në zonën periferike të Parisit, La Courneuve mbizotëron aktivteti i biznesit. Duzina të rinj me përparëse të bardha shkojnë e ...

 • Pirateria kibernetike ruse, temë e nxehtë në Uashington

  3 Janar, 2017

  pirateria-kibernetikeMosmarrëveshjet për piraterinë kibernetike ruse dhe përgjigjen e Shteteve të Bashkuara ndaj këtyre akteve vazhduan edhe në ditët e para të vitit të ri dhe pritet të jenë një ndër temat më acaruese në ditët e fundit të administratës Obama dhe në fillimet e administratës së ardhshme Trump.

  Në vazhdim një përmbledhje e ngjarjeve që pasuan masat ndëshkimore amerikane ndaj ...

 • Një zemër e shëndetshme ul rastet e çrregullimeve mendore

  3 Janar, 2017

  zemraNdërsa po rritet në mbarë botën numri i popullsisë së moshuar, do të rritet edhe numri i njerëzve që vuajnë nga demenca. Shkencëtarët po mësojnë më shumë rreth shkaqeve, ata po zbulojnë se mund të ndihmojnë në uljen e rasteve të shfaqura.

  Shkencëtarët kanë zbuluar se çfarë është e mirë për zemrën, është e mirë gjithashtu edhe për trurin. Aktiviteti ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"