LAJMET NGA BOTA

 • Qasje e re ndaj trajtimit të vartësisë

  21 Nentor, 2016

  trajtimi-i-vartesiseNjë raport i ri, i publikuar të enjten nga zyra e këshilltarit të presidentit për shëndetësinë publike, përqendrohet tek shqetësimet mbi keqpërdorimin e substancave narkotike dhe vartësisë ndaj tyre. Në raportin e titulluar “Përballë vartësisë në Amerikë” Dr. Vivek Murthy e quan atë një prej krizave më të mëdha të shëndetit publik të ditëve të sotme.

  Në raportin e ri ...

 • Janinë, 30 muaj burg për shoferët e MPJ shqiptare

  18 Nentor, 2016

  greqiaNjë gjykatë e Janinës i shpalli sot fajtorë dhe vendosi të dënojë me burgim tridhjetë muaj secilin nga dy shoferët e Ministrisë së Jashtme shqiptare Altin Tafa dhe Agim Asllani. Shoferët u ndaluan të dielën në Pikën Kufitare të Kakavijës pasi në mjetin që ata drejtonin u gjetën disa tekste në gjuhën shqipe që po dërgosheshin në Ambasadën shqiptare ...

 • 25 vjet nga masakra e Vukovarit

  18 Nentor, 2016

  vukovariTë premten, kroatët do të shënojnë 25 vjetorin e marrjes së Vukovarit nga forcat serbe dhe masakrën e parë masive të luftës në ish Jugosllavi. Në vitin 1991, milicia serbe dhe ushtria jugosllave, të cilët refuzuan të pranojnë pavarësinë e Kroacisë, morën nën kontroll qytetin dikur të begatë dhe me popullsi të përzjerë etnike në brigjet e Danubit, pasi ...

 • Cili është sekreti i një jete të gjatë?

  16 Nentor, 2016

  1899Born in the 1800s

  Cili është sekreti i një jete të gjatë? Genet dhe…vezët. Këtë mund ta provojë italjanja Emma Morano, 116- vjeçare.

  Ajo është njeriu më ...

 • Një ndihmëse elektronike në hotele

  16 Nentor, 2016

  building-inspecting-robotBuilding inspecting robot

  Shumë hotele kanë njerëz në staf, të cilët punojnë për t’i ofruar shërbime mysafirëve të tyre. Shërbimet përfshijnë: sigurimin e shampos ose sapunit ...

 • Robotë në fermat bujqësore

  15 Nentor, 2016

  robot-fermaSpërkatja me kimikate, monitorimi dhe korrja e të mbjellave janë punë intensive që u marrin kohë fermerëve. Shkencëtarët po zhvillojnë tashmë një robot që mund të kryejë disa nga këto funksione duke përdorur identifikimin me frekuenca radioje. Një robot i tillë që mund të kryejë disa procese njëkohësisht mendohet se do të ndihmojë në uljen e shpenzimeve të fermerëve.

  Një ...

 • Si mund të shmanget influenca ruse në Europën Lindore?

  15 Nentor, 2016

  Në Bullgari e në Moldavi kandidatët pro-rusë kanë fituar zgjedhjet presidenciale. Forcimi politik i Moskës në të gjithë rajonin kërkon një koncept të ri të BE-së dhe të NATO-s, mendon Robert Schwartz.

  manovra-aeroplaniManovra e përbashkët ushtarake ruso-serbe (14.11.2014)

  Rezultati i zgjedhjeve presidenciale në Bullgari dhe në Republikën e Moldavisë nuk është një ogur i mirë ...

 • Zemërimi rus ndaj anëtarësimit të Malit të Zi në Nato

  14 Nentor, 2016

  mali-i-ziNdërsa aleatët evropianë të Amerikës përpiqen të kuptojnë marrëdhëniet e tyre të ardhshme me Uashingtonin nën presidentin e zgjedhur Donald Trump, analistët thonë se aleanca e NATOs dhe Rusia janë përfshirë në një betejë gjithnjë e më të tensionuar për ndikim në shtetet e Ballkanit. Mali i Zi – ish pjesë e Serbisë derisa shpalli pavarësinë në vitin 2006 ...

 • Udhëtim Angli-Australi brenda katër orësh?

  14 Nentor, 2016

  aeroplani-raketeInxhinierët në Britani po punojnë për ndërtimin e një motori të avancuar për raketat, i cili një ditë mund të ndryshojë natyrën e udhëtimeve ajrore. Sipas parashikimeve, synimi është që pasagjerët të kryejnë një udhëtim nga Londra në Sidnej të Australisë brenda katër orësh. Teknologjia e re që po përdoret mund të bëjë të mundur një ditë që avionët ...

 • Pence merr drejtimin e procesit të transferimit të pushtetit

  11 Nentor, 2016

  penceSipas mjeteve amerikane të shtypit, nënpresidenti i zgjedhur, Mike Pence, do të marrë drejtimin e ekipit të transferimit të pushtetit të presidentit Donald Trump në vend të guvernatorit të Nju Xhersit, Chris Christie, i cili po drejtonte ekipin në fjalë.

  Gazeta New York Times njoftoi për ndryshimet duke cituar burimet pranë fushatës së zotit Trump. Njoftohet që presidenti i zgjedhur, ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"