LAJMET NGA BOTA

 • Vdes kantautori Leonard Cohen

  11 Nentor, 2016

  leonard-cohenDje vdiq në moshën 82-vjeçare Leonard Cohen, kantautori i njohur për zërin e tij bariton, të veçantë.

  Lajmin e njoftoi i biri, Adam, përmes një deklarate: “Babai im u nda nga jeta në paqe, në shtëpinë e tij në Los Anxhelos. Deri në momentet e fundit të jetës, ai vazhdoi të shkruante, me humorin e tij të veçantë,”- thuhet në ...

 • Presidenti Obama takohet me Presidentin e zgjedhur Donald Trump

  10 Nentor, 2016

  trump-obamaPresidenti amerikan Barack Obama thotë se pati një bisedë “të shkëlqyer” dhe “të gjithashme” me Donald Trumpin, në vizitën e parë të Presidentit të zgjedhur në Shtëpinë e Bardhë.

  Duke folur në Zyrën Ovale, zoti Obama theksoi se përparësia e tij numër 1, është transferimi i rregullt i pushtetit.

  Zoti Trump tha se e pret me kënaqësi bashkëpunimin me Presidentin Obama ...

 • Trump fitues i garës presidenciale

  9 Nentor, 2016

  trumpMiliarderi republikan Donald Trump është shpallur fitues i garës presidenciale në Shtetet e Bashkuara, duke arritur një fitore mahnitëse dhe të papritur ndaj kandidates demokrate, ish-sekretares së Shtetit, Hillary Clinton.

  Të gjitha agjencitë kryesore të lajmeve e deklaruan 70-vjeçarin Trump fitues të mërkurën herët në mëngjes pas konfirmimit se ai fitoi shtetin e rëndësishëm të Uiskonsënit, i cili i dha ...

 • Amerikanët votojnë në zgjedhjet presidenciale

  8 Nentor, 2016

  votimi-usaAmerikanët po votojnë të martën në gjithë vendin në zgjedhjet presidenciale, pas një fushate të gjatë dhe të ashpër, pas apeleve të fundit për votuesit të kandidates demokrate Hillary Clinton dhe atij republikan, Donald Trump.

  Zonja Clinton i quajti zgjedhjet “sfida e kohës sonë”, ndërsa zoti Trump deklaroi se “sot është dita jonë e Pavarësisë”. Ata folën në orët e ...

 • Orët e fundit para zgjedhjeve, gara zhvillohet e ngushtë

  7 Nentor, 2016

  clinton-trumpKur na ndajnë vetëm disa orë nga Dita e Zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, fushatat e republikanit Donald Trump dhe demokrates Hillary Clinton, janë duke shprehur besim dhe optimizëm lidhur me rezultatin e garës presidenciale të së martës. Siç njofton korrepondenti i Zërit të Amerikës Michael Bowman, edhe pse anketat më të fundit tregojnë se Hillary Clinton udhëheq garën ...

 • Clinton apo Trump?

  7 Nentor, 2016

  Shumë amerikanë ende kanë dilema edhe pak orë para zgjedhjeve për presidentin e SHBA-së ata nuk e kanë vendosur se kujt do t’ia japin votën.

  clinton-trupm“Unë e shoh atë (Clinton) dhe vërej një pakujdesi ekstreme. Ndërsa kur shoh tjetrin (Trump) e shoh “Miss Piggy”. Ajo ka përvojë, e ai tjetri do ndryshime.” Kështu e përshkruan dilemën e saj Virginia Lopez ...

 • Fushata presidenciale në ditët e fundit

  5 Nentor, 2016

  clinton-trumpMe vetëm tre ditë para se amerikanët të zgjedhin presidentin e ardhshëm, autoritetet federale po paralajmërojnë zyrtarët në Nju Jork, Teksas dhe Virxhinia për kërcënime të paspecifikuara nga al-Kaida.

  Autoritetet dërguan njoftime tek zyrtarët lokalë dhe shtetëror për t’i paralajmëruar rreth informacioneve të reja.

  Në Nju Jork, policia tha se po shqyrton kërcënimit duke zgjeruar forcën policore në maratonën vjetore që ...

 • Rusia do Trumpin si president

  5 Nentor, 2016

  putin-trumpMoska nuk lë pikë dyshimi se si president të ardhshëm amerikan preferon republikanin Trump.

  Vladimir Putini shpreson për dialog. Kështu thotë ai. Dialog në vend të diktatit. Presidenti rus u ankua më 12 tetor në një forum ekonomik në Moskë: “Është e vështirë të zhvillosh dialog me administratën ekzistuese amerikane. Dialog praktikisht nuk ka. Ajo formulon kërkesat e saj, dhe ...

 • Në Itali priten shpesh tërmete të shkallës së mesme

  3 Nentor, 2016

  asfaltTërmete të mëdha me fuqi mbi tetë ballë kanë pak gjasa të ndodhin në Apenine, thotë sizmologu Stefano Parolai.

  Mund të thuhet se në Apeninet qendrore dhe veriore janë më të shpeshta tërmetet në krahasim me Apeninet jugore. Por forca e tërmeteve aty është disi më e ulët – thotë në bisedë me DW-në Stefano Parolai, sizmolog në Qendrën për ...

 • Dhuratë për Trumpin nga Moska?

  2 Nentor, 2016

  Pas botimit të disa dokumenteve në Wikileaks vihet re një zbehje e entuziazmit për Hillary Clintonin.

  tumpWikileaks shkakton sërish turbullim në radhët e demokratëve. Sipas dokumenteve të botuara në Wikileaks kryetarja e përkohshme e partisë, Donna Brazile, ka njoftuar grupin e fushatës elektorale të Hillary Clintonit për pyetjet që do t’i bëheshin asaj nga CNN gjatë një debati televiziv. Donna ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"