LAJMET NGA BOTA

 • Energjia e rinovueshme dhe panelet diellore

  30 Tetor, 2016

  energjia-me-ereTeksasi që njihet për prodhimin e naftës, është bërë një shtet udhëheqës në prodhimin dhe përdorimin e energjisë së rinovueshme, dhe kryesisht energjinë e prodhuar nga era. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Greg Flakus nga Hjustoni, edhe prodhimi i energjisë nga panelet diellore po rritet me shpejtësi në Teksas, i nxitur nga numri i konsiderueshëm i ditëve ...

 • Dora e fortë e Malit të Zi kalon në hije

  27 Tetor, 2016

  Fatet e Malit të Zi ai ka gati tridhjetë vjet që i përcakton: herë si funksionar komunist, herë si President, herë si kryeministër. Tani Milo Gjukanoviçi nuk ka më dëshirë. Apo ka?

  milo-gjukanovicNë një vend tjetër, ky lajm nuk do të kishte një përmbajtje kaq shpërthyese: kryetari i partisë më të fortë në vend, i cili është njëkohësisht kryeministër, nuk ...

 • Italia Qendrore tronditet nga tërmeti – Veç dëmeve materiale për fat nuk ka viktima

  27 Tetor, 2016

  Eshtë një katastrofë dhe një mrekulli njëkohësisht: tërmeti i ri i rëndë që preku Italinë qendrore (26.10) ka shkatërruar zona të tëra, por nuk ka viktima. Mijëra vetë në zonat e Italisë qendrore po përballen me rënojat, ku kanë humbur gjithçka nga ekizstenca e tyre. Deri në 3000 vetë sipas mrbotjes civile në rajonin Marke kanë mbetur të pastrehë.

  Për fat askush nuk ra viktimë si pasojë e tërmetit të mërkurën ...

 • Ashton: Vendet e Ballkanit duhet të vazhdojnë rrugën e integrimit

  27 Tetor, 2016

  ashtonShqetësimet e vendeve të Ballkanit Perëndimor ndaj ndikimit që mund të ketë daja e Britanisë nga Bashkimi Evropian, mbi procesin e zgjerimit janë të kuptueshme, thotë ish shefja e B.E.-së për politikën e jashtme, Catherine Ashton. Gjatë një diskutimi dje në Qendrën Wodrow Wilson në Uashington, zonja Ashton tha megjithatë se vendimi i votuesve britanikë për dalje nga B.E. ...

 • Rusia zgjat fushatën e sulmeve kibernetike

  27 Tetor, 2016

  paswordZyrtarët rusë kanë mohuar prerë akuzat për sulme kibernetike kundër organizatave politike dhe zgjedhore amerikane dhe kanë dënuar kërcënimet e Shteteve të Bashkuara se do të kundërpërgjigjen. Por ekspertët rusë të sigurisë kibernetike thonë se sulme të këtij lloji të nxitura nga shteti po shtohen në mënyrë dramatike si pjesë e “luftës së informacionit” të Rusisë me Perëndimin. Daniel ...

 • Punësimi i migrantëve nga Ballkani në Gjermani me efekt pozitiv

  27 Tetor, 2016

  Programi i qeverisë federale për punësimin i hartuar në kuadër të ligjit “për përshpejtimin e procedurave të azilit” për migrantët nga Ballkani Perëndimor po jep efekt pozitiv.

  arbeitsagenturNga janari deri në shtator 2016 përfaqësitë diplomatike gjermane jashtë vendit kanë lëshuar 15.500 viza për punësim migrantësh nga Shqipëria, Kosova, Serbia, Maqedonia, Bosnje-Hercegovina dhe Mali i Zi, shkruan gazeta “Die Welt” në ...

 • Raporti: Bota shtazore po zhduket me ritme të papara

  27 Tetor, 2016

  rinoSipas një raporti të ri, bota shtazore ka pësuar një rënie prej rreth 60 përqind që nga viti 1970.

  Në raportin e publikuar nga Fondi i Botës Shtazore dhe Shoqata Zoologjike e Londrës, thuhet se faji për këtë rënie duhet kërkuar tek aktiviteti njerëzor.

  Raporti paralajmëron se nëse prirja e tanishme vazhdon, rënia e numrit të gjitarëve, shpendëve, peshqve, amfibëve dhe ...

 • Bashkimi i kompanive të telekomunikacionit dhe medias

  27 Tetor, 2016

  attNjë shkrirje masive në botën e televizionit kabllor, kinemasë dhe biznesit të internetit është një simptomë e ndryshimeve të mëdha dhe të shpejta në këtë industri. Kombinimi i kompanive AT&T dhe Time Warner, pritet të krijojë një gjigand telekomunkacioni, por ekspertë të mediave sociale thonë se zgjerimi i kompanive edhe pa u bashkuar, mund të dëmtojë novacionet që janë ...

 • Spanja kampione e BE-së për misrin e modifikuar gjenetikisht

  26 Tetor, 2016

  misriSpanja është prodhuesi më i madh i misrit të modifikuar gjenetikisht në Bashkimin Evropian.

  Ai është një nga të fundit në llojin e vet. Fermeri Mariano Jiménez kultivon me bindje vetëm misër natyral. “Kam filluar të merrem me bujqësi ekologjike, sepse desha të kultivoja bimë që nuk ndotin mjedisin. Dhe produkte të shëndetshme. Kjo është arsyeja pse e bëj këtë ...

 • Mali i Zi, Djukanoviç: Po hetojmë përfshirjen e Rusisë dhe Serbisë në përpjekjen për atentat

  25 Tetor, 2016

  milo-djukanovicKryeministri malazez, Milo Djukanoviç ka bërë të ditur se Rusia ka qenë e përfshirë në atentatin e dështuar ndaj tij në ditën e zgjedhjeve parlamentare.

  Duke folur këtë të martë, Djukanoviç tha se ngjarja e 16 tetorit, gjatë së cilës u arrestuan 20 persona, “ka një lidhje të fortë me një faktor të jashtëm”. Mes ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"