LAJMET NGA BOTA

 • Forcohen masat e izolimit në shumë vende evropiane

  15 Mars, 2021

  Kufizime më të forta që synojnë frenimin e infeksioneve të koronavirusit u vendosën në pjesën më të madhe të Italisë dhe disa zona të Polonisë të hënën, ndërsa në Francë, Parisi rrezikon të përballet me një bllokim në fundjavë pasi shtrimi në spitale me pacientët COVID-19 është pranë pragut maksimal.

  Sipas një vendimi të marrë nga qeveria italiane në fund të javës së kaluar, 80% e fëmijëve nga cikli i ulët ...

 • Përse Ajnshtajni nxjerr gjuhën?

  14 Mars, 2021

  AAKanë kaluar 70 vjet që kur është shkrepur fotografia më e famshme të gjitha kohërave. Në qendër të ngjarjes: reporterët insistues dhe Albert Ajnshtajni, që festonte ditëlindjen.

  Është 14 marsi i vitit 1951 dhe Albert Ajnshtajni ka ditëlindjen, mbush 72 vjeç. Fizikanti i famshëm, i cili ka lindur në Ulm të Gjermanisë, jeton prej shumë vitesh në SHBA  dhe punon ...

 • OBSH miraton për përdorim vaksinën Johnson & Johnson

  13 Mars, 2021

  OBSHOrganizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) miratoi të premten vaksinën Johnson & Johnson për përdorim emergjent ndaj COVID-19, dhe shprehu mbështetjen e fortë për vaksinën AstraZeneca, ndërsa disa vende vazhdojnë të pezullojnë përdorimin e saj.

  Zëdhënësja e OBSH-së Margaret Harris e përshkroi vaksinën e AstraZeneca-s në një konferencë virtuale të organizuar në Gjenevë si “të shkëlqyer” dhe shtoi se “duhet të ...

 • Ç’duhet të dimë për vaksinën ndaj Covid-19 të AstraZeneca?

  12 Mars, 2021

  AstraZenecaVaksina e AstraZeneca u vlerësua për efektin, koston e avantazhet për t‘u ruajtur lehtë. Por po shfaqen dyshime lidhur me efikasitetin e saj. Disa vende kanë shqetësime serioze, madje kanë ndalur përkohësisht vaksinimin.

  Pse Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e vaksinës së AstraZeneca?

  Ministria daneze e Shëndetësisë njoftoi të enjten (11.03) se do të ndërpresë për momentin përdorimin e vaksinës ...

 • NASA publikon tingujt e parë të regjistruar në Mars

  12 Mars, 2021

  Nga udhëtimi i parë i sondës Perseverance mbi sipërfaqen e MarsitAgjencia amerikane e hapësirës NASA ka publikuar një regjistrim audio të erërave marsiane dhe tingullin e një lazeri drejtuar një shkëmbi. Ato u regjistruan nga sonda Perseverance, ndërsa filloi për herë të parë të përdorë instrumentat e saj shkencorë të sofistikuar.

  Regjistrimet, të publikuara nga NASA të mërkurën, u bënë nga instrumenti SuperCam i sondës, i ...

 • Pezullohet vaksinimi me AstraZeneca në disa vende; Ekspertët: nuk ka arsye për shqetësim

  12 Mars, 2021

  AstraZenecaNjë panel këshillimor i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po analizon aktualisht vaksinën e kompanisë AstraZeneca kundër COVID-19, pasi disa vende evropiane pezulluan imunizimet me këtë vaksinë pasi ka pasur raportime për mpiksje gjaku në disa individë pas vaksinimit. Por një zëdhënëse e OBSH-së theksoi të premten se nuk ka arsye për shqetësim.

  Zhgënjim dhe konfuzion përfshin turmën që pret në ...

 • Studimi, varianti britanik i COVID-it, më vdekjeprurës se variantet e tjera

  11 Mars, 2021

  covid-19-coronavirus mutationNjë vit nga momenti kur Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli pandeminë nga koronavirusi, një studim i ri arrin në përfundimin se variant britanik i COVID-19-s, është më vdekjeprurës se variantet e mëparshme të virusit.

  Studimi i botuar të mërkurën në “British Medical Journal” vë në dukje se personat e infektuar me variantin britanik kishin ndërmjet 30% deri 100% më ...

 • Teknologji e re kundër bakterieve në sipërfaqet e objekteve

  10 Mars, 2021

  BakteriePandemia ka sjellë ndërgjegjësim më të madh për sipërfaqet që preken nga shumë njerëz. Që me fillimin e saj, dy shpikje të krijuara prej vitesh për të luftuar mikrobet u bënë të shumëkërkuara.

  Megjithëse COVID-19 përhapet kryesisht nëpërmjet ajrit, pandemia ka sjellë ndërgjegjësim më të madh për sipërfaqet e prekura nga shumë njerëz.

  Mjeku Brian Wind ka qenë i shqetësuar prej ...

 • Studimi: Pfizer-BioNTech neutralizon variantin brazilian të COVID-19

  9 Mars, 2021

  vakcinaNjë studim laboratorik tregon se vaksina Pfizer-BioNTech neutralizon variantin me përhapje të shpejtë të koronavirusit të zbuluar së fundmi në Brazil.

  Shkencëtarët në firmën Pfizer dhe Universitetin e Teksasit morën gjak nga njerëzit të cilëve u ishte bërë vaksina dhe e përzien atë me një version të përpunuar të mutacionit, të quajtur P.1. Studiuesit zbuluan se vaksina ishte pothuajse aq ...

 • SHBA, studentët dhe shkollat ende përballen me pasojat e COVID-it

  9 Mars, 2021

  safe choiseNdërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat tronditëse të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve.

  “Mendoja gjithë kohës se nuk dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria.

  Studentët e ciklit të lartë, shumica nën moshën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"