LAJMET NGA BOTA

 • Satelitët aktivë sipas shteteve

  23 Shtator, 2016

  1.419 satelitë aktivë që sillen rreth tokës

  satelitet

  (rel)

   

   

   

   

   

 • Shtohet përdorimi i kamerave në trupin e policit

  22 Shtator, 2016

  camcopNjë përgjigje ndaj rritjes së vëmendjes ndaj përdorimit të forcës policore në Shtetet e Bashkuara është rritja e përdorimit të kamerave të trupit nga ana e policëve.

  Policët kanë pasur prej kohësh kamera brenda makinave, por përdorimi i tyre si pjesë e uniformës ofron mundësi për të parë se çfarë ndodh kur ata nuk janë në makinë.

  Me kamerat e reja ...

 • Rezistenca ndaj antibiotikëve, shqetësim botëror

  22 Shtator, 2016

  rezistente-ndaj-antibiotikeveProblemi gjithnjë e më shqetësues i shtimit të rezistencës ndaj antibiotikëve hyri këto ditë edhe në rendin e ditës së OKB-së.

  Përdorimi i tepruar i antibiotikëve dhe ilaçeve të tjera dikur tepër të sukseshme në luftën ndaj mikrobeve, ka sjellë si pasojë edhe mutacione gjenetike tek mikrobet duke i bërë ato rezistente ndaj antibiotikëve.
  Një raport i Bankës Botërore në ...

 • Dallimet mes dy kandidatëve bazuar tek fondet

  21 Shtator, 2016

  klinton-trumpDy kandidatët për presidentë Donald Trump dhe Hillary Klinton, kanë dallime të qarta për shumë çështje, por ndërsa fushata po i afrohet fundit, dallimet janë të mëdha edhe përsa i përket fondeve që ata po shpenzojnë.

  Sipas dokumenteve të dorëzuara në Komisionin Federal të Zgjedhjeve, për muajin gusht, zonja Klinton ka grumbulluar 60 milionë dollarë për fushatë, ndërsa zoti Trump ...

 • Pajisje për identifikimin e bakterieve rezistente

  21 Shtator, 2016

  bakterje-rezistenteSipas Qendrës amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve, të paktën 2 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara infektohen çdo vit dhe 23 mijë prej tyre vdesin pas infektimit me bakterie rezistente ndaj ilaçeve. Në disa raste dallimi mes jetës dhe vdekjes mund të përcakohet ...

 • Aparatet Fitbit dhe humbja e peshës

  21 Shtator, 2016

  fitness-trackers-abandodedAparatet që ndjekin akvititetet tuaja fizike dhe që shpresonit se do t’u ndihmonin të humbisnit disa kilogramë, ndoshta nuk funksionojnë – pretendon një studim i ri.

  Studiuesit në Universitetin e Pitsburgut thanë se gjatë një periudhe dy vjeçare, njerëzit që morën vetëm këshilla të mjekut për shëndetin, humbën më shumë peshë nga ata që vunë aparatet e tipit fitbit dhe ...

 • SHBA, rregulla të reja për makinat pa shofer

  21 Shtator, 2016

  googles-driverless-carsQeveria amerikane pritet të publikojë së shpejti rregullat e reja, të cilave do t’u nënshtrohen kompanitë që janë duke eksperimentuar me makaina pa shofer.

  Disa nga kompanitë më të mëdha amerikane, si Apple, Ford, Google dhe Uber po garojnë për të krijuar makinat e së ardhshmes, të afta për të lëvizur në mënyrë autonome. Por ndërsa makinat pa shoferë kanë ...

 • Kasafortë teknologjike për plazh

  21 Shtator, 2016

  plazhA ju ka ndodhur ndonjëherë të shkoni në plazh dhe të lini në breg sendet me vlerë dhe kur ktheheni nga deti nuk i gjeni dot? Zgjidhjen e ofron kompania Beachegg.

  Ngjason me një vezë gjigande dhe shumë shpejt mund ta shihni nëpër plazhe. Inxhinierët hungarezë kanë krijuar Beachegg, që notarët të mos shqetësohen për sendet me vlerë të lëna ...

 • Dodik për REL: Do ta mbajmë referendumin

  19 Shtator, 2016

  dodikPresidenti i Republikës Sërpska të Bosnjës, Millorad Dodik, u zotua se do të mbajë referendumin për një festë në rajonin serb, me gjithë faktin se ai paraqet sfidë për autoritetin e qeverisë qendrore.

  Dodik i tha Shërbimit të Ballkanit të Radios Evropa e Lirë se referendumi i planifikuar më 25 shtator, për 9 janarin si ditë e entitetit, do të ...

 • Kërcënimi nga interneti

  19 Shtator, 2016

  Nga 19-20 shtator zhvillohet i ashtuquajturi Cyber Security Summit. Është hera e katërt që ai mbahet dhe këtë herë zhvillohet në Sillicon Valley.

  internetOrganizatorët e takimit të nivelit të lartë të ekspertëve, Konferenca e Sigurisë e Mynihut dhe Telekomi Gjerman ftuan për të diskutuar për sigurinë kibernetike ekspertë të shkencës, politikës, ekonomisë dhe ushtrisë. DW foli me Thomas Kremer nga Deutsche Telekom.

  Deutsche ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"