LAJMET NGA BOTA

 • Studimi, varianti britanik i COVID-it, më vdekjeprurës se variantet e tjera

  11 Mars, 2021

  covid-19-coronavirus mutationNjë vit nga momenti kur Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli pandeminë nga koronavirusi, një studim i ri arrin në përfundimin se variant britanik i COVID-19-s, është më vdekjeprurës se variantet e mëparshme të virusit.

  Studimi i botuar të mërkurën në “British Medical Journal” vë në dukje se personat e infektuar me variantin britanik kishin ndërmjet 30% deri 100% më ...

 • Teknologji e re kundër bakterieve në sipërfaqet e objekteve

  10 Mars, 2021

  BakteriePandemia ka sjellë ndërgjegjësim më të madh për sipërfaqet që preken nga shumë njerëz. Që me fillimin e saj, dy shpikje të krijuara prej vitesh për të luftuar mikrobet u bënë të shumëkërkuara.

  Megjithëse COVID-19 përhapet kryesisht nëpërmjet ajrit, pandemia ka sjellë ndërgjegjësim më të madh për sipërfaqet e prekura nga shumë njerëz.

  Mjeku Brian Wind ka qenë i shqetësuar prej ...

 • Studimi: Pfizer-BioNTech neutralizon variantin brazilian të COVID-19

  9 Mars, 2021

  vakcinaNjë studim laboratorik tregon se vaksina Pfizer-BioNTech neutralizon variantin me përhapje të shpejtë të koronavirusit të zbuluar së fundmi në Brazil.

  Shkencëtarët në firmën Pfizer dhe Universitetin e Teksasit morën gjak nga njerëzit të cilëve u ishte bërë vaksina dhe e përzien atë me një version të përpunuar të mutacionit, të quajtur P.1. Studiuesit zbuluan se vaksina ishte pothuajse aq ...

 • SHBA, studentët dhe shkollat ende përballen me pasojat e COVID-it

  9 Mars, 2021

  safe choiseNdërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat tronditëse të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve.

  “Mendoja gjithë kohës se nuk dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria.

  Studentët e ciklit të lartë, shumica nën moshën ...

 • SHBA: Zbulimi rus përhap dezinformime për vaksinat Pfizer dhe Moderna

  8 Mars, 2021

  Departament of StateShtetet e Bashkuara kanë identifikuar tre publikime në internet të drejtuara nga shërbimet e zbulimit rus, që po përpiqen të sabotojnë vaksinat e prodhuara nga kompanitë Pfizer dhe Moderna, tha një zëdhënëse e Departamentit të Shtetit.

  Zëdhënësja tha se publikimet në fjalë “kanë përhapur shumë lloje dizinformimesh, duke përfshirë ato për vaksinat Pfizer dhe Moderna, si dhe për ...

 • GM: Në vitin 2035 do të prodhojmë vetëm makina elektrike

  7 Mars, 2021

  gmPremtimi i kohëve të fundit i kompanisë “General Motors” për të prodhuar vetëm automjete elektrike deri në vitin 2035, me përjashtim të kamionëve të rëndë, pritet të shërbejë si nxitje e madhe drejt largimi nga përdorimi i naftës dhe benzinës si burime energjie në industrinë e automobilëve. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Mike O’Sullivan njofton për këtë prirje globale, ...

 • Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme

  6 Mars, 2021

  vakcinaEkipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër koronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se nuk do vaksinën e prodhuar ...

 • Ministri francez: Vaksinat ruse dhe kineze, rrezik për unitetin e bllokut dhe shëndetin publik

  6 Mars, 2021

  a_medical_specialist_holds_a_vial_of_sputnik_v_vaccine_against_the_coronavirus_at_a_vaccination_center_in_the_state_department_store_gum_in_central_moscow_russia_january_18_2021._reutersNjë ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për COVID-19n, nëse ato nuk miratohen nga rregullatori i BE-së për barnat.

  Ministri i Çështjeve Evropiane Clement Beaune paralajmëroi të premten se vaksinat ruse dhe kineze përbëjnë rrezik për unitetin e bllokut dhe për shëndetin publik.

  Pas një fillimi të vështirë ...

 • OBSH, Ekipi hetimor përgatitet të nxjerrë raportin për origjinën e COVID-it

  6 Mars, 2021

  Peter Ben Embarek OBSHHetuesit që zhvilluan inspektime në Kinë për të zbuluar origjinën e koronavirusit, do të nxjerrin në mes të marsit një raport me përfundimet e tyre, tha të premten një zyrtar i OBSH-së.

  Peter Ben Embarek, i cili udhëhoqi misionin, sqaroi në konferencën e rregullt për shtyp të organizatës se nuk do të nxirrej një raport paraprak, siç ...

 • Raporti: lidhje e ngushtë mes vdekjeve nga COVID-i dhe obezitetit

  4 Mars, 2021

  ObezSipas një studimi të ri, shumica e vdekjeve nga COVID-19 kanë qenë në vendet me një përqindje të lartë të obeziteti.

  Sipas studimit, vdekshmëria nga koronavirusi ka qenë 10 herë më e lartë në vendet ku të paktën 50% e të rriturve janë mbipeshë.

  Raporti, i cili flet për një lidhje “dramatike” midis niveleve të vdekjes nga COVID-19 dhe mbipeshës, zbulon ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"