LAJMET NGA BOTA

 • Deputetët turq në Uashington për klerikun Gulen

  3 Gusht, 2016

  deputetet turq washingtonPresidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ritheksoi sot në një fjalim në televizion se përpjekja e dështuar për grusht shteti muajin e kaluar ishte planifikuar jashtë vendit. Ndërkohë, një grup deputetësh turq ndodhen në Uashington për t’i nxitur zyrtarët amerikanë të plotësojnë kërkesën e Ankarasë për ekstradimin e klerikut Fethullah Gulen, i cili akuzohet se orkestroi përpjekjen ...

 • Studim mbi gjenet e depresionit

  3 Gusht, 2016

  studim depresioniËshtë bërë një zhvillim i madh drejt të kuptuarit të biologjisë së depresionit. Shkencëtarët kanë identifikuar 15 rajone të gjenomit që lidhen me sëmundjen depresive.

  Ata kanë kryer një studim të gjerë të gjenomit, ku përfshinë rreth 500 mijë persona, duke krahasuar ndryshimet gjenetike të personave që kishin vuajtur nga simptoma depresive me të atyre që nuk kishin provuar ...

 • Rreziku i Zikës në Florida

  3 Gusht, 2016

  zikaZyrtarët në Florida i kanë kërkuar ndihmë qeverisë federale për t’i ndihmuar në parandalimin e Zikës pas identifikimit të një lagjieje në Miami ku pickimet nga mushkonjat kanë përhapur virusin. Deri tani, janë raportuar 14 raste në shtetin e Floridës. Rreth 400 raste të tjera janë shkaktuar nga udhëtimi nëpër vendet me rrezik. Qendrat amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve ...

 • Dita Botërore e Hepatitit

  3 Gusht, 2016

  hepatit vakcinaSipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, megjithë përparimin e bërë në zhvillimin e trajtimeve për hepatitin, vendet vazhdojnë të injorojnë rrezikun e virusit. Sot, në Ditën Botëtore të Hepatitit, ka 400 milionë njerëz të infektuar me hepatitin B dhe C – dhjetë herë më shumë se sa numri i atyre të prekur nga virusi HIV.

  Në një klinikë në Islamabad ...

 • Rreziqet e të ndenjurit ulur

  3 Gusht, 2016

  vrapimiHulumtimet e reja nxjerrin se të ndenjurit ulur 8 orë në ditë mund të rrisë me 60% rrezikun e një vdekjeje të parakohshme. Por shkencëtarët thonë se thjesht një shëtitje prej një ore mund të ndryshojë dëmin e të ndënjurit ulur për periudha të gjata. Sipas tyre, njerëzit që merren me aktivitete fizike me “intensitet të moderuar,” rreth 60-75 ...

 • Kultura unike e “Silicon Valley”

  3 Gusht, 2016

  Silicon Valley“Silicon Valley” është një qendër e teknologjisë ku kanë selitë kompani si Google, Facebook dhe Apple. Rajoni ndodhet në Kaliforninë veriore, ndërmjet San Franciscos dhe San (Hozesë) Joses. Ajo njihet mbi të gjitha për kulturën e fillimit të një biznesi.

  Kur prindërit e saj emigruan nga Nepali, Monika Perkash nuk kishte imagjinuar se një ditë ajo do të drejtonte ...

 • Fabrika gjigante e firmës së prodhimit të makinave Tesla

  3 Gusht, 2016

  tesla model sTesla ka hapur një fabrikë të madhe në shkretëtirën e Nevadës, ndërtimi i së cilës ka kushtuar 5 miliardë dollarë. Fabrika ka kapacitet për të dyfishuar prodhimin global të baterive me litium. Kjo është një lëvizje e guximshme e kompanisë, e cila po shpreson të ulë koston e prodhimit të baterive me mbi 30 përqind.

  Është një investim ...

 • Zbulim i ri: oksigjeni në Tokë në lashtësi

  3 Gusht, 2016

  oksigjeniHulumtuesit thonë se, rreth një miliardë vjet më parë, Toka kishte shumë më shumë oksigjen se sa mendohej deri tani. Ky zbulim mund të ndryshojë teorinë e evoluimit të jetës në Tokë.

  Ky zbulim i studiuesve të Universitetit Brock në Kanada, u bë i mundur pas përdoriomit të një metode të re për të analizuar atmosferën e Tokës në lashtësi, ...

 • Njerëzit më të gjatë në botë

  3 Gusht, 2016

  njerezitBurrat holandezë dhe gratë letoneze janë njerëzit më të gjatë në botë, ndërsa burrat e Timorit Lindor dhe gratë nga Guatemala janë njerëzit më të shkurtër të botës, sipas një studimi të ri. Studimi gjithëpërfshirës nën drejtimin e shkencëtarëve të Kolegjit Mbretëror të Londrës analizoi të dhënat për gjatësinë e të rinjve gjatë shekullit të kaluar dhe arriti në ...

 • Hillary Clinton hyn në histori

  27 Korrik, 2016

  Hillary ClintonHillary Clinton hyn në histori si  grua e parë që zgjidhet zyrtarisht si kandidate për presidente e një prej partive kryesore në Shtetet e Bashkuara.

  Ajo e mori kandidimin zyrtarisht sot, kur u numëruan në sallen e Kuvendit Demokrat votat e delegateve të çdo shteti.

  ë një shenjë uniteti, ish-rivali i saj Bernie Sanderskërkoi ndërprerjen e numërimit të mëtejshëm, pasi ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"