LAJMET NGA BOTA

 • Austria kërkon që itinerari ballkanik të mbetet i mbyllur

  1 Korrik, 2016

  Qëllimi i publikuar i Ministrisë së Brendshme të Austrisë: që itinerari ballkanik të mbetet i mbyllur për refugjatë. Lidhur me këtë kanë biseduar në Vjenë shefat e policive të vendeve ballkanike.

  refugjatetAutoritetet e Austrisë duan të përgatiten mirë për valët e reja të mundshme të refugjatëve. Ministri i Brendshëm austriak Wolfgang Sobotka (ÖVP) thotë se një prej parakushteve është bashkëpunim ...

 • Identifikohen sulmuesit në aeroportin e Stambollit

  30 Qershor, 2016

  turqiaZyrtarë të qeverisë turke thanë se tre sulmuesit vetëvrasës që lanë pas vetes 43 të vrarë dhe rreth 240 të plagosur në aeroportin e Stambollit, janë nga Rusia, Uzbekistani dhe Kirgizia.

  Gazeta proqeveritare turke, Yeni Safak, shkruan se sulmuesi rus është nga rajoni i Dagestanit që kufizohet më Çeçeninë. Sherbimi kirgiz dhe ai uzbek i sigurisë nuk kanë komentuar njoftimet.

  Të ...

 • Erdogani duhet të ndryshojë kursin e politikës së jashtme

  30 Qershor, 2016

  Turqia ka raporte të tendosura të paktën me dy vende: Rusinë dhe Izraelin. Tani ka nevojë për përmirësime, sepse politika e ashpër e Presidentit Erdgogan i ka sjellë shumë probleme vendit.

  erdoganPlazhet turke janë gati bosh, sepse atje ka shumë më pak njerëz se në të kaluarën. Një e treta, pra rreth 35 % turistë ka më pak këtë vit. ...

 • Arrihet paqja Putin-Erdogan, Rusia heq sanksionet ndaj Turqisë

  29 Qershor, 2016

  putin erdoganËshtë arritur paqja mes Erdogan dhe Putin. Një telefonatë e kreut të Kremlinit për t’i shprehur ngushëllimet e rusëve për tragjedinë e stambollit ka depërtuar në ofensivën diplomatike të presidentit turk për ripërtëritjen e marrëdhënieve.

  Paqja është tashmë e konfirmuar, nisur edhe nga fakti se së shpejti do të zhvillohet një takim kokë më ...

 • Pasojat e terrorizmit, Turqia goditet rëndë në turizëm; humbjet 17 mld $

  29 Qershor, 2016

  turizmi turqiE keqja më e madhe nuk ka mbaruar ende për Turqinë. Kështu thuhet në një analizë të rrjetit informativ Bloomberg, referuar goditjes që ka marrë ekonomia e vendit pas sulmit të së martës.

  Industria më e rëndësishme e vendit, turizmi, është dëmtuar rëndë. Ajo punëson 8% të njerëzve në vend dhe dëmi i deritanishëm ...

 • Rihapet aeroporti i Stambollit – 41 numri i të vrarëve

  29 Qershor, 2016

  aeroporti ataturk 1Stambolli rihapi plotësisht Aeroportin Ndërkombëtar Ataturk, pas sulmit vetëvrasës, ku humbën jetën 41 vetë dhe u plagosën më shumë se 200.

  Kompania Turkish Airlines njoftoi se ka rifilluar të gjitha operacionet e fluturimit, duke përfshirë fluturimet ndërmjet Shteteve të Bashkuara dhe Stambollit.

  Kryeministri Binali Yildirim tha se tre persona vetvrasës arritën të martën me taksi në aeroport dhe hapën ...

 • Tronditje pas serisë së atentateve në aeroportin e Stambollit

  29 Qershor, 2016

  Në aeroportin ndërkombëtar të Stambollit tre atentatorë vetëvrasës kanë qëlluar përreth dhe kanë hedhur më pas veten në erë. Flitet për 36 vetë që kanë humbur jetën dhe 150 të plagosur.

  aeroporti ataturkPas sulmeve terroriste në aeroportin e Stambollit politikanë nga e gjithë bota shprehen të tronditur. Kancelarja gjermane, Angela Merkel u shprehu ngushëllimet familjeve të viktimave dhe tha se ...

 • Suedia teston autostradën e parë elektrike në botë

  29 Qershor, 2016

  suediaE ashtu-quajtura “autostrada e parë elektrike” po testohet në Suedi me synimin për të ulur ndotjet nga efekti serë në sektorin e transportit. Projekti u nxit nga autoriteti suedez i transportit dhe është rezultat i bashkëpunimit teknologjik mes kompanisë Siemens dhe prodhuesit të kamionëve, Scania.

  Në autostradën suedeze E16 pranë qytetit Sandviken, po ndodh ajo që thuhet të se do ...

 • Fushata për lejen e lindjes me pagesë

  29 Qershor, 2016

  femijaShtetet e Bashkuara janë i vetmi vend i zhvilluar që nuk e ka të mandatuar lejen e lindjes me pagesë për shtetasit. Kjo bën që nënat e punësuara dhe baballarët të kenë mundësi të kufizuara pas lindjes së fëmijës. Por, disa shtete amerikane kanë filluar të udhëheqin në zbatimin e politikave për lejen e lindjes me pagesë, përfshi Kaliforninë, ...

 • Bye-bye Britain: Po tani?

  24 Qershor, 2016

  Britania e Madhe vendosi të dalë nga Bashkimi Evropian, por ndarja do të jetë e gjatë. Disa thonë madje se ndarja do të jetë tepër e rëndë.

  GBKur të kalojë habia dhe dëshpërimi për vendimin e britanikëve për Brexit-in, do të fillojë edhe puna praktike. Eurodeputeti britanik Syed Kamall, vetë një konservator britanik dhe kundërshtar i Brexit-it, u shpreh të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"