LAJMET NGA BOTA

 • Britania në prag të referendumit

  21 Qershor, 2016

  Anglia EUDy ditë para se referendumi të vëndosë mbi të ardhmen e Britanisë, nuk është e qartë nëse shumica e votuesve do të mbështesin qendrimin në Bashkimin Evropian apo largimin nga blloku. Vrasja javën e kaluar e një ligjvënësje britanike që mbështeste qendrimin në bllokun 28 vendësh, duket se ka nxitur disa votues të ndryshojnë qendrimin.

  Ligjvënësit britanikë u kthyen ...

 • Kontrolli i armëve – Senati hedh poshtë propozimet

  21 Qershor, 2016

  senatiTetë ditë pas vrasjeve masive më të rënda në historinë amerikane, senati amerikan hodhi poshtë një seri propozimesh për të kufizuar të drejtën për të blerë armë zjarri dhe për kontrollin e blerësve. Propozimet mbështeteshin me forcë nga senatorë demokratë.

  Dje vonë, republikanët bllokuan dy propozime të hershme që demokratët i kishin përkrahur me forcë pasi personi i armatosur Omar ...

 • Vëzhgimi i trurit bëhet i lehtë

  21 Qershor, 2016

  vezhgimi i truritShkencëtarë dhe inxhinierë vazhdojnë përmirësimin e aparateve që ndihmojnë mjekët për të kuptuar më mirë dhe për të diagnostikuar kushtet që ndikojnë në trurin tonë. Një nga qëllimet është për të gjetur shkaqet e sëmundjeve Alzheimer dhe Parkinson, të cilat ndikojnë miliona njerëz në të gjithë botën.

  Që nga viti 1980, mjekët kanë përdorur Imazhe me Rezonancë Magnetike, ...

 • Aeroplani me energji diellore Solar Impulse

  20 Qershor, 2016

  Aeroplani diellorI pajisur me asgjë tjetër përveç energjisë diellore, avioni Solar Impulse 2, u nis nga aeroporti John F. Kennedy në Nju Jork sot paradite në segmentin e 15 të një udhëtimi përreth botës.

  Ky është segmenti më i rrezikshme të këtij udhëtimi, me fluturimin mbi Oqeanin Atlantik.

  Avioni po drejtohet nga piloti zvicerian Bertrand Piccard.Ai dhe kolegui tij Andre Borschberg ...

 • NASA, programet e udhëtimit në hapësirë

  20 Qershor, 2016

  Amija KozmikeQendra Hapësinore Johnson e NASA-s gjendet në Hjuston të shtetit Teksas. Për rreth pesë dekada, kjo qendër ka udhëhequr përpjekjet njerëzore për eksplorimin e hapësirës. Objektivi i kësaj qendre tani është dërgimi i njerëzve në planetinin e kuq, Mars.

  Që nga viti 1961, Qendra Hapësinore Johnson, shkurtimisht JSC, është vendi ku NASA kryen dhe kordinon të gjitha aspektet e ...

 • Kthehet ekuipazhi i Stacionit Hapësinor

  20 Qershor, 2016

  kapsula soyuzNjë kapsulë Soyuz me ekuipazhin e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës kreu sot një zbritje të suksesshme me parashutë në aerodromin e Kazakhstanit.

  Në ekipin e astronautëve ishin ai amerikan Tim Kopra, britaniku Tim Peake dhe kozmonauti rus Yuri Malenchenko.

  Tim Peake është astronauti i parë britanik që shkon në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

  Zbritja sot e kapsulës u krye rreth tre ...

 • Një ide e re për avionët

  17 Qershor, 2016

  avioniThe world’s largest airplane, Ukrainian Antonov An-225 Mriya takes off at the airport near Hostomel near Kiev , Ukraine, Tuesday, May 10, 2016.

  Një inxhinier aviacioni ukrainas ka projektuar një tip të ri avioni, me synimin për të përmirësuar sigurinë në rastet e emergjencave ndërsa avioni ndodhet në ajër. Aeroplani ka një kabinë, e cila mund të shkëputet ...

 • Sanders: Do të bashkëpunoj me Clinton

  17 Qershor, 2016

  bernie sandersBernie Sanders premtoi se do të punojë me kandidaten ende jozyrtare presidenciale Hillary Clinton, por nuk tha që lë garën apo që do ta mbështesë kandidaturën e saj. Senatori i Vermontit, gjatë një fjalimi për mbështetësit e tij, tha se ishte jetësore që ata të mos lejonin kandidatin republikan Donald Trump të fitojë Shtëpinë e Bardhë.

 • “Vetëm shtazët nuk falen”, në Turqinë e Erdoganit

  17 Qershor, 2016

  turqiaJemi në muajin e Ramazanit, muaji gjatë të cilit myslimanët agjerojnë në tërë botën. Mustafa Askar, profesor i teologjisë në Universitetin shtetëror të Ankarasë, intervistohet drejtpërdrejtë në kanalin e parë të televizionit shtetëror, TRT1.

  Tema e emisionit, “Lumturia e Ramazanit”.

  Ai flet për bisedat që i ka pasur me kolegët e tij gjatë një vizitë që i kanë bërë në kopshti ...

 • Vritet një deputete britanike

  17 Qershor, 2016

  Jo CoxNë Britani, fushata për referendumin e javës së ardhshme mbi BE-në është pezulluar, pas lajmit se një deputete kryesore e parlamentit ka humbur jetën pasi u qëllua me armë zjarri.

  Jo Cox, deputete 41-vjeçare e Partisë Laburiste të opozitës dhe nënë e dy fëmijëve fillimisht u plagos dhe u la në trotuar pranë qytetit Leeds të Anglisë veriore.

  Policia në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"