LAJMET NGA BOTA

 • SHBA, politika e frikës dhe myslimanët

  17 Qershor, 2016

  pakistanezetFamilja Bashir është pjesë e grupit të emigrantëve pakistanezo-amerikanë. Dy djemtë e kësaj familjeje, Danish dhe Danyiel janë lindur dhe rritur në Shtetet e Bashkuara. Ata janë pjesë e mbi 3 milion myslimanëve që jetojnë në këtë vend. Sipas një raporti të fundit të Qendrës së Studimeve Pew, deri në vitin 2050, Islamizmi do të jetë besimi i dytë ...

 • Dhuna e tifozëve rusë

  16 Qershor, 2016

  dhuna ruseFranca dëboi drejtuesin e ekstremit të djathtë të shoqatës së tifozëve rusë të futbollit Alexander Shprygin dhe 20 tifozë të tjerë, pas dhunës së ushtruar në ndeshjen Angli Rusi në Marsejë. Organizatorët e Kampionatit Evropian, kanë kërcënuar madje edhe përjashtimin e Rusisë nga kamapionati për shkak të dhunës së tifozëve. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry ...

 • NATO do të frikësojë Rusinë

  15 Qershor, 2016

  natoMinistrat e Mbrojtjes të NATO-s po shtojnë armatimet dhe trupat për lindjen. Ato synojnë t’i sinjalizojnë Rusisë: deri këtu dhe jo më tej.

  NATO është duke zgjeruar më tej praninë e saj ushtarake në krahun lindor, sidomos në vendet baltike dhe Poloni. Ministrat e Mbrojtjes të Aleancës po reagojnë me këtë ndaj kërcënimit që vjen sipas mendimit të tyre prej ...

 • Rusia skualifikohet me kusht nga Euro 2016

  14 Qershor, 2016

  tifozet perleshjeFederata Evropiane e Futbollit, vendosi të “skualifikojë me kusht” ekipin kombëtar rus dhe ta dënojë atë me 150 mijë euro gjobë, për shkak të përfshirjes së tifozëve rusë në përleshje të dhunshme në Marsejë.

  Në një komunikatë të UEFA-s thuhet se kundër Unionit Rus të Futbollit janë ngritur akuza për “trazira, përdorim fishekzjarrësh dhe sjellje raciste”.

  Në komunikatë thuhet se ...

 • Euro 2016: 31 lojtarë me origjinë shqiptare

  14 Qershor, 2016

  Përfaqësuesja e Shqipërisë ndodhet testit ndoshta edhe vendimtar për vazhdimin e garave. Vazhdojnë spekulimet për Shaqirin dhe lojtarët e tjerë me origjinë shqiptare. Mustafi titullar edhe kundër Polonisë?

  xhakaKombëtarja e Shqipërisë humbi në ndeshjen e parë të Kampionitit Evropian, por dyert ende janë të hapura për vazhdimin e garave. Në ndeshjen e së mërkurës me Francën kuqezinjtë do ta kenë ...

 • Dërgesa e ilaçeve me dron në Ruanda

  14 Qershor, 2016

  ilace me dronKur rrugët bllokohen nga fatkeqësitë natyrore apo trazirat politike, shpesh e vetmja rrugë për të dërguar furnizime mjekësore të domosdoshme për jetën dhe sende të tjera në zonat e largëta është nga ajri. Por, kjo gjë mund të kryhet sikurse edhe në fusha të tjera, përmes përdorimit të robotëve. Materiali në vazhdim na njeh me një projekt ...

 • Gjermania përfiton nga spiunazhi

  13 Qershor, 2016

  Zemërimi publik qe i madh. Britanikët dhe amerikanët vëzhgojnë komunikimin tonë. Por kritika e qeverisë gjermane për këtë duket e rezervuar. Sepse edhe Gjermania përfiton nga spiunazhi.

  BND gjermaneMegjithë nevojën për përfitimin e informacionit, “tema e proporcionalitetit mbetet gjithnjë një temë e rëndësishme”. Kaq qe e gjitha – më shumë kritikë për programin amerikan të spiunazhit, PRISM Angela Merkelit nuk ...

 • Aftësimi profesional në Gjermani

  13 Qershor, 2016

  Përgatitja duale është një model i suksesit në Gjermani. Ajo kombinon mësimet nga praktika dhe teorika, gjë që e lakmojnë shumë vende të tjera.

  automekanikPavarësisht se cilën shkollë të mesme apo gjimnaz e kanë përfunduar, të gjithë të rinjtë në Gjermani mund të konkurrojë për një vend për kualifikim profesional. E veçanta e këtij sistemi është që të rinjtë mund ...

 • Microsoft blen LinkedIn

  13 Qershor, 2016

  LinkedInMicrosoft njoftoi se do të blejë rrjetin social të komunikimit të profesionistëve LinkedIn, i cili ka 433 milionë përdorues. Oferta e blerjes është për 26.2 miliardë dollarë dhe pritet të përfundojë në fund të vitit.

  Oferta e Microsoftit parashikon një çmim prej 196 dollarësh për çdo aksion të firmës LinkedIn, gati dyfishi i vlerës së tyre në mbyllje të bursës ...

 • “This One’s For You” – Hapja e Kampionatit Evropian

  10 Qershor, 2016

  Paris euro 2016 1Kampionati Evropian në Francë fillon me ndeshjen Francë – Rumani. Por që në ditën e dytë në fushën e blertë pritet edhe kombëtarja shqiptare, në paraqitjen e saj historike.

  “Plot dy vjet jemi përgatitur për këtë ndeshje”, thotë trajneri i Francës Didier Deschamps, në prag të ndeshjes së parë të Kampionatit Evropian në Stade de France në ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"