LAJMET NGA BOTA

 • Turqia, së shpejti me kryeministër të ri

  5 Maj, 2016

  DavutogluTurqia po ballafaqohet me amulli politike, me largimin e pritshëm të Ahmet Davutoglu nga roli i kreut të partisë në pushtet dhe si rrjedhojë edhe nga posti i kryeministrit. Tërheqja e tij vjen si rezultat i përplasjeve me Presidentin Recep Taip Erdogan dhe pritet ta çojë vendin në zgjedhje të parakohëshme:

  Partia në pushtet AK do të zhvillojë një kongres ...

 • Dy ish presidentë republikanë nuk e mbështesin z. Trump

  5 Maj, 2016

  BushKandidati republikan për president Donald Trump tha se dëshiron të bashkojë partinë republikane, por ai nuk do të ketë mbështetjen e të paktën dy ish presidentëve republikanë. George W. Bush, i cili shërbeu për dy mandate para presidentit Obama, tha se ai nuk ka në plan të marrë pjesë, ose të komentojë për garën e këtij viti. Ndërsa një ...

 • Trump fiton në Indiana; Cruz largohet nga gara

  4 Maj, 2016

  Trump & CruzDonald Trump shënon fitore të thellë në Indiana duke iu afruar shumë pranë emërimit nga Partia Republikane si kandidati i saj zyrtar për president.

  Rivali i tij kryesor, senatori nga Teksasi Ted Cruz, në një fjalim të martën në mbrëmje njoftoi se do të largohet nga gara. Gara në Indiana ishte shpresa e vetme e tij për të ...

 • Dita ndërkombëtare e lirisë së shtypit

  3 Maj, 2016

  ” Kush nuk mund të shprehë mendimin e tij,

  ai nuk mund t’i nxisë të tjerët të mendohen.

  Nëse njeriu nuk mund të shprehë mendimin e tij,

  atëherë mendimi që qarkullon shndërrohet në doktrinë.

  Ai që  lejon të qarkullojë vetëm mendimin e tij,

  ai nuk  ka një mendim, por një ideologji.

  Kush thotë vetëm, atë që të tjerët duan të ...

 • Liria e mediave e kërcënuar në të gjithë botën

  3 Maj, 2016

  Në Ditën e Lirisë së Shtypit mbahen me dëshirë fjalime të mëdha. Por është fakt që liria e shtypit dhe me të edhe e drejta për informacion e qytetarëve ndodhet në presion në të gjithë botën.

  press freedom“Janë kohë të errëta për lirinë e shtypit dhe të mendimit dhe për të drejtat e njeriut në përgjithësi”, thotë avokati egjiptian dhe ...

 • Viktima e parë në SHBA nga virusi Zika

  3 Maj, 2016

  virusi zikaGjatë fundjavës u njoftua vdekja e parë në SHBA nga virusi Zika ndërkohë që ligjvënësit janë larguar për një pushim një javor. Asnjë nga dhomat e Kongresit nuk ka miratuar ende fonde për të luftuar virusin Zika, pavarësisht paralajmërimeve në rritje nga zyrtarët e shëndetësisë.

   

  Vdekja e një të moshuari në Puerto Rico shënoi fillimin ogurzi të virusit Zika ...

 • Përdorimi i kamerave inteligjente

  3 Maj, 2016

  kameraShumë shtëpi sot janë të pajisura me kamera sigurie dhe sensorë për të njoftuar pronarët nëse dikush është duke lëvizur në pronën e tyre, një anëtar i familjes, postieri, apo ndonjë hajdut. Një kompani franceze ka krijuar një kamera inteligjente për shtëpitë që dallon fytyrat e personave dhe alarmon pronarët, nëse një i panjohur hynë në shtëpinë e tyre. ...

 • Integrimi i sistemeve elektrike

  3 Maj, 2016

  rrjeti elektrikMë shumë se një shekull pasi bota filloi të përdorte rrymën alternative, si sistemin kryesor të shpërndarjes së energjisë elektrike, rryma e vazhduar po kthehet në përdorim. Në sajë të teknologjisë moderne, të dy sistemet tani mund të integrohen pa probleme, duke u sjellur kursime të konsiderueshme kompanive të energjisë elektrike, si dhe konsumatorëve të tyre. Korrespondenti i Zërit ...

 • Rënia e kompanisë Apple

  3 Maj, 2016

  AppleFirmës më fitimprurëse në botë i ra vlera pas raportimit të shitjeve më të ulëta të celularit iPhone pas gati 13 vjetësh. Drejtori i kompanisë Apple, Tim Cook, fajëson gjendjen jo të mirë të ekonomisë kineze, por analistët radhisin një sërë faktorësh të tjerë, si mbingopjen e tregut të celularëve dhe mungesën e produkteve të reja. Për një ...

 • Gjermania do t’u presë ndihmat sociale qytetarëve nga BE

  29 Prill, 2016

  Ministrja gjermane e Punës, Andrea Nahles është e bindur: Qytetarët nga BE do duhet të presin me vite derisa të aplikojnë në Gjermani për ndihma sociale. Ligjvënësi ka si detyrim të mbyllë boshllëqet ligjore.

  Ministrja e Punes DEAsnjë qytetar i Bashkimit Europian nuk duhet të zhvendoset në Gjermani për shkak se në këtë vend ofrohen ndihma zemërgjera sociale. Me këtë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"