LAJMET NGA BOTA

 • Makinat me hidrogjen më pranë realitetit

  26 Prill, 2016

  makina me hidrogjenTeknologjia e makinave elektrike, po kalon nga kompanitë e mëdha tek kompanitë më të vogla. Kjo lëvizje ofron shpresa për makina më të përballueshme financiarisht për konsumatorët por edhe miqësore me mjedisin.  Prototipi më i ri i ndërtuar në Uells mund të dalë në treg pas pothuajse dy vjetësh.

  Makinat që operojnë me bateri të rikarikueshme tashmë janë të ...

 • Çfarë preferojnë votuesit në Serbi?

  22 Prill, 2016

  Në sondazhet e fundit thuhet se tani më dihet fituesi i zgjedhjeve të ardhshme parlamentare në Serbi. Zgjedhësit përcaktohen varësisht nga liderët dhe jo programet apo idelogjia e partive.

  zgjedhjet serbi„Sondazhet e fundit para zgjedhjeve tregojnë se Partia Përparimtare Serbe (SNS)”, thotë Gjorgje Vukoviq nga Qendra për Zgjedhje të Lira dhe Demokraci (CeSID). „Kjo parti do të fitojë rreth gjysmën ...

 • Prince ndёrron jetё: lamtumirё nga njё gjeni i popit

  22 Prill, 2016

  Kitarist gjenial, kёngёtar i pёrkryer, autor fantastik, aranzhues plot fantazi: Prince karakterizoi muzikёn pop tё shekullit tё 20-tё. Me vdekjen e tij tё parakohshme skena humbet njё nga figurat mё me influencё tё saj.

  PrinceQysh nё vitet 80-tё e 90-tё duken shenjat qё Prince ёshtё nё tё njёjtin nivel me tё mёdhenjtё e muzikёs pop si nё nivelin artisitik, ashtu ...

 • Portreti i Harriet Tubman tek 20 dollarshi

  21 Prill, 2016

  Harriet TubmanHarriet Tubman, një afrikano-amerikane, që njihet si udhëheqësja e qindra skllevërve drejt lirisë në Shtetet e Bashkuara, do të zëvendësojë portretin e Presidentit Andrew Jackson në kartmonedhën e 20 dollarshit.

  Tubman  do të bëhet afrikano-amerikania e parë, portreti i së cilës do të jetë në një monedhë. Ajo do të jetë gjithashtu gruaja e parë në më tepër se ...

 • Rënie e lirisë së medies në botë – Shqipëria e Kosova në vendnumërim

  20 Prill, 2016

  ReportersOrganizata “Reporterët pa kufij” me seli në Paris, vlerëson se në botë është shënuar një “rënie e thellë dhe shqetësuese” e lirisë së medies.

  Organizata e radhiti Shqipërinë në vendin e 82-të, një pozicion i njëjtë sikurse edhe një vit me parë. Në pjesën e raportit kushtuar Shqipërisë, organizata thekson se ajo “mund të bëjë më shumë”.

  Ky ishte edhe përfundimi ...

 • Sinjalet e suksesit të Bernie Sanders në SHBA

  18 Prill, 2016

  SandersDonald Trump dhe suksesi i tij surprizues kanë dominuar raportimin mediatik në fushatën për zgjedhjen e kandidatëve në SHBA. E padrejtë kundrejt Bernie Sanders: Edhe suksesi i tij rrëfen diçka për Amerikën.

  Marshimi i pandalshëm i Donald Trump në zgjedhjet për kandidatët presidencialë në SHBA ka qenë tema sunduese e mediave dhe debatit publik që në verën e shkuar. Sigurisht ...

 • Ekuador: gjithnjë e më shumë viktima prej tërmetit

  18 Prill, 2016

  termet ekuadorPas këtij tërmeti të rëndë vendi duhet të jetë edhe më i bashkuar, tha presidenti i Ekuadorit Correa. Në zonat e katastrofës po zbulohen gjithnjë e më shumë viktima. Bashkësia ndërkombëtare po jep ndihma emergjence.

  Ka gjasa që numri i viktimave të rritet, sepse ende dyshohet që kanë mbetur shumë njerëz nën rënoja, tha presidenti Rafael Correa në një ...

 • Mungesa e perspektivës tek të rinjtë – rrezik i shoqërive të Ballkanit

  18 Prill, 2016

  Të rinj, dinamikë, pa shanse? Ky është titulli i aksionit të organizatës humanitare katolike, Renovabis, që synon tërheqjen e vëmendjes për mungesën e pespektivës së të rinjve në Europën Lindore e Juglindore.

  protesta MostarProtestë e të rinjve në Mostar kundër papunësisë (23.11.2013)

  Me zë të qetë e të butë ipeshkvi françeskan nga Sarajeva, Pero Sudar ...

 • Bie çmimi i naftës bruto

  18 Prill, 2016

  rafineriÇmimi i naftës ra sot përsëri, pasi vendet kryesore prodhuese dështuan të binin dakort për ngrirë kuotat e prodhimin në mënyrë që të stabilizohej tregu.

  Çmimi i naftës bruto ra 5 për qind sot paradite.

  Ministrat nga 18 vendet e OPEC-ut dhe jo të OPEC-ut thanë të djelën pas një takimi në Katar se duhet “më shumë kohë”, për të marrë ...

 • Clinton, Sanders në debat

  15 Prill, 2016

  clinton sandersKandidatët presidencialë, ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton dhe Senatori nga Vermonti Bernie Sanders zhvilluan një debat të ndezur dje në Nju Jork. Debati i paraprin zgjedhjeve paraprake që zhvillohen të martën e ardhshme në Nju Jork:

  Kandidatët folën me tone agresive në përgjigje të pjesës më të madhe të pyetjeve. Senatori Sanders vuri përsëri në pikëpyetje gjykimin e zonjës ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"