LAJMET NGA BOTA

 • Ekuador: gjithnjë e më shumë viktima prej tërmetit

  18 Prill, 2016

  termet ekuadorPas këtij tërmeti të rëndë vendi duhet të jetë edhe më i bashkuar, tha presidenti i Ekuadorit Correa. Në zonat e katastrofës po zbulohen gjithnjë e më shumë viktima. Bashkësia ndërkombëtare po jep ndihma emergjence.

  Ka gjasa që numri i viktimave të rritet, sepse ende dyshohet që kanë mbetur shumë njerëz nën rënoja, tha presidenti Rafael Correa në një ...

 • Mungesa e perspektivës tek të rinjtë – rrezik i shoqërive të Ballkanit

  18 Prill, 2016

  Të rinj, dinamikë, pa shanse? Ky është titulli i aksionit të organizatës humanitare katolike, Renovabis, që synon tërheqjen e vëmendjes për mungesën e pespektivës së të rinjve në Europën Lindore e Juglindore.

  protesta MostarProtestë e të rinjve në Mostar kundër papunësisë (23.11.2013)

  Me zë të qetë e të butë ipeshkvi françeskan nga Sarajeva, Pero Sudar ...

 • Bie çmimi i naftës bruto

  18 Prill, 2016

  rafineriÇmimi i naftës ra sot përsëri, pasi vendet kryesore prodhuese dështuan të binin dakort për ngrirë kuotat e prodhimin në mënyrë që të stabilizohej tregu.

  Çmimi i naftës bruto ra 5 për qind sot paradite.

  Ministrat nga 18 vendet e OPEC-ut dhe jo të OPEC-ut thanë të djelën pas një takimi në Katar se duhet “më shumë kohë”, për të marrë ...

 • Clinton, Sanders në debat

  15 Prill, 2016

  clinton sandersKandidatët presidencialë, ish-Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton dhe Senatori nga Vermonti Bernie Sanders zhvilluan një debat të ndezur dje në Nju Jork. Debati i paraprin zgjedhjeve paraprake që zhvillohen të martën e ardhshme në Nju Jork:

  Kandidatët folën me tone agresive në përgjigje të pjesës më të madhe të pyetjeve. Senatori Sanders vuri përsëri në pikëpyetje gjykimin e zonjës ...

 • Modele tredimensionale të viruseve

  15 Prill, 2016

  viruset 3dNjë grup shkencëtarësh rusë kanë krijuar modele tre-dimensionale të disa viruseve, si Ebola apo Zika. Pamjet mbresëlënëse zbulojnë një botë që njihet pak prej nesh. Synimi është që njerëzit të mësojnë më shumë për shkaqet e disa prej sëmundjeve që i prekin ata gjatë jetës:

  Ky është virusi që shkakton kaq shumë vuajtje në kontinentin e Amerikës së Jugut ...

 • “Gjermania ka nevojë për punonjës të kualifikuar”

  14 Prill, 2016

  Rreth një milionë refugjatë kërkojnë në Gjermani mbrojtje dhe një perspektivë më të mirë. Por a është në gjendje Gjermania t’u përgjigjet këtyre dëshirave? Punësimi është një prej çështjeve më të rëndësishme.

  refugjatet regjistrimiQëkurse është mbyllur i ashtuquajturi “itinerari Ballkanik”, shifrat e refugjatëve dhe azilkërkuesve në Gjermani kanë rënë dukshëm. Por kjo nuk do të thotë se strehimoret për refugjatë ...

 • Ekspertët: 108 vende të rrezikuara nga kriza e borxheve

  14 Prill, 2016

  Në raportin mbi borxhet 2016 ekspertët përmendin 108 vende, ndër to edhe Shqipëria, Serbia e Kroacia, si të rrezikuar nga kriza e borxheve. Në këto vende gjendja nuk ka përmirësim dhe tendenca e borxheve është në rritje.

  borxhetEkspertët gjermanë të zhvillimit tërheqin vëmendjen për zhvillime të reja të rrezikshme lidhur me krizën e borxheve shtetërore në vendet në zhvillim dhe ...

 • Fushata elektorale në Serbi sipas notave të Sheshelit

  14 Prill, 2016

  sheshellNjohësit e rrethanave në Serbi janë të sigurtë se ultranacionalisti Vojisllav Sheshel do të kthehet në Parlament. Ai po i jep tonin edhe rrjedhës së fushatës elektorale. Ndërsa Vuçiqi po përpiqet të mbahet në garë.

  Një miting partiak në sallën e sporteve në Kralevë. Këtu ka ardhur ylli aktual serb, Aleksandar Vuçiq, partia e të cilit ka organizuar ardhjen e njerëzve me ...

 • Avioni rus fluturon pranë luftanijes amerikane

  14 Prill, 2016

  avioni rus prane luftanijes shbaRusia tha se avioni i saj luftarak respektoi të gjitha rregullat ndërkombëtare kur fluturoi mbi një anije luftarake amerikane në ujrat ndërkombëtare në Detin Balltik në fillim të javës. Shtetet e Bashkuara thanë se dy avionë sulmues rusë fluturuan shumë pranë luftanijes USS Donald Cook ndërsa ajo ishte në ujëra ndërkombëtare.

  Ministria ruse e Mbrojtjes tha ...

 • Koment: Satira e Böhmermann dhe thyerja e tabusë si mani

  13 Prill, 2016

  Bohreman Merkel ErdoganKritika fyese e satirikut, Jan Böhmermann për presidentin turk, Erdogan nuk ishte as e nevojshme e as e guximshme, por thjesht e vetëm një vetëinskenim, mendon Christoph Hasselbach.

  Sa larg duan të shkojnë satirikët në emër të lirisë? Vargjet e Böhmermann-it kundër presidentit turk, Erdogan janë vargjet më primitive dhe më vulgare të transmentuara ndonjëherë në një radio-televizion ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"