LAJMET NGA BOTA

 • Gjermania mbyll pjesërisht kufijtë për shkak të koronavirusit

  15 Shkurt, 2021

  Kufiri Gjermani CekiNë fundjavë Bavaria mbylli kufirin me Çekinë dhe Tirolin në Austri. Ministri i Brendshëm Seehofer synon që me kufizimin e qarkullimit ndërkufitar të pengohet përhapja e mutantëve të COVID-19.

  Policia federale u vendos në mesnatë (13.02) në pikun e të ftohtit me ngrica në minus 20 gradë në pikëkalimin kufitar Schirnding me Çekinë si dhe në vendkalime të ...

 • Jeta pas vaksinimit

  15 Shkurt, 2021

  vaksinaÇfarë ndodh pasi të keni marrë të dyja dozat e një vaksine kundër COVID-19? Zëri i Amerikës analizon ndryshimet në jetë para dhe pas imunizimit.

  Edhe nëse jeni vaksinuar kundër COVID, kjo nuk nënkupton se mund të hiqni maskën dhe të shmangni distancimin fizik, thonë mjekët. Respektimi i masave të sigurisë duhet të vazhdojë.

  “Punoj në një spital rehabilitimi, pra trajtoj ...

 • Tërmet i fuqishëm në Japoni

  14 Shkurt, 2021

  “|‰ó‚µ‚½•»Një tërmet i fuqishëm goditi pjesën lindore të Japonisë të shtunën, duke plagosur dhjetëra njerëz dhe shkaktuar ndërprerje energjie në një pjesë të madhe të vendit. Sipas të dhënave nuk ka njoftime për dëmtime serioze dhe nuk pati paralajmërime për cunam.

  Tërmeti me magnitudë 7.3 e kishte epiqendrën pranë brigjeve të prefekturës Fukushima në një thellësi prej 60 kilometrash, njoftoi ...

 • Fauci: Vaksinat COVID-19 duhet të jenë gati për të gjithë në SH.B.A. deri në mes të prillit

  13 Shkurt, 2021

  FauciEksperti i lartë amerikan i sëmundjeve infektive Dr. Anthony Fauci tha të enjten se deri në prill, kushdo në Shtetet e Bashkuara që dëshiron të bëjë vaksinën për COVID-19 duhet të jetë në gjendje ta bëjë atë.

  Në një intervistë për programin televiziv “Today” në kanalin NBC, Fauci, i cili është gjithashtu këshilltari kryesor mjekësor i Presidentit Joe Biden, tha ...

 • Koment: Thirrjet për të ndaluar së ndërtuari Nord Stream 2 ndihmojnë vetëm Vladimir Putinin

  12 Shkurt, 2021

  Nord Stream 2Pas arrestimit në Rusi të opozitarit Navalny, në Gjermani po kërkohet sërish që të ndërpritet ndërtimi i gazsjellësit Nord Stream 2. Ky është mashtrim i rrezikshëm i vetvetes, mendon Roman Goncharenko.

  Fati i gazsjellësit Nord Stream 2 është një nga temat që nuk e kanë humbur rëndësinë megjithë rrjedhën e lajmeve për Coronën. Arrestimi i Aleksej Navalnit dhe shpërndarja ...

 • Gjermani: Federata dhe landet bien dakord – Lockdown deri më 7 mars

  11 Shkurt, 2021

  MerkelFederata dhe landet në takimin e ri të nivelit të lartë mbi masat ndaj koronavirusit vendosën të shtyjnë deri më 7 mars masat kufizuese. Sidoqoftë do të ketë disa lehtësime: Floktoret do të lejohen të hapen nga 1 marsi.

  Lockdown-i i kufizuar fillimisht deri në mes të shkurtit për të luftuar pandeminë e koronavirusit në Gjermani do të shtyhet deri ...

 • Sonda kineze hyn në orbitën marsiane

  11 Shkurt, 2021

  Tianwen-1Media shtetërore kineze njoftoi të mërkurën se një anije hapësinore e njohur si “Tianwen-1” ka hyrë me sukses në orbitën e planetit Mars, hapi i parë i një misioni ambicioz që përfshin uljen e një mjeti robotik në sipërfaqen marsiane.

  Përmes një deklarate, Administrata Kombëtare e Hapësirës së Kinës tha se anija kozmike përdori manovra për të ulur shpejtësinë në ...

 • CDC: Dy maska mbrojnë më mirë nga koronavirusi

  11 Shkurt, 2021

  CDCQendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) tani po thonë se përdorimi i dy maskave ofron më shumë mbrojtje kundër COVID-19 se sa përdorimi i një maske.

  Përmes një eksperimenti, duke përdorur koka artificiale të vendosura afro dy metra nga njëra-tjetra, CDC tha se një maskë kirurgjikale apo maskë pëlhure, bllokon 40% të grimcave të madhësisë së koronavirusit. Por ...

 • OBSH rekomandon vaksinën e AstraZenecas për të gjitha variantet e virusit

  11 Shkurt, 2021

  AstraZenecaNjë grup pune i Organizatës Botërore të Shëndetësisë i përbërë nga ekspertë të imunizimit rekomandoi të mërkurën përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19 për të gjitha moshat, si dhe në rajone ku janë të përhapura llojet e ndryshme të virusit.

  Grupi Strategjik Këshillimor i Ekspertëve të OBSH-së për imunizimin (SAGE) e bëri rekomandimin nga selia e agjencisë në Gjenevë. Paneli shqyrtoi ...

 • Kush do ta paguajë faturën e pandemisë?

  10 Shkurt, 2021

  1 EuroPër të shpëtuar sa më shumë, shteti shpenzon çdo ditë me miliarda euro. Dikush duhet të paguajë për këtë në fund të ditës. Por kush? Të pasurit? Nga Berlini Sabine Kinkartz.

  Ministrit gjerman të Financave i bëhet vazhdimisht e njëjta pyetje: Edhe për sa kohë mund ta përballojë Gjermania mbylljen? “Ne mund të përballojmë atë që është e nevojshme,” përgjigjet gjithmonë ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"