LAJMET NGA BOTA

 • Siria në qendër të Konferencës së Sigurisë në Mynih

  11 Shkurt, 2016

  Lavrov KerryRusia thotë se është gati të diskutojë ndalimin e luftimeve në Siri, ndërsa ministrat e jashtëm janë mblidhur në Mynih, në përpjekje për t’i dhënë fund luftës civile që ka shkatërruar këtë vend arab.

  Shtetet e Bashkuara, Rusia dhe vende të tjera të Grupit Ndërkombëtar për Mbështetjen e Sirisë, prej 17 vendesh, po mbajnë një seri takimesh në Gjermani, ...

 • Koment: Ku ka mbetur ideja evropiane?

  11 Shkurt, 2016

  Përfaqësuesit e shteteve themeluese të BE-së po diskutojnë në Romë për një zgjidhje për krizën e Bashkimit Evropian. Christoph Hasselbach kërkon më pak patos të tepërt nostalgjik dhe më tepër pragmatizëm.

  perfaqsuesit e shteteve BETrishtim, dëshpërim dhe dëshirë e madhe për “frymën evropiane” që ka humbur, pushtuan javët e fundit shumë evropianë të bindur. Sa të bukura ishin ato kohë ...

 • Trump, Sanders fitues në Nju Hampshër

  10 Shkurt, 2016

  Trump + SandersKandidati republikan, biznesmeni miliarder Donald Trump dhe kandidati demokrat, senatori i shtetit të Vermontit, Bernie Sanders janë  fituesit e garave mes partive respektive në shtetin Nju Hampshër.

  Ndonëse numërimi i votave ende vazhdon, gjithë parashikimet i nxjerrin ata si fitues. Pjesëmarrja në votime ka qënë shumë e lartë.

  Fitorja e shpejtë e kandidatit Sanders në garën demokrate në Nju ...

 • Kabinat mjekësore në Francë

  10 Shkurt, 2016

  kabina mjeksoreMungesa e kohës për pacientët në dhomën e konsultimit tek mjeku ka bërë që këta të fundit të gjejnë mënyra të reja për të trajtuar pacientët në distancë, kryesisht në zonat rurale ku pacientët mund të jenë shumë larg mjekut të specializuar. Në France, janë përhapur një numër kabinash mjekësore të njohura si Kabina Elektronike, dhe u lejojnë ...

 • Mbikqyrësit e shëndetit

  10 Shkurt, 2016

  DashbordAto masin pulsin e na kujtojnë kontrollin e radhës te mjeku – aplikacionet e fitnesit dhe të shëndetit për celularët ose kompjuterat tabletë. Ndihmësit digjitalë janë shumë të përhapur. Po a janë ato bekim apo mallkim?

  Një lajm i mirë në fillim: ligjvënësi në Gjermani i ka marrë të gjitha masat për ta vënë konsumatorin “në kontroll të të dhënave”, ...

 • Aksident me të vdekur në Bavari: “Një nga fatkeqësitë më të rënda hekurudhore”

  9 Shkurt, 2016

  Aksident hekurudhor në Bad Aibling: Shumë forca të ndihmës së shpejtë kujdesen për rreth 100 të plagosurit në vendin e katrastrofës në Bavari. Të paktën nëntë vetë kanë humbur jetën.

  aksident treni gjermani

  Fatkeqësi në Bad Aibling

  Një numër i madh forcash të ndihmës së shpejtë me ambulanca dhe helikopterë shpëtimi ndodhen në vendngjarje, një rrëpirë ...

 • Koment: Finale në Siri?

  8 Shkurt, 2016

  Në një kohë që në Gjenevë synohet të zhvillohen bisedime, Rusia dhe Asadi krijojnë fakte në Alepo. Në këtë lojë pushteti ka një aktor politik që gëzohet dhe do të dalë prej saj si triumfues, mendon Alexander Kudasheff.

  SiriaShkatërrim në Alepo

  Duket se ka ardhur momenti i finales në Siri. Bashar al-Asad po e merr ...

 • Misioni i vështirë i Merkelit në Ankara

  8 Shkurt, 2016

  Kancelarja gjermane Angela Merkel për herë të dytë bisedon të hënën (08.02) në Ankara për zgjidhjen e krizës së refugjatëve. Turqia shihet si një vend kyç në zbutjen e valës së refugjatëve drejt Europës.

  merkel erdoganVetëm para tre javësh Merkel bisedoi në Berlin me kryeministrin turk, Davutoglu për krizën e refugjatëve në kuadër të konsultimeve qeveritare gjermano-turke, të zhvilluara për ...

 • Debati i kandidatëve republikanë për president

  7 Shkurt, 2016

  debati kandidatetKandidatët presidencialë në SHBA po bëhen gati për zgjedhjet paraprake që do të zhvillohen pas dy ditësh në New Hampshire. Ata kanë ashpërsuar qëndrimet dhe gjuhën e përdorur ndaj njëri-tjetrit.

  Në debatin e fundit përpara votimit, kandidatët mbajtën qëndrime të forta për politikën e jashtme dhe sulmuan ashpër rivalët.

  Më agresiv ishte guvernatori i New Jersey, Chris Christie, i ...

 • Restaurimi i organos më të madhe në botë

  7 Shkurt, 2016

  organoja me e madhe ne botePo bëhen përpjekje për të restauruar një organo në Nju Xhërsi që thuhet se është një nga instrumentet muzikore më të mëdhenj të planetit. Organoja, që ndodhet në bulevardin Boardwalk në Atlantic City nuk ka funksionuar që pas një uragani në vitin 1944, por restauruesit po e sjellin atë përsëri në jetë.

  Organoja në bulevardin ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"