LAJMET NGA BOTA

 • Brazil: Shqetësim për mënyrën e përhapjes së Zikës

  7 Shkurt, 2016

  nenat me femijteZyrtarët brazilianë të shëndetësisë thonë se kanë gjetur kampione të gjalla të virusit Zika në mostra pështyme dhe urine.

  Në një konferencë për shtyp, Presidenti i Fondacionit Oswaldo Cruz, Paulo Gadelha tha se puthjet “e rrisin rrezikun” e infektimit me virusin.

  Shkencëtarët e institutit të studimeve për sëmundje tropikale në këtë fondacion thonë se po përpiqen të përcaktojnë nëse ...

 • Shtohet presioni ndaj Angela Merkelit

  4 Shkurt, 2016

  Ka kritika të shumta të qytetarëve gjermanë për politikën e koalicionit të madh në lidhje me krizën e refugjatëve. 81 për qind e të anketuarve mendojnë se qeveria nuk e ka nën kontroll problemin e refugjatëve

  merkelPolitika e koalicionit të madh (CDU/CS/ dhe SPD) nën drejtimin e kancelares Angela Merkel në lidhje me krizën e refugjatëve po ndesh në kritika ...

 • Mushkonja që transmeton Zikën edhe në Uashington

  4 Shkurt, 2016

  zikaVirusi Zika, që Organizata Botërore e Shëndetësisë e ka deklaruar emergjencë ndërkombëtare, bartet nga mushkonja Aedes aegypti. Ndërsa fokusi kohët e fundit ka qenë tek pasojat e pranisë së kësaj mushkonje në Amerikën Latine, një biolog e ka zbuluar atë në Uashington, jo shumë larg ndërtesës së Kapitolit.

  Andrew Lima është biolog i specializuar për mushkonjat.

  Në vitin 2011, një mik ...

 • Rezultatet në Ajoua 2016

  2 Shkurt, 2016

  Cruz, Clinton, SandersCruz, Clinton, Sanders

  Senatori Ted Cruz ishte fituesi i zgjedhjeve paraprake presidenciale republikane në Iowa, në provën e parë zyrtare të fushatës presidenciale. Por gara e demokratëve mes Hillary Clinton dhe sfiduesit Bernie Sanders përfundoi në barazim duke sugjeruar një betejë të gjatë përpara. Cruz kishte pas në një distancë të vogël miliarderin Donald Trump dhe ...

 • Kryqi i Kuq, masa urgjente për virusin Zika

  2 Shkurt, 2016

  mushkonjat ZIKAKryqi i Kuq bëri thirrje urgjente për fonde për të frenuar përhapjen e virusit Zika, i cili mund të infektojë deri në 4 milion njerëz në kontinentin Amerikan gjatë këtij viti.

  Federata Ndërkombëtare e Kryqit të Kuq dhe Shoqatave të Gjysmëhënës së Kuqe bëri sot thirrje për 2.3 milion dollarë për të mbështetur një reagim rajonal ndaj krizës. Virusi ...

 • Kinë, skema më e madhe piramidale

  2 Shkurt, 2016

  kineAutoritetet kineze arrestuan 21 persona të dyshuar për mashtrimin e 900,000 investitorëve në shuma që i kalojnë 7 miliard dollarët, një ndër rastet më të mëdha të mashtrimit financiar që ka parë ndonjëherë vendi.

  Ezubao, një kompani kreditimi, u kishte premtuar investitorëve fitime midis 9 dhe 14.6 për qind në vit për paratë e tyre, shumë më të larta se ...

 • Shpallet emergjenca për virusin Zika

  1 Shkurt, 2016

  Anthony Fauci

  Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli gjendje emergjence për virusin Zika, të bartur prej mushkonjave dhe që shkakton defekte serioze në lindjen e foshnjave.

  Ekspertët thonë se komuniteti shëndetësor po përgatitet për më të keqen, madje edhe për një epidemi. 25 vende kanë raportuar raste të virusit.

  Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se ka përhapja e virusit Zika në kontinentin ...

 • SHBA: Iowa shënon provën e parë për kandidatët presidencial

  1 Shkurt, 2016

  iowa kandidatetPas shumë muaj tubimesh, fjalimesh e debatesh, fushata zgjedhore amerikane pritet të fillojë zyrtarisht të hënën kur banorët e Iowas, do të shfaqin preferencat e tyre per kandidatin presidencial në këtë shtet.

  Para votës vendimtare, të parës në zgjedhjet kombëtare të vitit 2016, sondazhet në Iowa nxjerrin në pah një garë të ngushtë për nominimet e të dyja partive, ...

 • Pafuqia e politikës së jashtme

  1 Shkurt, 2016

  Konferenca e Sigurisë në Mynih llogaritet ndër ngjarjet më të rëndësishme të sigurisë. Për shkak të luftërave në Siri dhe krizës së refugjatëve, politika e jashtme duhet të përballet me pyetje të pakëndshme.

  Dikur thuhej se ky ishte një takim me pak rezultate, kur bisedohej për Bundeswehrin dhe NATO-n. Ndërsa sot, Konferenca e Sigurisë në Mynih, ka një jehonë të jashtëzakonshme kur bëhet fjalë për sigurinë globale. “Këtu ...

 • Problemi italian prej 200 miliardë eurosh

  1 Shkurt, 2016

  Italia ka një problem të madh me bankat. Me BE Italia tani ra dakord për ngritjen e Bad Banks për kreditë e këqia. A mund t’i zgjidhin ato vërtet problemet?

  italiaItalia nuk është më problemi i Evropës, ajo i ka bërë detyrat e shtëpisë, tha Kryeministri i Italisë, Matteo Renzi të premten (28.01.), pas një takimi me Kancelaren gjermane, Angela ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"