LAJMET NGA BOTA

 • Obama propozon masa për kontrollin e armëve

  6 Janar, 2016

  obamaPresidenti amerikan Barak Obama bëri të ditur disa masa, që ai i quajti “praktike” dhe që synojnë të frenojnë dhunën me armë zjarri.  Masat e shpallura nga presidenti anashkalojnë Kongresin, për një çështje tepër polemike. Presidenti i shpalli masat e reja  gjatë një fjalimi të martën në Shtëpinë e Bardhë.

  Presidenti njoftoi se nisma e re parashikon zgjerimin e kontrolleve ...

 • Strategjia e re kombëtare e Rusisë

  6 Janar, 2016

  putinMë 31 dhjetor, presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një strategji të re për sigurinë kombëtare të Rusisë, që e identifikon NATO-n si kërcënim. Strategjia e re, sipas vëzhguesve, reflekton përkeqësimin kohët e fundit të marrëdhënieve mes Rusisë dhe Perëndimit, pas aneksimit të Krimesë dhe mbështetjes për separatistët në Ukrainën lindore, si dhe ndërhyrjen më të fundit ushtarake në Siri.

  Dokumenti ...

 • Arabia Saudite, Irani dhe çmimi i naftës

  5 Janar, 2016

  Nëse problemet në vend kërcënojnë të kthehen në krizë, atëherë gjej një armik: edhe sauditët duhet ta njohin këtë shprehje. Dhe problemet me të cilat po ndeshet vendi janë gjigande për shkak të uljes së çmimit të naftës.

  nafta rafineria arabiMë shumë se tetëdhjetë përqind të të ardhurave shtetërore të Arabisë Saudite të qeverisur në mënyrë despotike vijnë nga nafta. ...

 • Arabia Saudite ndërpret marrëdhëniet diplomatike me Iranin

  5 Janar, 2016

  protesta arabi -iran

  Arabia Saudite ka ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin pasi demostruesit në Teheran sulmuan ambasadën saudite si protestë ndaj ekzekutimit të një kleriku të njohur të sektit shiit. Irani dhe Arabia Saudite janë përpjekur të vihen në krye të sekteve shi’ite dhe suni, që nga revolucioni iranian i vitit 1979, që nxorri fitues klerikët shi’itë të vijës së ...

 • Bien ndjeshëm tregjet e aksioneve

  5 Janar, 2016

  aksionetTregjet e aksioneve në Kinë dhe në vendet e tjera aziatike ranë ndjeshëm ditën e parë të hapjes së bursës për këtë vit, duke shkaktuar rënie të konsiderueshme edhe në tregjet europiane. Edhe në Shtetet e Bashkuara aksionet ranë ndjeshëm në fillim të ditës. Analistët thonë se shkak është rënia e prodhimit industrial në Kinë dhe shkallëzimi i tensioneve ...

 • Zuckerberg tregon planet për robot të ri

  5 Janar, 2016

  ZuckerbergThemeluesi i Facebookut Mark Zuckerberg thotë se vendimi i tij për këtë vit të ri do të jetë ndërtimi i një roboti të kompjuterizuar që do ta ndihmojë të administrojë shtëpinë.

  Ai shkruante në një status në FB se sfida e tij personale për vitin 2016 është ndërtimi i një roboti të thjeshtë që do ta ndihmonte në administrimin e ...

 • Së shpejti kontroll pasaportash në kufirin gjermano-danez

  4 Janar, 2016

  kontrolli doganaKlima për emigrantët po ashpërsohet. Pasi Suedia shpalli kontrollin e pasaportave në kufi me Danimarkën, qeveria daneze kërcënon pasoja: kontrolle në kufi me Gjermaninë.

  Kontrollet e pasaportave në kufirin gjermano-danez po bëhen sipas kryeministrit të Danimarkës Lars Lëke Rasmusen gjithnjë e më shumë të mundshme. “Ne nuk duam të shohim më përsëri refugjatë dhe emigrantë në autostradat tona. Ne ...

 • Luftë verbale mes Iranit dhe Arabisë Saudite

  3 Janar, 2016

  Mbretëria e Arabisë Saudite “do të paguajë një çmim të lartë” paralajmëron Teherani duke nxitur luftën verbale me Arabinë Saudite pas ekzekutimit të klerikut shiit Nimr el-Nimr Baker.

  protesta teheranPas ekzekutimit të klerikut shiit Nimr el-Nimr Baker në Arabinë Saudite lideri shpirtëror i Iranit, Ayatollah Ali Khamenei, e paralajmëroi Arabinë Saudite nga “hakmarrja e Allahut”. “Gjaku i derdhur pa justifikim i ...

 • Makinat që ecin vetë

  3 Janar, 2016

  makina ecen vetBota ndodhet në agimin e epokës së makinave robotike. Ato pritet të duken së shpejti në autostrada; prodhuesit janë vënë në garë se kush do të jetë i pari; ndërsa disa kompani taksish kanë planifikuar përmirësimin e shërbimeve me këto lloj makinash.
  Në garën e parë të makinave robotike në botë, në vitin 2004, asnjë prej automjeteve ...

 • Përparimet teknologjike në 2015

  3 Janar, 2016

  Novacionet teknologjike gjatë vitit 2015 përfshijnë avancimet robotike, automatizimet, rritjen e përdorimit të pajisjeve elektronike portative dhe përdorimin më të gjerë të burimeve të qëndrueshme të energjisë.

  Përparimet këtë vit në programet kompjuterike, pajisjet mekanike, sensorët dhe inteligjencën artificiale e sollën botën një hap më pranë të ardhmes robotike.

  Makinat elektrike ishin mjaft popullore. Kompanitë më të mëdha reklamuan modele të reja ndërsa të tjera shkuan drejt makinave me hidrogjen.

  “Ne duam të ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"