LAJMET NGA BOTA

 • Stuhi vdekjeprurëse në Amerikë

  28 Dhjetor, 2015

  tornadoStuhitë goditën pjesën jugore dhe qendrore të Shteteve të Bashkuara gjatë fundjavës së Krishtlindjes, me përmbytje dhe tornado që shkaktuan vdekjen e të pakën 43 vetëve, shkatërrime godinash dhe bllokims transporti për miliona vetë në një kohë të ngarkuar udhëtimesh.
  Moti i keq ose parashikimet për stuhi, sollën si rezultat vendosjen e gjendjes së emergjencës në shtetet e Mizurit ...

 • Mot i pazakontë në SHBA

  28 Dhjetor, 2015

  tornadoMoti gjatë këtij sezoni festash në SHBA po shkakton viktima dhe po lë pas shkatërrime. Një front i ftohtë i ardhur nga pjesa perëndimore e Shteteve të Bashkuara po ndërvepron me të nxehtin nga pjesa jugore e vendit.

  Gjatë sezonit të festave, Shtetet e Bashkuara po përballen me një mot të pazakontë që ka shkaktuar viktima dhe shkatërrime në ...

 • Rezistenca ndaj antibiotikëve

  28 Dhjetor, 2015

  antibiotic resistant

  Multiple antibiotic-resistant strains of Clostridium difficile have recently emerged, posing a worldwide health threat. Researchers have identified a nonantibiotic drug that could help combat C. difficile infection. (Credit: V. Altounian/Science Translati

  Që kur u zbulua penicilina në vitin 1928,  antibiotikët janë përdorur kundër shumë lloje infeksionesh. Por tani mjekët po zbulojnë se gjithnjë e më shumë bakterie ...

 • Goditje e fortё ndaj korrupsionit nё Serbi dy javё pas hapjes sё negociatave me BE-nё

  28 Dhjetor, 2015

  Pёrmes njё aksioni nё shkallё tё gjerё tё policisё nё Serbi u arrestuan (26.12) nёn dyshimin pёr korrupsion 79 vetё.

  policia serbeGjatё aksionit tё pёrbashkёt tё policisё dhe prokurorisё nё Serbi u arrestuan 79 vetё, ndёr ta edhe njё ish-minstёr, dy ish-zёvendёsministra, disa shefa tё sipёrmarrjeve shtetёrore dhe ish-shefja e autoritetit pёr luftёn kundёr korrupsionit. Pёrmes pastrimit tё parave, abuzimit ...

 • 70 vjet histori Krishtlindjesh në Gjermani

  25 Dhjetor, 2015

  Krishtlindjet pa pemë janë të paimagjinueshme për gjermanët. Kështu është prej më shumë se 100 vjetësh. Por disa gjëra kanë ndryshuar në vite. Sot ka më shumë konsum se sa reflektim.

  krishtlindjet

   

  Asnjë event tjetër kristian nuk festohet kaq intensivisht në Gjermani sa lindja e Krishtit. Edhe në mijëvjeçarin e tretë kalendari nuk mund të mendohet pa krishtlindjet. Kultura e festës, ...

 • Përparimet teknologjike në 2015

  25 Dhjetor, 2015

  makina elektrikeNovacionet teknologjike gjatë vitit 2015 përfshijnë avancimet robotike, automatizimet, rritjen e përdorimit të pajisjeve elektronike portative dhe përdorimin më të gjerë të burimeve të qëndrueshme të energjisë.

  Përparimet këtë vit në programet kompjuterike, pajisjet mekanike, sensorët dhe inteligjencën artificiale e sollën botën një hap më pranë të ardhmes robotike.

  Makinat elektrike ishin mjaft popullore. Kompanitë më të mëdha reklamuan modele ...

 • Viti i terrorit në Europë

  23 Dhjetor, 2015

  Dhjetë vjet pas sulmeve të fundit të mëdha në Londër Europa përjeton në 2015 një vit të keq terrori. Qindra vetë vdesin: francezë, turq, rusë. “Lufta” kundër “Shtetit Islamik” është rrjedhoja.

  parisViti 2015 filloi ashtu si përfundoi: me sulme terroriste në Paris. Në janar qenë në shënjestër revista satirike Charlie Hebdo dhe një supermarkt hebre. 17 vetë humbën jetën. Në ...

 • Parashikimi i ekonomisë amerikane dhe asaj globale

  23 Dhjetor, 2015

  Pas një viti ulje ngritjesh, duket sikur mëkëmbja e ekonomisë mund të jetë e qëndrueshme në Shtetet e Bashkuara. Ky është një vlerësim që konfirmohet nga vendimi i Bankës Qendrore për të rritur normat e interesit për herë të parë që nga kriza financiare. Por siç dëgjojmë në materialin në vazhdim, parashikimi i ekonomisë globale nuk është i qartë.

  Lajmi më i rëndësishëm ndërsa 2015 mbyllet ishte vendimi i Bankës Qendrore ...

 • Rritja e qelizave të trurit

  23 Dhjetor, 2015

  Uni RajsTruri i njeriut është mekanizmi më kompleks i njohur në univers, por devijimet gjenetike, dëmtimet dhe sëmundjet mund të ndikojnë tek funksionet e tij. Hulumtimet e fundit kanë treguar se truri mund të gjenerojë qeliza të reja, të quajtura neurone. Aktivitetet normale të trurit rezultojnë nga lidhja e neuroneve së bashku në rrjete komplekse dhe, siç njofton nga ...

 • Prova e suksesshme e SpaceX

  23 Dhjetor, 2015

  SpaseXGjashtë muaj pasi një nga raketat e tij shpërtheu pak pas nisjes, programi SpaceX rifilloi dje operacionet me një lëshim dramatik të një rakete në mes të natës dhe uljen historike të një segmenti të saj.

  Raketa Falcon u lëshua në ajër në Kepin Kanaveral të Stacionit të Forcës Ajrore në Florida, duke dërguar 11 satelitë të vegjël në orbitën ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"