LAJMET NGA BOTA

 • Në prag të Kongresit të CDU-së

  12 Dhjetor, 2015

  Kongresi i Karlsruhes i CDU konsiderohet si barometër për mbështetjen që ka kryetarja e partisë dhe kancelarja Angela Merkel në radhët e saj. Kjo në një kohë kur gjithçka tani ka të bëjë me temën e refugjatëve.

  CDUVendimi i Angela Merkelit, për të pranuar deri tani pa kufizim refugjatë nga zonat e luftës civile në Siri, ka shkaktuar konflikte në ...

 • Tensionet Rusi – Turqi

  11 Dhjetor, 2015

  Dardanelet hartaShkallëzimi i tensioneve mes Moskës dhe Ankarasë mbi rrëzimin muajin e kaluar të një avioni luftarak rus nga avionët turq po kërcënon të ringjallë një rivalitet të vjetër lidhur me qasjen në ujrat e Bosforit dhe Dardaneleve të Turqisë. Kjo ngushticë e lundrueshme është çelësi për tregtinë ruse dhe marinën e saj, në veçanti për furnizimin e bazave ...

 • Bota reagon ndaj komenteve të kandidatit Trump

  10 Dhjetor, 2015

  Trump Tower StambollPropozimi nga kandidati kryesor republikan në garën presidenciale në Shtetet e Bashkuara, Donald Trump që të gjithë myslimanët të ndalohen për t’u futur në SHBA, ka shkaktuar një reagim të zemëruar në gjithë botën.

  Në Britani, një peticion zyrtar në internet ku bëhet thirrje që atij t’i ndalohet hyrja në vend, ka mbledhur mbi 100 mijë firma, çka ...

 • Lindjet e parakohshme

  10 Dhjetor, 2015

  inkubator

  Lindjet parakohe janë vrasësi numër një i fëmijëve të vegjël në botë. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Carol Pearson njofton mbi disa informacione të reja që mund të ndihmojnë të sigurojnë që më shumë foshnje të lindin në kohën e plotë.

  Komplikacionet e lindjeve të parakohshme vrasin më shumë fëmijët e vegjël sesa çdo gjë tjetër.

  “Disa nga sëmundjet infektive, rastet ...

 • Një shtëpi – burim energjie

  10 Dhjetor, 2015

  energy Haus GermanyNjë grup shkencëtarësh në Gjermani kanë ndërtuar një shtëpi, për të cilën shpresojnë se do të prodhojë dy herë më shumë energji se sa i nevojitet. Ata thonë se projekti provon se njerëzit mund të jetojnë në të ardhmen me energji të pastër, që nuk prodhon gaz karbonik.

  Kjo është shtëpia B10 në qendër të Shtutgardit. Ajo mund ...

 • Kush qendron pas „IS-it“?

  10 Dhjetor, 2015

  Që nga viti 2013, qarkullon emri i lëvizjes, qëllimi i së cilës është themelimi i një shteti fundamentalist sipas ligjit islamik. Në fakt ata janë aktivë prej vitesh. Në forcimin e tyre duket se faj ka edhe Perëndimi.

  IsisMenjëherë pasi dolën lajmet e para mbi sulmet në Paris, militantët e „Shtetit Islamik në Irak dhe Siri“ (ISIS) e festuan aktin ...

 • 20 vjetori i Marrëveshjes së Dejtonit

  10 Dhjetor, 2015

  Marreveshja e DejtonitBashkimi Evropian shënoi 20 vjetorin e bisedimeve të paqes për Bosnje-Hercegovinën përpara nënshkrimit të marrëveshjes së paqes në Dejton në dhjetor të vitit 1995. Shefja e Bashkimit Evropian për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, komisioneri i BE-s për zgjerim Johannes Hahn dhe Kryetari i Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës Dragan Çoviç ishin mes të pranishmëve në një konferencë të ...

 • Francë: Fronti kombëtar, fitore në raundin e parë

  9 Dhjetor, 2015

  marine Le PenPartia e ekstremit të djathtë francez Fronti Kombëtar ka dalë fituese në raundin e parë të votimit për zgjedhjet rajonale të Francës, duke siguruar gati një të tretën e votave dhe pjesën më të madhe të tyre në gjashtë nga 13 rajone të Francës. Rezultati është një goditje për presidentin Francois Hollande të partisë Socialiste, popullariteti i ...

 • Zhvendosje djathtas në Evropë

  9 Dhjetor, 2015

  Sa më i madh problemi i refugjatëve, aq më të fuqishëm bëhen populistët e djathtë. Suksesi i Front National në Francë nuk është rast i veçuar. Politikanë nga Evropa Lindore flasin pa doreza në një takim në Bruksel.

  DjathtistKriza e refugjatëve – për gjithnjë e më shumë politikanë të Evropës me këtë problem është e lidhur ngushtë mbijetesa e komunitetit evropian. Ajo ...

 • Trump: Të ndalohet hyrja e myslimanëve në Amerikë

  8 Dhjetor, 2015

  TrumpKandidati republikan për president Donald Trump bën thirrje për “ndalimin e plotë” të myslimanëve që të hyjnë në Shtetet e Bashkuara, deri sa udhëheqësit e vendit “të sqarojnë se çfarë po ndodh”.

  Zoti Trump thotë se anketat tregojnë se ekziston “urrejtje ndaj amerikanëve nga segmente të shumta të popullsisë myslimane”.

  “Deri sa të sqarojmë dhe kuptojmë këtë problem dhe kërcënimin e ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"