LAJMET NGA BOTA

 • 20 vjetori i Marrëveshjes së Dejtonit

  10 Dhjetor, 2015

  Marreveshja e DejtonitBashkimi Evropian shënoi 20 vjetorin e bisedimeve të paqes për Bosnje-Hercegovinën përpara nënshkrimit të marrëveshjes së paqes në Dejton në dhjetor të vitit 1995. Shefja e Bashkimit Evropian për politikën e Jashtme, Federica Mogherini, komisioneri i BE-s për zgjerim Johannes Hahn dhe Kryetari i Presidencës së Bosnjë-Hercegovinës Dragan Çoviç ishin mes të pranishmëve në një konferencë të ...

 • Francë: Fronti kombëtar, fitore në raundin e parë

  9 Dhjetor, 2015

  marine Le PenPartia e ekstremit të djathtë francez Fronti Kombëtar ka dalë fituese në raundin e parë të votimit për zgjedhjet rajonale të Francës, duke siguruar gati një të tretën e votave dhe pjesën më të madhe të tyre në gjashtë nga 13 rajone të Francës. Rezultati është një goditje për presidentin Francois Hollande të partisë Socialiste, popullariteti i ...

 • Zhvendosje djathtas në Evropë

  9 Dhjetor, 2015

  Sa më i madh problemi i refugjatëve, aq më të fuqishëm bëhen populistët e djathtë. Suksesi i Front National në Francë nuk është rast i veçuar. Politikanë nga Evropa Lindore flasin pa doreza në një takim në Bruksel.

  DjathtistKriza e refugjatëve – për gjithnjë e më shumë politikanë të Evropës me këtë problem është e lidhur ngushtë mbijetesa e komunitetit evropian. Ajo ...

 • Trump: Të ndalohet hyrja e myslimanëve në Amerikë

  8 Dhjetor, 2015

  TrumpKandidati republikan për president Donald Trump bën thirrje për “ndalimin e plotë” të myslimanëve që të hyjnë në Shtetet e Bashkuara, deri sa udhëheqësit e vendit “të sqarojnë se çfarë po ndodh”.

  Zoti Trump thotë se anketat tregojnë se ekziston “urrejtje ndaj amerikanëve nga segmente të shumta të popullsisë myslimane”.

  “Deri sa të sqarojmë dhe kuptojmë këtë problem dhe kërcënimin e ...

 • Obama: Nuk jemi në luftë me Islamin

  7 Dhjetor, 2015

  obamaPresidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka bërë një adresim të rrallë nga Zyra Ovale, pas të shtënave të javës së kaluar në Kaliforni, të cilat kanë lënë të vrarë 14 veta.

  Obama ka thënë se të shtënat “kanë qenë akt i terrorizmit, me qëllim vrasjen e njerëzve të pafajshëm.

  …por, liria është më e madhe se frika”, ka ...

 • Rusia, Turqia dhe kolonializmi 2.0

  7 Dhjetor, 2015

  Politika e Rusisë dhe Turqisë pasqyron reflekset e vjetra perandorake. Kështu ata vazhdojnë t’i bëjnë dëm të gjithë rajonit, mendon Kersten Knipp.

  putin erdoganDhimbjet “fantazëm” janë një dukuri e ndërlikuar. Mbi të gjitha ato janë të paparashikueshme. Herë shfaqen menjëherë pas humbjes së një gjymtyrë nganjëherë kohë më vonë. Dhe mund të kalojë një kohë e gjatë deri sa të ...

 • Transplantimi i plotë i fytyrës

  4 Dhjetor, 2015

  transplatimi i fytyresNjë zjarrëfikës vullnetar amerikan, i cili kishte pësuar djegie të rënda kur një shtëpi e përfshirë nga flakët u shëmb mbi të këtu e 14 vjet më parë ka jetuar që atëherë i shfytyruar. Rreziku për humbjen e shikimit bëri që ai t’i nënshtrohet transplantimit të fytyrës. Operacioni i kryer në një spital në Nju Jork është ...

 • NATO synon ringjalljen e dialogut me Rusinë

  3 Dhjetor, 2015

  NATO fton Malin e Zi për anëtarësim, dhe po ashtu synon ringjalljen e dialogut me Rusinë. Gjashtëmbëdhjetë vjet pas bombave të NATO-s në ish-Jugosllavi, me ftesën për Malin e Zi NATO bën një gjest sfidues ndaj Rusisë.

  Jens Stoltenberg Nato“Ky është fillimi i një aleance të mrekullueshme”, tha i entuziazmuar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, në takimin me ...

 • 3 Dhjetor, 2015

  policia usaAutoritetet në San Bernardino të Kalifornisë konfirmuan identitetin e dy të dyshuarve për sulmin e së mërkurës në një agjenci shërbimesh sociale, që la pas vetes 14 të vdekur dhe 17 të plagosur.

  Të dyshuarit u identifikuan nga shefi i policisë në San Bernardino, Jarrod Burguan, të enjten herët në mëngjes si 28 vjeçari i lindur në Shtetet e ...

 • Zuckerberg rrit angazhimin në filantropi

  3 Dhjetor, 2015

  ZukerbergKomuniteti filantropik mirëpriti lajmin se Mark Zuckerberg do t’i përdorë 99 përqind të aksioneve që ka në Facebook, vlerave e të cilave është aktualisht rreth 45 miliard dollarë, për një projekt të ri filantropik që përqendrohet tek potenciali njerëzor dhe barazia.

   

  Mark Zuckerberg, themelues dhe drejtues i kompanisë Facebook, dhe bashkëshortja e tij, Priscilla Chan dje njoftuan përmes një letre ...

Qendra Informative Shqiptare "Liria"